Ne féljünk az autókölcsönzéstől!

Ha nincs személygépkocsink, ám mégis autóval szeretnénk kirándulni, vagy ha nincs furgonunk és egyedül szeretnénk átköltöztetni a berendezést a lakásunkból, nem marad más hátra, mint kocsit bérelni. Szlovákiában ma a kölcsönzők széles skálájából válogathatunk.

Ha autót kölcsönzünk, többnyire az ár a meghatározó a társaság kiválasztásánál, nem szabadna azonban megfeledkeznünk arról sem, hogy az olcsó ár nem mindig a legkedvezőbb ajánlat. Sok minden függ attól, mi mindent kapunk járulékos szolgáltatásként. Néhány társaság természetesnek veszi például, hogy egy adott városon belül ki sem kell mozdulnunk otthonról, hiszen a kocsit elhozzák a házunkig. Vannak azonban olyan társaságok is, amelyek látszólag olcsóbbak, ám a járulékos szolgáltatásokért külön kell fizetni. Ha például azt szeretnénk, hogy a kocsit házhoz hozzák, nem egy társaság 200 koronát is elkér. Ugyanez a helyzet a baleset során, vagy ha csak egyszerűen elromlik a kocsi. A cégek egy része ingyen adja a pótautót, míg mások ezért is pénzt kérnek. Amit minden társaságnak be kellene számítani az alapdíjba, az a kötelező gépjármű-biztosítás és a balesetbiztosítás. Ezen kívül az árnál figyelembe kellene vennünk a gépkocsi korát is. A társaságok többsége ugyan e tekintetben is különbséget tesz, vannak azonban olyanok is, amelyek a gépkocsi állagától és korától függetlenül szabják meg az árakat.

Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy csak az ügyfelek válogatnak. Az autókölcsönző társaságok számára sem mindegy, hogy milyen ügyfelek érkeznek hozzájuk. Nem számíthatunk szívélyes fogadtatásra például akkor, ha csak most kaptuk meg a jogosítványt. A kölcsönzők többsége megköveteli, hogy legalább egy- vagy kétéves vezetői gyakorlatunk legyen. Fontos a korhatár is. A cégek többsége a 21 éven aluliaknak nem kölcsönöz kocsit, a drágább autók esetében azonban a korhatár elérheti a 25 évet is.

Hogy megkapjuk az autót, szükségünk lesz a személyi igazolványra vagy útlevélre és egy számlára, amelyet az autót bérlő fizetett ki, vagyis telefon-, gáz-, esetleg villanyszámlára. Ha az autót cég szeretné kölcsönözni, akkor a vállalkozói engedélyt kell bemutatni. Még mielőtt megkapnák a kocsi kulcsát, alá kell írnunk a bérleti szerződést. A szerződéses viszony csak akkor szűnik meg, ha a kocsit az előre leegyezett időpontban és helyen visszaadjuk a tulajdonosnak. Ha az autót probléma nélkül szeretnénk leadni, akkor a legkisebb karcolást sem szabadna rajta ejtenünk, ráadásul tele tartállyal kell visszaadnunk. A kölcsönző a visszaadásnál ki is próbálhatja a kocsit, hogy nem okoztunk-e nagyobb műszaki hibát.

Fizetni az esetek többségében hitelkártyával lehet, a társaságoknak ugyanis rendkívül rossz tapasztalatai vannak a készpénzes fizetéssel. Nem elhanyagolható azonban az sem, hogy gépkocsit leggyakrabban a külföldiek bérelnek, amelyek esetében a hitelkártyás fizetés természetesnek számít. Készpénzes fizetést általában csak a kisebb társaságok fogadnak el. Elsősorban a vidéki városokban a lakosság nagy része még mindig nem szokott hozzá a bankkártyás fizetéshez, a társaságok így ott kénytelenek elfogadni a készpénzt is.

Az árképzés társaságonként változik. A kölcsönzők árajánlataiban többnyire az egynapos kölcsönzések díját tüntetik fel, ami a hosszabb időre történő bérlés esetén alacsonyabb lehet. Többnyire a kocsival annyi kilométert teszünk meg, amennyit csak akarunk, vannak azonban olyan társaságok is, amelyek megszabják a naponta megtehető kilométerek felső határát. Ha például több mint száz kilométert teszünk meg, akkor ezen felül minden kilométert külön számláznak. Még mielőtt kibérelnénk a kocsit, az apróságokra is érdemes rákérdeznünk. Ha hosszabb időre vesszük ki az autót, a társaságok többsége tíz százalékos kedvezményt nyújt. Az állandó ügyfelek nem egyszer akár 50 százalékos kedvezményben is részesülhetnek.

A társaságok közötti árkülönbségeknél figyelembe kellene vennünk, hogy az adott árért mit is kínálnak. Többnyire alapfelszerelésnek számít a központi zár és a riasztó, néhány társaság azonban már az alacsonyabb kategóriájú kocsiknál is természetesnek veszik a légkondicionálót. Ha gyerekülést is szeretnénk az autóba, a cégek többsége napi 50 koronás pluszdíjat számol fel.

Vigyázzunk az iratokat, hiszen, ha elkallódnak, akár több ezer koronás büntetésre is számíthatunk. Mivel a társaságok nagy része teli benzintartállyal adja át a kocsit, elvárják, hogy így is vigyük vissza. Ha ezt elmulasztjuk, felkészülhetünk rá, hogy az épp aktuális benzináraknál magasabb díjat számítanak fel. Akár a kétszeresét is kifizethetjük a hiányzó benzinnek.

A kölcsönzésnél alapszabálynak számít, hogy a kocsit legalább egy napra kell bérbe venni. Ha az autót egy vagy másfél órával később visszük vissza, a kölcsönző a következő napot is kifizetteti velünk. A társaságok többségénél a háromnapos kölcsönzés esetén 10 ezer koronát kell zálogba helyeznünk. Ha a bérlet meghaladja az egy hónapot, részletekben is fizethetünk.

Érdemes rákérdeznünk, van-e biztosítása a kiszemelt kocsinak, és egy esetleges baleset során mennyit kell nekünk fizetni. Ha a balesetet mi okozzuk, a társaságnak többnyire az okozott kár 10 százalékát kell megtérítenünk. Külföldi utak esetén a kocsit külön be kell biztosítani, ami egy hétre nagyjából 200–300 koronába kerül. A bérelt kocsik külföldi használata azonban több akadályba is ütközhet. Vannak ugyanis olyan országok, amelyekbe nem utazhatunk ki bérelt autóval. A társaságok nagy része azokba az országokba nem engedi kivinni a kocsiját, ahol nem érvényes a zöld kártyánk. Problémás lehet a kiutazásunk Oroszországba, Ukrajnába, Romániába, Bulgáriába, Szerbiába és Törökországba is. Ha olyan országba szeretnénk utazni, ahol gyakoribbak az autólopások a kölcsönző akár 30 százalékos önrészt is követelhet tőlünk, ha ellopják az autót. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?