<p>Mindegy, hogy autóval vagy busszal utaznak, Horvátországba ismét kényelmesebben lehet eljutni. Néhány héttel ezelőtt ugyanis átadták azt a két vadonatúj alagutat (Sveti Rok és Mala kapela), amelyek lényegesen lerövidítik az utat az Adriához. A sofőrök így kényelmesebben és biztonságosabban érkezhetnek meg célállomásukba. Milyen változásokat hoz az idei szezon?</p>
Idén zökkenőmentesen utazhatunk Horvátországba
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A másik legjelentősebb, hogy átadták a felújítás alatt levő magyar autópálya-szakaszt Balaton–Keresztúr és a magyar–horvát Letenye–Goričan határátkelő között. Még tavaly egy régi, rossz úton kellett megtenni ezt a körülbelül 30 kilométeres utat, amelyen számos forgalomkorlátozás nehezítette a sofőrök életét. Ez mindenkit érintett, aki Pozsonyból, Komáromból vagy Kassáról indult az Adriához Budapesten át.
A sofőrökre még egy jó hír vár: Szlovénia az Európai Unió bírálata után az egy- és féléves autópálya-bélyegek után az egyheteseket is bevezette. A minimális, de kötelező 35 eurós kiadás így 15-re csökkent.
Merre induljanak útnak?
Minden nyugat-szlovákiainak érdemes a Pozsonyt érintő autópályákat választania, ez a lehető leggyorsabb megoldás. Közép-Szlovákiából érdemes Komáromban vagy Ipolyságon átlépni a szlovák–magyar határt. A komáromi átkelő előnye, hogy így kikerülhetik a budapesti körgyűrűt, amelyen napközben több alkalommal is jelentős torlódások alakulnak ki – ez több mint egyórás időveszteséget jelenthet.
Komáromból Székesfehérvárnak veszik az irányt, és a kiépített autópályán eljutnak a már befejezett Letenye–Goričan határátkelőhöz. Természetesen a magyarországi autópályák használatáért fizetett díjat nem kerülik el, ugyanúgy, mint azok a turisták, akik Kassáról a Harničná pri Hornáde–Tornyosnémethy határátkelőről érkeznek.
Bár az átkelőről Budapestig nagyon jó minőségű és kényelmes autópálya vezet, ismét gondot jelenthet a magyar főváros érintése. Az egyetlen lehetőség, hogy éjjel ülnek volán mögé, így Budapestet még a hajnali és reggeli csúcsforgalom előtt elkerülhetik. Még véletlenül se kövessék el azt a hibát, hogy behajtanak a városba, főleg ha nem ismerik – inkább a déli körgyűrűt válasszák. Innen ismét kényelmes autópálya vezet a Letenye–Goričan határátkelőhöz.
Hol találkozhatnak fennakadással?
Ausztriában jelentős dugókra és forgalomkorlátozásra kell számítani. Részben segített az új bécsi körgyűrű, amelyet ne kerüljenek ki. Arról se feledkezzenek meg, hogy a horvát határ egyben a schengeni övezet külső határa, így az útlevelek ellenőrzése is jelentős fennakadásokat okozhat – bár tavaly a hatóságok aránylag zökkenőmentesen végezték az ellenőrzést, nem volt jelentősebb fennakadás.
Újabb kritikus szakasz?
Ilyen lehet gyakran Zágráb és környéke, amely a főszezonban teljesen eldugul. Nagyon kellemetlen a Zágrábból Rijekába vezető autópálya, pontosabban a Boslijevben kezdődő szakasz, ahol a sztráda kettéválik – a déli Split felé vezet, a nyugati pedig Rijekába. Ezen a szakaszon számos alagutat építenek, s ez gyakran komoly fennakadásokat okoz.
Választhatják a drágább útvonalat is, amely Ausztrián és Szlovénián keresztül vezet – Mariborból autópályán utazhatnak egészen Ljubljanába és Postojnába.
Mennyi élelmiszert vihetnek?
Az előző évekkel ellentétben idén már 10 kilogramm saját élelmiszert vihetnek magukkal az országba a turisták. A horvát hatóságok ily módon próbálják megfékezni a turisták számának rohamos csökkenését.
Vonatoznának?
Aki autó helyett inkább a vonatozás részesíti előnyben, arra a következő forgatókönyv vár: este alvás, reggel pedig már fürdés az Adriában. A Szlovák Vasúttársaság ugyanis hálókocsis szerelvényt indít, amelyen szlovák személyzet kíséri az utasokat, az étkezőkocsiban az egész útvonalon lehet euróval fizetni.
A legelőnyösebb, ha a Pozsony– Split útvonalon a City Star menettérti jegyet veszik meg, amely két hónapig érvényes. A a hálókocsilrt külön illetéket kell fizetni, a vonatban biciklit is vihetnek Horvátországig.
Milyen bírságokra számíthatnak?
Ha 10 km/h-val lépig túl a megengedett sebességet, akkor 500 kunás bírságra számíthatnak – 20 km/h-nál a büntetés az 1000 kunát is elérheti, 30 km/h-nál pedig a 2000 kunát. Ha a sofőr vezetés közben handsfree készülék nélkül telefonál, akkor 500 kunás büntetésre számíthat. A rossz parkolás ára 300, aki nem kapcsolja be a biztonsági övet, 500 kunát fizet. Horvátországban is módosult a közúti közlekedésről szóló jogszabály, így június közepétől akár 60 napos szabadságvesztés fenyegeti például azokat, akik ittasan ülnek volánhoz. A 25 éven aluli sofőrök egy korty alkoholt sem ihatnak vezetés előtt, a többieknél 0,5 ezrelék engedélyezett. (dem, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.