Hyundai Elantra 1.6 HB Comfort Plus: Határeset

Lantra után Elantra. Egyszerű, de szellemes névmódosítás, amely utal a folytonosságra, nem vett el semmit a szó zamatából, viszont hozzátette az „elánt”, a lendületet.

A hosszú motorháztető kissé az amerikai „nagyvadakéra” emlékeztetA szerző felvételeiA Hyundai alsó középkategóriásáról van szó, amely 2000-ben kapta meg ezt a tengerentúlon már korábban befuttatott nevet. A kocsi tavaly ősszel ráncfelvarráson esett át; mi már egy ilyen modellt kaptunk meg a szokásos tesztelésre, mégpedig 1,6-os benzinmotorral és ötajtós (hatchback) karosszériával.

Külalak, besorolás

Az Elantra a kategóriák közötti határesetek iskolapéldája. Bár, mint említettük, hivatalosan a C-szegmensbe tartozik, az ottaniakat (VW Golf, Opel Astra, Nissan Almera stb.) átlagosan 25 centiméterrel túlnövi, viszont 10-15 centivel rövidebb, mint a tipikus középkategóriások (Ford Mondeo, Opel Vectra, Mazda 6, Toyota Avensis). A motorskálája is feljebb predesztinálja – a C-osztályosok általában 1,4-ről vagy 1,3-ról indulnak –, csomagterének mérete szintén inkább középosztálybeli. Ezek ismeretében mindenkinek szíve joga eldönteni, hová sorolja be az Elantrát, természetesen a hangyányival hosszabb négyajtós változatot is beleértve. Maradjunk azonban az ötajtósnál, amelynek alacsony, nyúlánk motorházfedele most is kupészerű utascellában folytatódik, de az egészet szebb tagolású, esztétikusabb elülső és hátsó lámpatestek fogják közre. Az orr-részen viszont szerény véleményünk szerint a korábbi széles, fekete bordázatú alsó légnyelőnyílás mutatott jobban.

Komfort, szereltség, térkínálat

Kissé puritán, de a körműszerek domború skálái jól mutatnak rajta A beltér mérete ismét az a bizonyos határeset, amit a hátsó traktust ábrázoló felvétel alapján bárki nyugodtan kerekíthet felfelé vagy lefelé. Véleményünk szerint a felkerekítés reálisabb képet ad. Maguk az ülések elöl-hátul teljesen átlagosak, de az elülsők kissé alacsonyak, és még a vezetőén sincs magasságszabályozó. Ennek hátrányait az állítható magasságú volán hivatott valamelyest enyhíteni. Kisebb pakolóhelyekből is meglehetősen kevés van: alulméretezett a kesztyűtartó, szűkösek az elülső ajtórekeszek, hátul pedig végképp nincsenek ilyesmik. Mi több, térképzsebek sem. A csomagtartó viszont rendkívül tágas – alapmérete megegyezik a négyajtós változatéval, ami szinte példa nélküli! –, és a magasra nyíló ötödik ajtónak köszönhetően könnyen is pakolható. Az ergonómiára nem lehet különösebb panasz: a legtöbb kapcsoló és egyéb kezelőszerv könnyen elérhető, kivételt talán csak a jobboldali visszapillantó tükör állítókarja képez. A kézi tükörállítókon egyébként bevallottan meglepődtünk, hiszen az alapáron ABS-szel, két-két front- és oldallégzsákkal, klímaberendezéssel, fedélzeti számítógéppel, elöl-hátul elektromos ablakemelővel, könynyűfém keréktárcsák stb. felszerelt kocsiban igazán magától értetődőeknek kéne lenniük a villamos tükörmozgatóknak. A műszerfal a frissítést követően is kissé konzervatív és puritán maradt, de a sebesség- és fordulatszámmérő plasztikusan kidomborodó skálái mindenképpen üde színfoltot jelentenek rajta.

Motor, meghajtás, menettulajdonságok

A négyhengeres, 16 szelepes benzinaggregát lényegében az Elantra alapmotorja. A korábbi generációhoz képest szintén módosítottak rajta, ami kedvezőbbé tette teljesítmény-eloszlását. A 105 lóerő és a kis önsúly kombinációja jó menetdinamikát eredményez: erős és fürge kocsiban érezzük magunkat, ráadásul a motor zaja nagyobb sebességnél sem zavaró. A rugózás, s vele a stabilitás is javult a korábbi modellhez képest, mivel most már standardként szerelik a gáztöltetű lengéscsillapítókat. Nagyban növeli még a vezetés komfortját a hatásos kormányrásegítő, a kocsi viszonylag kis fordulóköre pedig elsősorban a városi forgalomban könnyíti meg a vezető dolgát.

Zárszó helyett

Középkategóriás kocsi, alsó középkategóriás áron – ha így jellemeznénk a Hyundai Elantrát, nem járnánk messze az igazságtól. Tény, hogy hivatalos besorolásától teljesen függetlenül tágas családi autóról van szó, ráadásul kényelmi és biztonsági standardja már a tesztelt középfokon is magas színvonalat képvisel. Ára 499 900 korona, az ugyanilyen motorral felszerelt Comfort alapmodellt 469 900 koronáért lehet megvásárolni. Vas Gyula

Motor: négyhengeres, 16 szelepes DOHC benzinmotor

Hengerűrtartalom: 1599 cm3

Legnagyobb teljesítmény: 77 kW (105 LE)/5800 min-1

Legnagyobb forgatónyomaték: 143 Nm/4500 min-1

Sebességváltó: ötfokozatú kézi

Legnagyobb sebesség: 182 km/óra

Gyorsulás 0–100 km/óra: 11 s

Menetkész tömeg: 1250 kg

Méretek (H/Sz/M): 4520x1720x1425 mm

A csomagtér űrtartalma: 415–1222 l

Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 9,2/5,9/7,1 l/100 km

Az üzemanyagtartály űrtartalma: 55 l

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?