Opel Astra GTC 1.6 Turbo: A legszebb kupék egyike

Az Opel Astra azok közé az autók közé tartozik, amelyek különböző karosszériatípusai más-más vizuális világot képviselnek. A háromajtós GTC egyértelműen a sportosságot, hiszen gyakorlatilag kupéról van szó – méghozzá a legszebbek egyikéről az alsó középkategóriában.

Az orr-rész még azonos az ötajtóséval onnantól azonban sokkal dinamikusabb a képA szerző felvételeVagy talán a legszebbről, hiszen nem úgy sportos, mint egy űrhajó, hanem mint egy autó. Összesen 34 (!!!) kivitelben kapható a hazai piacon; mi ezek közül a második legerősebb motorral felszerelt változatok egyikét teszteltük.

Külalak, besorolás

Az orr-rész az ötajtósé, onnan azonban minden más. A gyönyörű tetővonal szinte észrevétlenül megy át a hátsó oszlopba, az oldalablakok, mint egy-egy késpenge, a kerékjáratok peremei erőteljesen kidomborodnak a 17 hüvelykes könnyűfém keréktárcsákra húzott 225/45-ös abroncsok fölött. Hátul a légterelő, az ugyancsak keskeny szélvédő, a GTC TURBO feliratú széles krómcsík, a csaknem földig érő lökhárító alól kikandikáló ovális kipufogó és a kétszínű lámpatestek alkotnak mutatós egységet. Egy szó mint száz, bármilyen szögből nézve szép ez az autó; még az ötajtóssal azonos „orrnézetből” is, lásd a megfelelő képet. Hovatartozásáról már szóltunk, konkurensei ennek megfelelően a háromajtós C-szegmensbeliek között keresendők: Renault Mégane, Citroe#n C4, Ford Focus, Honda Civic, Volkswagen Golf, és még folytathatnánk.

Komfort, szereltség, térkínálat

A háromajtós kupék nem a helykínálatukról híresek, de az Astrára ebből a szempontból nem lehet panasz. A széles ajtó feltárását és a megfelelő kar meghúzását követően az elülső ülések ütközésig előreszaladnak, problémamentessé téve a hátra történő beszállást. Az ott ülőknek utána is elég lábterük marad, lásd ismét megfelelő képet; fejük azonban, testmagasságuktól függően erősen megközelítheti a plafont. A beltér – hm – mondjuk úgy, hogy opeles: kissé kimért, kissé szögletes, kissé technós. A fekete számlapú, matt krómozású „órák” azonban kimondottan szép látványt nyújtanak, csakúgy, mint a Sport szereltségi fokozat lyukacsos fémpedáljai. A GTC kivitelben elérhető legmagasabb Sport szint értékesebb elemei egyébként az elülső oldallégzsákok, a hátsó kivezetéseket is tartalmazó légkondi és a 6 hangszórós, CD-lejátszós rádió. A joystickos irányjelzők kezelését szokni kell, a menürendszerű klímaberendezését szintén, a többi kezelőszerv hagyományos. A kesztyűtartó hűthető és kétszintes, de lapos pohártartója csak álló helyzetben használható. Hátul szerencsére van két „rendes” is. A vezető felett találtunk még egy szemüvegtokot is, nagyjából ennyi a belső pakolóhely. A csomagtartó kupéhoz képest tisztességes méretű, a műszaki adatokban feltüntetett maximum alatt a kétszemélyes, plafonig pakolt állapot értendő.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

Kezdjük az 1,6-os ECOTEC turbómotorral, amely – lásd ismét a műszaki adatokat – benzinmotorhoz képest hihetetlenül rugalmas. Fékpadon természetesen nem ellenőriztük a számokat, de a több mint félezer megtett kilométer során tényleg nem sokat kellett kapkodnunk a váltókar után. Tulajdonképpen csak akkor, amikor nem a 230 newtonméterre, hanem a 180 lóerőre volt szükségünk, magyarán amikor szórakozni akartunk. Ebbéli igyekezetünket hatékonyan támogatta a Sport feliratú gombbal aktiválható, feláras IDSPlus rendszer, amely a motorvezérléstől a lengéscsillapítókon keresztül mindenbe beleszólt egy kicsit. Megkeményítette a futóművet, megváltoztatta a szervórásegítést és az elektronikus gázpedál érzékenységét. A kocsi ilyenkor szűk, kanyargós utakon is elképesztően stabil volt, de városban már az első fekvőrendőr által okozott megrázkódtatás figyelmeztetett a sportfokozat kikapcsolásának szükségességére. A rövid váltókart szinte élvezet volt kezelni: tökéletesen, simán, pontosan és viszonylag rövid utakon jár. A fékek valósággal harapnak, és hosszabb intenzív használat után sem veszítenek hatékonyságukból.

Zárszó helyett

Az Opel Astra GTC attraktív, kifejezetten sportos választási lehetőség az alsó középkategóriában. Olyan, amilyenből tényleg nincs sok, hiszen konkurenseit – a C4-es kivételével – legfeljebb csak második-harmadik ránézésre lehet megkülönböztetni az ötajtós verzióktól. Óriási előnye még a modellskála sokszínűsége, azon belül is a 4 benzin- és 5 dízelmotorból álló gazdag motorkínálat. Vas Gyula

Hengerűrtartalom: 1598 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 132 kW (180 LE)/5500min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 230Nm/1980–5500min-1

Sebességváltó: hatfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 223 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,2 s

Menetkész tömeg: 1280 kg

Méretek (h/sz/m): 4290x1753x1435 mm

A csomagtér űrtartalma: 340–1070 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,3/6,2/6,4 l/100 km

Ár: 799 400 korona

A GTC alapmodell ára: 519 900 korona

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?