A cseh gyár nagylimuzinjának bevezetése után így írt az autóról a magyar szaksajtó: „Nagyot alkotott a Škoda, méghozzá szó szerint. A Superb még a felső középkategóriából is kilóg, elvégre hosszabb, mint a BMW 5, tengelytávja pedig nagyobb, mint a Nissan Maximáé vagy a Peugeot 607-esé. S mivel helykínálata is szinte egyedülálló, most már csak azon töprenghetünk, kivel akar konkurálni?
Škoda Superb 2.0 TDI Elegance: A luxus határán
Külalak, besorolás
A kocsi bemutatása után egyesek fanyalogva jelentették ki: a konzervativizmusnak is van egy határa, amelyen túl már jellegtelenségbe megy át. A Superb esetében ráadásul permanens összetéveszthetőséggel kombinálva (Octavia). Nos, tény, hogy az összetéveszthetőség veszélye az új Octavia megjelenésével tovább nőtt, de az idő ezzel együtt mégis a cseheket igazolta. Mert bár a felső középkategóriás Superb megközelítőleg sem annyira attraktív, mint némely konkurense (Citroe#n C6, Renault Vel Satis, vagy akár a BMW 5 és a Mercedes E-osztály), viszont tagadhatatlanul felvonultat egyfajta szolid, visszafogott, időtálló eleganciát. Ami pedig az Octaviával való hasonlóságot illeti: egyrészt családtagokról van szó, tehát megbocsátható, másrészt némely különbséget – pl. a Superb 23 cm-es hosszúságtöbbletét, és az ebből eredő monumentalitást – azért illik észrevenni.
Komfort, szereltség, térkínálat
Az autó belső terét egy kisebb sportcsarnok dimenziói jellemzik, elég egy pillantást vetnünk a hátsó traktust ábrázoló képre. Az elektromosan állítható (a vezetőnél memóriahelyekkel is ellátott) elülső ülések a legkényelmesebb nappali-fotelnek is megfelelnének, az utazás tehát mindenki számára maga a nagybetűs komfort és kényelem. Főleg, hogy a tesztelt Elegance csúcsfokozatban az ülések elöl-hátul fűthetőek, a Climatronic légkondinak hátul is van két szellőzőrácsa, a CD-táras Symphony rádió standard tartozék, a kesztyűtartó és az elülső középső kartámlában rejlő boksz temperált, a vezető munkáját pedig tempomat segíti. A biztonsági szereltség a magától értetődő ABS-en kívül ASR kitörésgátlót, ESP menetstabilizáló rendszert, valamint függönylégzsákokat is tartalmaz, de említést érdemelnek a bi-xenonégős fényszórók vagy a fűthető fúvókájú ablakmosók is. A térkínálatra visszautalva külön kell még szólnunk a kocsi alapméretben is tekintélyes méretű csomagteréről, amely négyajtós limuzinoknál szokatlan módon – tehát az osztott hátsó üléstámlák előredöntésével – közel egy köbméterig bővíthető, de szükség esetén „síalagút” is nyitható belőle. S végül: az utastér esztétikumát nagyban emelik az ajtók, a műszerfal és a hátsó szellőzőegység luxuskocsikra jellemző szép faberakásai.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A kétliteres turbódízel a három 1,9-es (74/77/96 kW) és a hathengeres, 120 kW-os 2,5 TDI közötti kicsinyke űrt tölti be, gyakorlatilag korlátlanná téve az olajmotorok kínálatát. A legerősebb 1,9-eshez képest 10-10 lóerőnyi/newtonméternyi többletet tud felmutatni, rezsimenként 0,7–1,3 literrel nagyobb fogyasztás mellett. E számok talán kissé megkérdőjelezhetik létjogosultságát ebben az erős és sűrű mezőnyben, de tény, hogy az autó a kétliteres TDI-vel egy fokkal élvezetesebben vezethető, és szükség esetén érezhetően nagyobb erőtartalékokat kínál, mint az alsó dízelszomszéddal. A hatfokozatú kézi váltó kitűnően osztja be a 140 lóerőt és főleg a 320 newtonmétert; ez persze annak is köszönhető, hogy a variabilis lapátszögű töltőturbina végig egyenletesen növeli a nyomatékot, és az már kétezres fordulatszám alatt tetőzik. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, gyorsan rájöttünk, hogy – bár az autó nem erre készült – sportosabb vezetéskor sem kell tartanunk a futóművet bőven túlnövő farrész kitörési hajlamaitól. Kellőképpen közömbösítette ezt a 205 mm-es gumikkal felszerelt korszerű, forgókaros hátsó futómű, vagy ha már kevésnek bizonyult, az elektronikus őrangyalok népes serege.
Zárszó helyett
Csúcsszerelt változatában, 140 lóerős dízelmotorral felszerelve a Škoda Superb egyértelműen a felső középkategória magasabb régióiban, gyakorlatilag a luxuskategória határán kér helyet magának. Kínálja pedig mindezt elfogadható áron, hiszen nem árt megismételnünk: itt az Audi A6-osból, a BMW 5-ösből, a Mercedes E-osztályból vagy a már említett francia nagykocsikból áll össze a konkurensek listája. Igen, idáig küzdötte fel magát a Škoda – és mellesleg számunkra változatlanul azokkal az előnyökkel, amelyek e márka hazai népszerűségéből, elterjedtségéből és sűrű szervizhálózatából adódnak.
Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1968 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/1900min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 215 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,9 s
Menetkész tömeg: 1518 kg
Méretek (h/sz/m): 4803x1765x1469 mm
A csomagtér űrtartalma: 462–945 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 8,5/5,1/6,4 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 62 l
Ár: 1 067 990 korona
Az alapmodell ára: 774 990 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.