<p>Elődjére hasonlít, de csak nevével, még véletlenül sem mondhatnánk, hogy bármi mással. A technika, a dizájn és a koncepció is teljesen különböző. Miután próbára tettük a leggyengébb 1.6-ost, a legerősebb 2.0 CRDi-be ültünk át.</p>
KIA Sportage 2.0 CRDi, a legjobbakat is lekörözi
ÚJ SZÓ-TESZT
Most már nyugodt lelkiismerettel kijelenthetem, hogy az új Kia Sportage megérdemelne egy új nevet. Leginkább azért, mert elődjeivel ellentétben bátran felvállalhatja a harcot a japán vagy európai konkurenciájával.
A Sportage hatalmas előrelépést tett meg. S a 2.0 CRDi 4WD valóban a legjobbak közé tartozik, méltón viseli a 2011 autója címet Szlovákiában.
A dizájn megnyerő maradt
Mint minden autónál, a Sportage esetében is hosszas vitázást folytathatnánk a dizájnról. Arról, hogy szép-e vagy sem. Viszont ha az autót figyelő járókelőket látjuk, akkor kétség nem fér hozzá, hogy a kocsi célba ért, megnyerte az emberek szívét.
Mint ahogy azt már korábban megírtam, az autó valóban a kategória legszebbjei közé tartozik. Ez főleg azért van, mert nem próbál minden áron terepjáróra „játszani”. Az autónak sportos, robusztus formája van; első ránézésre is biztos, hogy terepen, de a városi aszfalton is jól érzi magát. S ebből az érzésből egyébként a volán mögé ülve sem veszítenek semmit. Az autó rendkívüli biztonságot ad, jól fekszik az úton.
Egyébként épp a kocsi utasterében tudatosíthatják, hogy a Sportage nem tartozik a kategória legnagyobb képviselői közé. A műszerfal kompakt, a volán és a sebességváltó sportos kivitelezésű. A kilátást viszont eléggé zavarja az A-oszlop. Míg a sofőr és az elöl ülő utas enyhén szűkösen érzi magát az autóban, a hátul utazók valóban kedvükre terpeszkedhetnek.
Tény, hogy a magasabb termetű embereknek hátul enyhén kényelmetlen a hosszú utazás az ülés túl keskeny ülőkéje miatt.
Luxus csak többletkiadásért
Az alap Base változat aránylag kevés kiegészítést kínál. A biztonság terén viszont nem történt visszalépés, hiszen már alapváltozatban is hat légzsákot, vagy ESP-t kapnak.
A dízelváltozatú 2.0 CRDi 100 kW teljesítményével és 375 Nm forgatónyomatékával különösebben nem kápráztat el. A volán mögött viszont határozottan nem érzik majd magukat kényelmetlenül, nem érzik meg az autó robusztus mivoltát. A Sportage nagyon élénk autó, bár nagyobb sebességeknél enyhén veszít fürgeségéből. Ennek ellenére a motor nagyon kultivált, kényelmes akusztikával rendelkezik.
A hatfokozatos automatikus sebességváltót kiegészítőként vásárolhatják meg, 1600 euróért. A motorral még jobban együttműködik, mint a hatfokozatos manuális. Ez utóbbival a forgatónyomaték 319 Nm, míg az automatikus változatban 375 Nm. A két váltó közti különbséget az autópályákon is megérzik. Automatánál 130 km/óránál 2400 fordulaton tudnak haladni, míg a manuálisnál a fordulat 2700-2800 körül mozog. A sebességváltás egyébként teljesen zavartalan.
A fogyasztás
valamivel nagyobb
Az autó robusztus mivoltáért, automata sebváltójáért, viszont adót kell fizetni, mégpedig a fogyasztás formájában. A gyári 6,9 litert 100 kilométeren városi forgalomban elfelejthetik. A valósághoz sokkal közelebb áll a nyolc liter, ami viszont a 4x4-es meghajtásra sokkal megfelelőbb arány.
Bár köztudott, hogy a formatervezők sok mindenre képesek, csodákra azért nem. A Sportage esetében ezt a csomagtéren látjuk, amely a tágas utastér miatt nagyon szűkösre sikeredett.
Hivatalos adatok szerint 465 literes, ami nem igazán nagy. Ezért mielőtt megvennék az autót, határozottan vessenek egy pillantást a szalonban a csomagtérre, amely a hátsó üléstámlák lehajtásával 1353 literesre növelhető.
A Sportage másik nagy előnye a jól hangszigetelt utastér, az alváz, amely jól elnyeli az út egyenetlenségei által okozott rezgéseket, a kényelmes ülések, illetve a sportos kialakítású volán.
Terepen is otthon
érzi magát
Amint letérnek az aszfaltról, amelyen egyébként nagyon jól érzi magát, átveszi a vezérlést az automatikus 4x4-es meghajtás. S bár a rendszer több adatot vesz figyelembe, például a gázpedál és a kerekek helyzetét, a hátsó kerekek szerepvállalása nem olyan zökkenőmentes, mint a konkurenciánál.
Ez viszont nem is olyan nagy baj abban a kategóriában, amelybe a Sportage tartozik, főleg ha a Lock rendszerrel van felszerelve az autó. Ez 40 km/órás sebességig 50:50 arányban osztja a meghajtást az első és a hátsó kerék között.
Ez a járgány a meghajtásának köszönhetően bárhova felmászik, amit a kétkerék-meghajtású változatáról alig lehet elmondani. Biztos bölcs döntés ennek az SUV-nak a megvásárlása, már akinek van olyan húszezer eurója új autóra. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.