Az Opel Vivaro – ikertestvérével, a Renault Trafic-kal együtt – új színt hozott a kishaszonjárművek unalmas, egyhangú formavilágába. Azóta mások is igyekeznek követni példájukat, de továbbra is ez a kettő a legszebb és legizgalmasabb a kategóriában. A Vivaro megújításakor tehát nemhogy szükségtelen volt, hanem egyenesen bűn lett volna hozzányúlni az alapformákhoz.
Opel Vivaro SWB – dupla kabinnal és csúcsmotorral
Külalak, besorolás
Ami vonzó volt eddig a Vivaróban – a domború motorháztetőbe harmonikusan belesimuló maszk, az izgalmas formájú ablakok, a hegyes szögben felfelé tartó oldalperem –, az mind hiánytalanul megmaradt. Újak viszont az elülső és hátsó lámpák, ezen kívül átfazonírozták a hűtőrácsot és lökhárítókat is. Az utasfülke változatlanul púpos, megtörve az ilyen járműveknél megszokott egyenes tetővonalat. Az oldalfal bebádogozott hátsó harmada enynyi dinamikus látványelem mellett egyszerűen nem teheti és nem is teszi furgonszerűvé az autót. A hátsó fal már nem ennyire forradalmi, de azért jól mutat rajta az alul szépen ívelt szélvédő és a dupla ablaktörlő. A konkurensek/kategóriatársak listáját pedig a már említett Renault Trafic nyitja, és a Citroen Jumpyval, Peugeot Experttel, Fiat Scudóval lehetne folytatni a sort. Határesetként a valamivel kisebb Ford Transit/Tourneo Connect is szóba jöhet.
Komfort, szereltség, térkínálat
A műszerfal kialakítása, az elülső ülések formája, a pedálok helyzete, a volán dőlésszöge mind-mind személyautós. Hogy kisfurgonban ülünk, csak abból tudjuk, hogy óriási ablakokon bámulunk kifelé, és kb. háromnegyed méterrel magasabbról szemléljük a forgalmat, mint egy személykocsiból. Az anyósfotel feláras (2690 korona), alapáron kétszemélyes pad jár. Hátulra a jobboldali tolóajtón keresztül lehet kényelmesen beszállni (11 760 koronáért baloldali is rendelhető), maguk az ülések 3 személy számára is elfogadható komfortot nyújtanak. Támlájuk egyben dönthető vízszintesen előre, valamelyest növelve a rakodókapacitást. Előny az is, hogy kardánalagút és „padlóváltó” híján szabad az átjárás az utastér elülső és hátsó része között. A rakodótér 90 vagy 180 fokban nyíló szárnyas ajtón keresztül közelíthető meg; hosszúsága 1500, magassága 1387, szélessége a kerékdobok között 1268, faltól falig 1690 mm. Ami pedig a szereltséget illeti, itt sajnos el kell felejtenünk a személyautós párhuzamot. ABS és vészfékasszisztens ugyan van, de légzsák csak vezetőoldali, a rádió pedig alapáron kazettás; CD-lejátszósat 10 000 koronáért lehet rendelni. A légkondi is opciós, 62 600 koronába kerül.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az 5/6 személyes Vivaro SWB 3 dízelmotorral kapható, tesztkocsink motorházában a legerősebbik dolgozott. Teljes terheléssel ugyan nem tettük próbára, de kb. 350 kilóval megpakolva még frissen, dinamikusan vitte az autót. Külön fejezetet érdemel a hatfokozatú Tecshift robotváltó: olykor kicsit töprengőnek tűnt, olykor mintha vissza-visszafogta volna a kocsit, de – legalábbis a műszaki adatok szerint – városban egy, vegyes forgalomban pedig fél literrel takarékosabban lehet vele autózni, mint az ugyancsak hatfokozatú kézivel! Alternatív – értsd: kézi – üzemmódja is van, de egyértelműen az automata jobb és praktikusabb. Galibát csak az okozott, ha a szemafornál zöldet kapva megfeledkeztünk arról, hogy csakis a féken állva tudunk sebességbe kapcsolni. Enélkül akár ki is téphettük a váltókart a helyéről, a kijelzőn kitartóan világított az „N” betű, miközben mögöttünk egyre több szólamban zengtek a dudák. A menettulajdonságokról pedig csak annyit, hogy az orrmotoros-fronthajtású autó üresen kissé alulkormányzottnak éreztük, de a terheléssel arányosan egyre stabilabbá vált.
Zárszó helyett
Az Opel Vivaro/Renault Trafic páros legalább annyira forradalmasította a kisfurgonok formavilágát, mint ahogy azt évekkel később a Mitsubishi L200 tette a pick-upok kategóriájában. Ha tehát – vállalkozóként vagy bármilyen más célból – pont egy ilyen kapacitású személy- és teherszállító járműre van szükségünk, és azt akarjuk, hogy az még SZÉP is legyen – a választás önként adódik… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2464 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 107 kW (146 LE)/3500min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320 Nm/1500min-1
Sebességváltó: hatfokozatú robotizált
Legnagyobb sebesség: 170 km/óra
Menetkész tömeg: 2200 kg
Terhelhetőség: 785 kg
Méretek (h/sz/m): 4782x1904x1959 mm
A rakodótér űrtartalma: 2,7 m3
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,6/7,5/8,3 l/100 km
Ár: 906 400 korona
Az alapmodell ára: 735 400 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.