Az Opel alsó középkategóriás egyterűje 1999-ben a Renault Scénic trónfosztójaként lépett színre. Ezt elsősorban univerzálisabb utasterének köszönhette, amelyet szükség esetén a padlóból elővarázsolt két további üléssel lehetett hétszemélyessé bővíteni. A kocsi második nemzedéke ezt a kiváltságot természetesen megtartotta, de más téren is nagyot lépett előre.
Opel Zafira 1.9 CDTI: Öt gyermek sem akadály!
Külalak, besorolás
Az új Zafira lényegében megőrizte elődjének buszos alapformáját, mégis jóval sportosabb autó benyomását kelti. Látványosan feldobta például a hatalmas légnyelőkkel tagolt astrás-vectrás elülső maszk, a tető közepén végigvonuló domborulat és a sokkal dinamikusabb hátsó rész. A tetősínek is szebben simulnak bele a karosszériába – egy szó mint száz, a fazonfrissítés elnézhetetlen, és vitán felül sikeresnek mondható. Itt jegyezzük meg azt is, hogy a kocsi 15 centiméterrel hosszabb lett. Ami pedig a konkurenciát illeti, a hasonló koncepciójú, tehát alsó középkategóriás személygépkocsikból építkező hétszemélyes minivanok – Toyota Corolla Verso, Renault Grand Scénic, Mazda 5, Volkswagen Touran – említendők az első helyen, a másodikon pedig a hatszemélyesek (Fiat Multipla, Honda FR-V).
Komfort, szereltség, térkínálat
Ezt a fejezetet okvetlenül a bravúros FLEX7 üléselrendezéssel kell kezdenünk. Óriási előnye, hogy a két „pótülés” mindig velünk utazik: ötszemélyes elrendezésben a csomagtér padlójába simulva, ahonnan két-három egyszerű kézmozdulattal hadrendbe állíthatók. Megközelítésük azonban kissé bonyolult: a teljes középső üléssor előrecsúsztatása kell hozzá, ahonnan ilyenkor mindenkinek ki kell szállnia. További jó ötlet viszont, hogy az egybeszabott középső ülőlap hátrafelé, az üléstámlákhoz döntve hajtható fel; ezáltal az elülső ülések mögött magas tárgyak szállítására is alkalmas „plusz” csomagtér keletkezik. A kocsi másik egzotikuma az abszolút egyedülállónak számító tetőtér-beépítés. A négy ablak világossá, barátságossá teszi az utasteret, de gombnyomásra természetesen el is függönyözhetők; közöttük pedig rakodóbokszok hosszú sora húzódik, amelyeknél keresve sem lehetne alkalmasabb, hozzáférhetőbb helyeket találni például térképek, újságok, CD-k, napszemüvegek, vagy akár fényképezőgép és videokamera elhelyezésére. A látvány tényleg egy repülőgép belső terére emlékeztet, innen a bevezetőben említett párhuzam – no meg a tető kiemelkedő középső része. A teljesen új műszerfal az Astrából származik, a joystick-rendszerű bajuszkapcsolók szintén, és működésüket itt is kissé nehéz kiismerni. A magasra ültetett sebességváltó kar könnyen kezelhető, a kézifék karja szintén „repülőgépes”, a műszerfal és általában az elülső panel rendkívül áttekinthető. A szereltségből a magától értetődőnek számító ABS-en kívül az ESP menetstabilizáló rendszer, a két elülső oldallégzsák, az automata klímaberendezés, a fedélzeti számítógép és a hathangszórós, CD-lejátszós rádió érdemel említést; tesztkocsinkban az utóbbi távirányítható volt, 2000 korona felárért.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A Zafira motorkínálatában tehát immár három dízelaggregát szerepel; teljesítményük azonos hengerűrtartalom mellett 100, 120 és 150 lóerő. Mi az utóbbi, a „két piros betűs” CDTI temperamentumát élvezhettük, amely játszi könnyedséggel mozgatja a magas, ám aerodinamikailag jól megformált karosszériát, és nagyobb terheléskor sem mutatja a kifulladás jeleit. A hatfokozatú kézi váltó jól gazdálkodik a nyomatékkal, nincs szükség gyakori kapcsolgatásra. A menettulajdonságok a kocsi jellegét és küldetését tekintve kiemelkedően jók: buszos bólogatásnak nyoma sincs, az egyenesfutás és kanyartartás is egy jobb építésű limuziné. A legnagyobb élményt azonban egyértelműen a dinamikus motor jelenti ebben az autóban. Előzéskor valószínűleg jó néhány kollégánk bámult utánunk elkerekedett szemmel: így sprintel egy minibusz…?
Zárszó helyett
Az Opel Zafira első kiadása is számos rangos nemzetközi elismerést gyűjtött be, és az utód is magáénak mondhat már néhányat. Mindez meggyőzően bizonyítja, hogy még az egyterűek mércéjével mérve is kivételesen átgondolt, ötletesen megépített, sokoldalú személygépkocsiról van szó. Olyanról, amelynél az elcsépelt frázisként hangzó „ideális családi autó” minősítést azzal egészíthetjük ki, hogy öt gyermek sem akadály! Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1910 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 110 kW (150 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/2000–2750min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 202 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 10,5 s
Menetkész tömeg: 1628 kg
Méretek (h/sz/m): 4467x1801x1635 mm
A csomagtér űrtartalma (3/2/1 üléssorral): 140/620/1820 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,8/5,3/6,2 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 58 l
Ár: 988 900 korona
Az alapmodell ára: 669 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.