<p>Sorra nyomul az elmúlt hónapokban a Škoda az újabbnál újabb modellekkel. Amikor bemutatták a Rapidot, hát mit mondjak, voltak némi kételyeim. Most viszont, hogy a Rapid Spacebacket is kipróbáltam, kénytelen vagyok megemelni kalapom. Úgy gondolom, ez a modell lesz az, amely a Škoda bővülő flottájában kiemelkedő helyre kerül, s hatalmas népszerűségnek örvend majd.</p>
Sikertörténet lehet a Škoda Rapid Spaceback
ÚJ SZÓ-TESZT
Milyen különbségekre számíthatnak a szedánhoz képest? A Spaceback elsősorban 18 centiméterrel rövidebb, jelentősen átdolgozták a C és D oszlopokat. A legszembetűnőbb változás, ami egyben a legszebb dizájneleme az autónak, az extraként rendelhető két négyzetméteres panoráma üvegtető, amely végignyúlik az egész utastér fölött, egészen a hátsó üléssorig, a hátsó lámpák széléig. Az autó szerintem valamivel szebb mint a szedán, bár engem őszintén már kicsit zavar az új dizájnelemek szinte törvényszerű ismétlődése az új modelleknél.
Bár a szedán 550 literes csomagtere a Spacebackben 415 literre csökkent, még így is a kompaktok egyik legtágasabb rakodóterét kínálja.
A márka képviselői beismerték, hogy nem ez a Škoda legszebb és legtökéletesebb modellje, másrészt megjegyezték, a vásárlók azon kategóriáját akarják vele megszólítani, akik nem ezt a két szempontot tartják szem előtt, hanem az ár/érték/minőség arányát.
Nem titok, hogy kompromisszumok nélkül a Spaceback egyszerűen nem jöhetett volna létre. Az európai gyártókra jelenleg hatalmas nyomás nehezedik, minden modellnél nagyobb és nagyobb mértékben kénytelenek csökkenteni az árat és engedni a minőségből. Ez a nyomás megsokszorozódott a koreai autók európai térhódítása után. A Spacebackben így helyenként észrevehető a kompromisszum (egy–két helyen nem takarták el a karosszéria varratait) és a spórolás (az üléstámlák beállítására műanyag kar szolgál). A Simply Clever elemek – a pohártartóba integrált mobiltartó, az ülés alá rejthető láthatósági mellény, a szövet/gumi borítású szőnyeg a csomagtérben, a tanksapkafedélbe rejtett jégkaparó – innen sem hiányoznak. A Spacebackben 6 légzsák és ESP alapáras lesz az Európai Unió országainak piacain, opcióként xenon fényszóró, kanyarvilágítás és visszagurulás-gátló is elérhető lesz. A relatíve rövid, két napig tartó tesztutakra a dízeles 1,6 TDI, illetve a benzines TSI erőforrásokból válogathattunk; a kínálatból a gyengébb motorteljesítményű háromhengeres 1,2 MPI sem hiányzik.
Az 1,2 TSI modellt próbáltam ki, gyengébb teljesítménnyel (63kW/86le), manuális ötfokozatú sebességváltóval. Bár nem igazán ajánlott sportosabb tempóra, városban ideális választás lehet s a gyakori sebességváltás sem zavaró. Mivel a szedánt már vezettem, a Spaceback nem okozott különösebb meglepetést.
A gyengébb négyhengeres dízelt is kipróbáltam. Gyorsulása megfelelő, s aki nem akar hozzá automata sebváltót, az ötfokozatos manuálissal is megrendelheti. Egyébként ez az erőforrás szolgál alapjául a legtakarékosabb GreenLine változatnak, amelynél 3,8 literes fogyasztást adott meg a gyártó 100 kilométerre.
A Škoda egyébként beismerte, hogy a Rapid szedán árát eltúlozta, ezért módosította az árjegyzéket, s jelenleg már valamivel reálisabb összeget kér érte vagy többet kínál fel benne, mint korábban. Bár az olaszországi Veronában zajló sajtóbemutatón megállás nélkül próbáltuk kideríteni, mennyibe kerül majd Szlovákiában a Spaceback – Csehországban körülbelül 11 ezer eurót kérnek el a gyengébb 1,2 TSI motorral ellátott változatért –, az információt senkiből sem sikerült kipréselni. Csak annyi biztos, hogy nálunk október 25-én kezdik árulni, ezen a napon árulják el egy külön sajtótájékoztatón a hazai árakat.
A Spaceback esetében véleményem szerint pont az okosan megválasztott árpolitika lehet az, ami sikerhez vezet. Ami igazán tetszik, hogy a Spaceback nem felvágós modell. Szimpatikus az is, hogy a gyártók beismerik, ha olcsó autót akarnak piacra dobni, kellenek kompromisszumok. Elvégre a kevés néha több, s az új Rapid Spaceback ehhez tartja magát. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.