Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé

<p>Lehet ilyen luxust, egy ilyen ékszerdobozt úgy tesztelni, mint bármilyen más autót? Lehet véleményt mondani erről a fogalomnak számító márkáról anélkül, hogy egy kicsit is megértsük, milyen világban élnek azok, akik megengedhetik maguknak, hogy garázsukba ilyen modell parkoljon? Vannak emberek, akiknek ez az álom valóság, s én, életemben először betekintést nyerhettem a Rolls-Royce világába. A Phantom Drophead Coupét teszteltem.</p>

DEMECS PÉTER

Számtalan olyan tesztet olvastam, ahol a Rolls-Royce járgányait lehordták gyorsulásuk, túl nagy fogyasztásuk, kicsi csomagterük vagy a csillagos égig szökő áruk miatt. Aki képes ilyet leírni, az közvetve beismeri, hogy nem értette meg, miről szól ez a márka és az autói. A dupla R betű ugyanis nem pusztán egy autómárka jele, egy életstílus, státusz jelzése. Akinek ilyen autója van, az állíthatja magáról, hogy olyan klubnak a tagja, amelybe bárki nem kap belépést. A Rolls-Royce világa, hangozzék ez bármilyen furcsán, rejtélyes és titokzatos. Részletes eladási számokat nem árulnak el, nem mondják meg, melyik országban mennyi modell kelt el és az autók tulajdonosairól is hallgatnak.

Dubajtól Pozsonyig

A teszt leegyezése nem volt bonyolult, épp ellenkezőleg, a BMW-től jött a megkeresés a Drophead Coupé tesztelésére. Ki mondana nemet egy ilyen kínálatra? A Rolls-Royce modelljeit még a világ legnagyobb autószalonjain is csak úgy lehet közelről megnézni, hogy izompacsirták figyelik az ember minden mozdulatát, nehogy olyasvalamit fogjon meg, amit nem szabad, vagy nehogy megrongálja az autót. Most pedig közölték velem, hogy egy teljes napra megkapom, s arra megyek vele, amerre kedvem tartja. Hát legyen.

Egy nappal azután, hogy megegyeztünk a konkrét időpontban, érkezett egy e-mail a Rolls-Royce-tól. Benne a konkrét modell rövid technikai leírása. 22 literes fogyasztás városban, 14 lieteres kombinált fogyasztás, 460 lóerő, 5,6 méteres hosszúság, több mint 2,6 tonna. A járgány ára hiányzott, bár nyilvánvaló volt, hogy több százezer euróról lesz szó. Konkrétan 450 ezer euró áfa nélkül.

A sors úgy hozta, hogy egy héttel a tesztelés előtt Dubajba utaztam. Abba a városba, melynek utcáin a több százezer eurós autókból annyi van, mint nálunk mondjuk Škodából. Dubaj nem kis túlzással a luxus és a megalománia városa, ezért nem csoda, hogy egy utcán az ember könnyedén lát több Rolls-Royce-t, Ferrarit, Lamborghinit. Az Egyesült Arab Emirátusokban az ember saját szemével láthatja, hogyan élnek azok, akiknek a pénz nem számít. Hogy egy márkaboltban képesek percek alatt eurók tízezreit elkölteni táskákra, ruhákra, anélkül, hogy kipróbálnák, közelebbről megnéznék. Csupán rámutatnak néhány dologra, kifizetik és elmennek.

Mint később megtudtam, a Rolls-Royce vásárlás Dubajban vagy Abu-Dzabiban épp úgy zajlik, mit a retikülvásárlás. Míg Európában hét hónapot kell várni az autóra a megrendelés napjától, addig Dubajban a vásárló azonnal elviszi a szalonból. Ott a több mint féléves várakozás szóba sem jöhet, mivel a pénz nem számít semminek. Akinek van hat autója, helikoptere, magángépe annak a világ legtermészetesebb dolga, hogy van néhány Rolls-Royce-a is. A márka külön tervezőket foglalkoztat az emirátusokban, akiknek egyetlen feladata olyan arab mintás dizájnelemeken dolgozni, amelyek tetszenek az ottani klienseknek. Ott van a világ legnagyobb épülete, a legterjedelmesebb bevásárlóközpont, a legnagyobb szökőkút, ezért nem csoda, hogy Abu-Dzabiban nyitották meg a legnagyobb Rolls-Royce szalont is. Egy műszigeten. A kliensek jachtokkal járnak oda, s míg a családfő autót válogat, addig a felesége vagy feleségei a szalonhoz épített világmárkák butikjaiban vásárolnak több tízezer euróért ruhákat. A kiválasztott autót aztán azonnal szállítják új tulajdonosának házához, pontosabban palotájához. Olyan világ ez, amelyet nehéz feldolgozni, megérteni, nehéz elhinni, hogy ilyen is létezik. Álomvilág.

Mi lovaspólóra hordjuk

Pozsonyban reggel találkoztam Frank Tiemannal, a Rolls-Royce közép- és kelet-európai piacáért felelős marketingigazgatójával, az egyik legdrágább fővárosi szállodában reggelizett. Elárulta, hogy klienseik számára abszolút prioritás a diszkréció és a titoktartás. Ezért nem beszélt arról, menynyi autót adtak el a régióban, arról pedig végképp, hogy Szlovákiában mennyi Rolls-Royce van. Azt állítja, hogy a márka számára a legfontosabb piac évről évre Nagy-Britannia, az Egyesült Arab Emirségek, Németország, Kína és Japán. Ennyi. Az autók ára rendkívül különböző, egy modellnél sem lehet általánosítani. Sokat befolyásol az egyes országokban érvényes áfa, illetve a kliens speciális kérései. Például a Rolls-Royce modelleket olyan színre festik le, amilyenre a kliens kívánja.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?