X-Type, S-Type, XJ. A sportverziókat leszámítja ez az angol Jaguar „normális” személygépkocsi-kínálata. A modellek – ugyanebben a sorrendben – a közép-, a felső közép- és a luxuskategóriába tartoznak, az XJ tehát egyértelműen a csúcs. Márpedig egy ilyen márkánál a csúcsmodell-státus valami nagyon-nagyon kivételeset jelent…
Jaguar XJ 2.7D Sovereign: Egy angol arisztokrata
Külalak, besorolás
A Jaguar XJ – egészen pontosan annak immár 7. generációja – tehát a legmagasabb személygépkocsi-osztályba tartozik, ahol az Audi A8, a BMW 7, a Mercedes S-osztály, a Lexus LS 430 vagy a Chrysler 300C található; egzotikumát tekintve azonban itt is inkább a Maserati Quattroporte-, vagy a Bentley Arnage/Continental Flying Spur-féle vonulattal mérhető össze. Külalakja – monumentális. A négylámpás elülső maszk, középen a hatalmas hűtőráccsal valósággal a földbe döngöli a szemlélőt, a hihetetlenül hosszan elnyúló, lapos oldalnézet viszont egészen máshogy hat. Nincs rá más kifejezés: egyszerűen impozáns. Főleg, hogy (némi felárért) 19 hüvelykes tárcsákon és 255 mm szélességű abroncsokon áll-gurul mindez… A motorháztető futballpályányi méretű, a csomagtartófedél is alig akar véget érni a gyönyörű vonalvezetésű szélvédő mögött. Különben nemcsak monumentális mindez, hanem arisztokratikus is. Az angol kékvérűség technikai megtestesülése, egyetlen szóval: egy JAGUAR. Ott is a csúcsmodell, hogy egy pillanatra se felejtsük el.
Komfort, szereltség, térkínálat
Nincs értelme semmiféle tételes elemzésnek. Az újkori technika egyik legszebb templomában ülünk; ennek talán ellentmondani látszik, hogy minden oldalról valósággal árad felénk az a bizonyos arisztokratikus felsőbbrendűség. Az autó ezzel nem bántani akar bennünket, éppen ellenkezőleg, azt jelzi: mindez a tiéd, élvezd ki minden porcikáját. A gyönyörű, krémszínű, elektromosan állítható, elöl-hátul fűthető bőrüléseket, a műremeknek számító, diófagyökér berakásokkal díszített műszerfalat, közepén az ékszerként tündöklő órával, lejjebb pedig a 17 cm (!!!) átlóméretű, érintőképernyős színes kijelzővel. A nemesfa/bőr kombinációjú volán párnáját művészi kivitelezésű Jaguar-embléma díszíti, a küszöbökön szintén a JAGUAR felirat olvasható – s ezek után kezdjük a leltárkészítést, miszerint a kocsinak ennyi és ennyi légzsákja, ABS fékrendszere, sőt még menetstabilizátora is van? Ha igen, tényleg csak azokkal a dolgokkal, amelyek felemlegetése ilyen autónál, annak is Sovereign szereltségű változatánál nem megy sértésszámba: elektronikusan szabályozott légrugózás, Bluetooth-technológia, navigációs rendszer, 12 hangszórós 320 wattos Jaguar Premium Sound audioberendezés (+82 100 korona, alapáron nyolchangszórós Jaguar Sound System jár), vagy tesztkocsink néhány további opciója (elülső parkolószenzorok, adaptív sebességtartó automatika, elektromos napfénytető és még sorolhatnánk). Térkínálat? Királyi, mint maga a márka, legfeljebb a koffer marad el a kategória átlagától (Audi A8, BMW 7: 500 l, Mercedes S: 560 l). Ez persze megint csak könynyen megmagyarázható: Jaguárról van szó, hölgyeim és uraim…!
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Tesztünk legprózaibb fejezetéhez érkeztünk: néhány évvel ezelőtt ugyanis egy Jaguárban szentségtörésnek számított volna a dízelmotor. Most már van, de persze nem akármilyen. Kettőszázhét lóerőt és 435 newtonmétert tud, és valami hihetetlen csendben, finoman, gyorsítja az autót jóval 10 másodperc alatt százra, vagy ha kell, bőven 200 km/óra fölé. Teszi mindezt elsősorban azért ilyen hallhatatlan és érzékelhetetlen módon, mert elektronikusan szabályozott csillapítótagokra ültették, amelyek a rezgések 90%-át kiszűrik. A hatfokozatú automata váltónak nemcsak csúszós utakra szánt, illetve sportos üzemmódja van, hanem számozás alapján is kapcsolhatók vele az egyes fokozatok, ami már-már az igazi kézi váltás illúzióját adja. Hihetetlen élmény a kocsi vezetése, és távolról sem csak az erős dízelmotornak vagy a precízen dolgozó váltónak köszönhetően. Mintha nem is gurulnánk, hanem puha légpárnákon suhannánk az országút felett, miközben a motor hangja a légyzümmögés intenzitását sem éri el. Hogy el ne felejtsük: hátsó meghajtásunk van, tehát az első kerekek szinte maguktól fordulnak be a kanyarokba; az alacsony építésű karosszéria, a széles nyomtáv és az úthengernyi gumiabroncsok ugyanakkor csírájában fojtják el a far minden kitörési kísérletét. Persze ezzel az autóval nem keménykedni kell, lévén a szó legszorosabb értelmében vett luxuslimuzin; de ha nagyon akarunk, akár azt is lehet egy kicsit.
Zárszó helyett
Az autógyártás Olimposzáról mutattunk be egy autót, a világon kevés akad hozzá hasonló. S amelyik konkurensénél a minőség, a szereltség, a teljesítmény és más tárgyilagos mutatók megütik, esetenként meg is haladják ezt a szintet, ott még mindig a Jaguar XJ oldalára billentheti a mérleg nyelvét a márka imázsa. Plusz annak a templomi környezetnek az atmoszférája, amely ebbe az autóba beülve már az első másodpercben rabul ejt bennünket…Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 2720 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 152 kW (207 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 435 Nm/1900min-1
Sebességváltó: hatfokozatú szekvenciális automata, sportos és téli rezsimmel
Legnagyobb sebesség: 222 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 8,2 s
Menetkész tömeg: 1727 kg
Méretek (h/sz/m): 5090x1860x1448 mm
A csomagtér űrtartalma: 470 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 10,8/6,5/8,1 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 85 l
Ár: 3 056 000 korona
A tesztelt kocsi ára: 3 412 100 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.