A legtöbben vakon hiszünk abban, hogy látásunk tökéletes, és általában csak olvasási rövidlátási problémáinkat ismerjük be. A távolabbi tárgyak észlelése – főleg mert a korral a szem fokozatosan lesz egyre rosszabb távollátó – sokáig rejtettek maradhatnak. Például egy balesetig.
Lehet, hogy csak a multifokális lencse a jó megoldás
Már annak is érdemes felkeresnie egy optikust, akit az átlagosnál jobban zavarnak a szembejövő autók fényszórói. A nem tökéletes látás miatt ugyanis előfordulhat, hogy a nagyjából pontszerű fényforrások a kelleténél nagyobb területre szórnak fényt a szem receptorhártyáján (a retinán), s ezzel vakítást okoznak. Látásunkat lencsével korrigálva a kép megfelelő méretűre zsugorítható, s így a kellemetlen hatás megszüntethető.
Az optikusok különböző szűrőkkel és védőrétegekkel kiegészített szemüvegeket is kínálnak, amelyek vezetéskor jelentősen csökkenthetik a szem terhelését, és javíthatják a látást. A különösen esti vezetésnél gyakori szellemképes látás fő oka a szemüveglencse tükröződése. Normális fizikai jelenség, hogy a fény a különböző sűrűségű felületek határán megtörik. A levegőből a szemüveglencsébe érkező, majd onnan távozó fénysugárral ez kétszer is megtörténik, miközben a fény egy része a külső és a belső felületen is visszaverődik. A tükröződő lencse nemcsak szellemképes látást, hanem látásinformáció-csökkenést is okozhat, vagyis a kép apró részletei rejtve maradhatnak. A visszaverődést, tükröződést csökkentő rétegek alkalmazásával az információtorzulás mértéke néhány tizedszázalékra csökkenthető. Az ilyen lencsék rendszerint hét réteg fémgőzölt bevonatot kapnak, ettől azonban még nem színezettek; általában arról ismerhetők fel, hogy használatukkal üresnek tűnik a szemüvegkeret. A szem terhelését tovább csökkenthetik a polárszűrők.
A színezett szemüveglencsék nemcsak divatosak, hanem hasznosak is lehetnek. Az ultraibolya fény (UV-sugárzás) kiszűrésével csökkentik a szemet károsító napsugárzás hatását, s nappali vezetésnél is jól használhatók, mivel kontúrosabbá, jobban észlelhetővé teszik a távoli tereptárgyakat. Más kérdés, hogy a szemüvegek UV-védelmének gépkocsivezetés közben ma már nincs különösebb jelentősége, mivel a legtöbb autógyár szűrős szélvédőket használ.
A távollátáshoz és olvasáshoz külön szemüveget használók jellemző problémája, hogy távolra használt „vezetős” szemüvegükben nem látják jól a műszerfalat. A menet közbeni állandó szemüvegcsere természetesen szóba sem jöhet, egyedüli megoldás a progresszív (multifokális) lencsék használata. Az ilyen, kifejezetten egyénre méretezett lencse felülről lefelé átmenetesen változó vastagságú, így az autós egyetlen keretben kap egy alul olvasó (műszerfalnéző), felül távolba látó (vezető) szemüveget. Az ilyen lencsék használata némi megszokást igényel, és a szemüvegkeret arányainak beállítása, archoz igazítása is összetett optikusi, szemorvosi feladat. (a2)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.