Kia Sportage 1.7 CRDi: az, hogy a leggyengébb, nem jelenti automatikusan, hogy a legrosszabb

<p>Már a Kia Sportage sem a régi, s néhány hónappal ezelőtt ez a modell is átesett egy ráncfelvarráson. A felújított motorkínálatban épp az általunk tesztelt egyhetes a dízeles erőforrások leggyengébb változata. Van értelme ilyen SUV-t alapmotorral venni?</p>

ÚJ SZÓ-TESZT

Nem tagadom, a Sportage számomra az egyik legjobb, még átlagvásárló számára is elérhető SUV. Nem csak a külseje megkapó, az utastér is jóra sikeredett, menettulajdonságai is ideálisak, terepen és egyenes úton egyaránt – bár terepen csak négykerék-meghajtással boldogul igazán. Tény, hogy a facelift utáni változások nem olyan jelentősek, azt se feledjük, a modell nem új, csupán az aktuális generáció átpofozott változata.

A Sportage facelift legjelentősebb módosításai az autó belsejében keresendők – kivéve a LED-es hátsó világítást, illetve az átrajzolt elülső fényszórókat. A Kia szabadidő-autója új, prémium audiorendszert, fűthető kormánykereket, vontatmány-stabilizáló elektronikát is kapott. Külön figyelmet szenteltek a zaj- és rezgéscsillapításnak is. A Sportage-ban a szélzajt hangszigetelő szélvédő tompítja, míg a karosszéria stratégiai pontjain további finomításokkal csökkentették a vibrációkat.

Visszafogott teljesítmény

A tesztelésre felkínált motorkínálatból a legkisebb teljesítményű, alapnak számító dízeles erőforrást választottam, ugyanis pont arra voltam kíváncsi, megéri-e a pénzét a lehető legolcsóbb dízel vagy sem.

Aki az 1.7 CRDi-t választja, az nem kap sok lehetőséget különböző kombinációkra, ezt a motort ugyanis csak elsőkerék-meghajtással és 85 kW-ra (115 le) állított teljesítménnyel lehet megvenni. Automata sebváltót sem lehet hozzárendelni, ez ugyanis csak a 2.0 GDI és 2.0 CRDi erőforrásokhoz van.

Az általam tesztelt motortól senki sem várhat lélegzetelállító teljesítményt, nem egy aszfaltszaggató, ám a kényelmes, visszafogott vezetésre ideálisnak mutatkozott. Városban tökéletesen viselkedik, városon kívül is, ám azzal az egy bökkenővel, hogy nem lehet vele fejetlenül előzni. Egy kicsit eltart, míg a leggyengébb dízel megrántja a Sportage-t, ezért érdemes meggondolni, mikor és hol előzzük az előttünk cammogó sofőrt.

Gyengéje az autópálya

Kollégáimmal, akik előttem tesztelték ezt az erőforrást, egyetértek abban, hogy autópályán veszít agilitásából, s az erőforrástól igazi teljesítményt úgy három- és négyezer fordulat között várhatunk, magasabb fordulatszámon inkább csak szenved. Ezért autópályán a Sportage-dzsel való békés együttéléshez elkerülhetetlen megtanulni kezelni a váltót. A gyártók szerencsére jó munkát végeztek vele, s a sebességfokozatok sorolása rövid, pontos, így a gyors fel- vagy alásorolás igazán nem okoz problémát. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a sztrádán csődöt mondott volna, épp ellenkezőleg. Ha a sofőr kipróbálja a sorolást és összhangba kerül az erőforrással, nem lesz gondja nagyobb gyorsaságnál, előzésnél sem.

130 km/órás sebességnél a motor 2600 fordulaton dolgozik, ami nem meglepő, hisz gondoljunk bele, hogy ilyen teljesítményű motornak egy 1,6 tonnás autót kell mozgatnia. Sztrádán a járgány 7,5 literes fogyasztást mutatott 100 kilométeren, ha Pozsony és Nagyszombat között 110 km/órára kellett lassítani, akkor a fogyasztás 6,5 literre csökkent. Városon kívül 5,6 litert használt el 100 kilométerenként.

Összegezve és aláhúzva

Tény, hogy a leggyengébb motort próbáltam, viszont határozottan kijelenthetem, nem kell tőle félni. A 85 kW-hoz, 115 lóerőhöz még 260 Nm csatlakozik, s bár senki nem fog elájulni ezektől az adatoktól, egy hét tesztelés után elmondhatom, hogy nincs mitől félni. Az autó határozottan halkabb a facelift után és a vibrációkat, az út egyenetlenségeit is jobban elnyeli, így vezetni is sokkal kényelmesebb. Az átlagos sofőr, aki nem érez késztetést arra, hogy mindenkinek megmutassa, ki az úr az úton, szerintem semmi kivetnivalót sem talál rajta. Aztán azok, akik a dinamikusabb, agresszívabb vezetést kedvelik, sztrádán fognak kicsit káromkodni, amikor előzésnél dolgozni kell a sebváltóval.

A leggyengébb erőforrás legnagyobb előnye határozottan az ára. Az alap Silver felszereléssel már 20 160 euróért megvásárolható (az aktuális árjegyzéken található akciós ár ráadásul 18 760 euró), ami több mint kétezer euróval kevesebb, mint ugyanaz az autó kétliteres CRDi erőforrással, amely 100 kW teljesítményt és 136 lőerőt kínál. S pont ez az árkülönbség az, amelynél már azt mondanám az eladónak, hogy álljunk megy egy szóra. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?