A dél-koreai gyár alsó középkategóriás modelljét – 1,5 literes dízelmotorral – az AUTÓ-MOTOR februári számában teszteltük. Mindössze néhány nappal írásunk megjelenése után kezdték forgalmazni Szlovákiában a kocsi új, ráncfelvarrott változatát; a felfrissített család egyik tagját augusztusban kaptuk meg tesztelésre.
Hyundai Accent: Elérhető elegancia
ALAKTAN
Nyíltan felvállalt konzervativizmus, dinamikus stílusjegyekkel ötvözve – a legtömörebben így lehetne jellemezni az új Accent külalakját. Ez elsősorban a tesztelt ötajtós változatra érvényes. A karosszéria alapformái tulajdonképpen nem változtak, de 1. sokkal markánsabbak a motorháztető bordái, 2. az új, trapéz alakú, hűtőrácsot nyúlánkabb és szebb fényszórók fogják közre, 3. hátul szinte semmi nem maradt a korábbi domborulatokból. A csomagtartófedél élesen metszett légterelőben végződik, a háromszög alakú lámpatestek pedig már-már agresszív hatást keltenek. A tesztkocsi dupla küllős könnyűfém keréktárcsái tovább javították ezt a minden szögből kedvező vizuális összbenyomást.
KOMFORT, SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT
A Hyundai Accent nem a legigényesebb vásárlórétegnek készül, ezt az ára is tükrözi. Ami viszont ebbe az árba belefér, azt az autó korrektül megadja, sőt esetenként többet is. A ködfényszórók például a legalacsonyabb komfortfokozatban is alaptartozéknak számítanak, 420 ezer korona alatt az erőelosztóval kombinált ABS fékrendszer, a 4 légzsák, a fedélzeti számítógép, a négy elektromos ablakemelő vagy az elektromosan állítható és fűthető külső visszapillantó tükrök sem számítanak mindennapos jelenségnek. Az Elegance komfortfokozat gazdagabbik változatában ezen kívül van még szervokormány, állítható magasságú volán, négyhangszórós rádió-előszerelés automatikusan kibújó teleszkópantennával, központi zár, osztott hátsó üléstámlák. Az ülések elöl-hátul egyaránt átlagos kényelmet nyújtanak, a hátsó lábtér a képen ábrázolt „középhelyzetben” kielégítő méretű. Hogy mégis az elöl utazók komfortérzete jobb, az elsősorban a kocsi méretéhez képest meglepően sok kisebb pakolóhelynek köszönhető (gombnyomásra előbukkanó pohártartók, praktikusan megformált ajtózsebek, ilyen-olyan kádak, horpaszok a „kardánalagúton”). Hátul ezzel szemben sem ajtó-, sem térképzsebek nincsenek. A fő poggyásztér azonban alapméretben is 321 literes, ami ebben az osztályban nagyon jó értéknek számít. Ha mégis szűknek bizonyul, 859 literig bővíthető.
MOTOR, MEGHAJTÁS, MENETTULAJDONSÁGOK
Standard kényelmet nyújtó ülések, elfogadható méretű lábtér Az Accent két benzinüzemű és egy turbódízel motorral kapható a hazai piacon, tesztautónk ezek közül az alapgépnek számító kisebbik (1341 cm3-es) benzinessel volt felszerelve. Négy hengerét összesen 12 szelep tölti és üríti, legnagyobb teljesítménye – 5500-as percenkénti fordulatszámon – 61,8 kW (84 LE), 116,7 Nm-es csúcsnyomatékát már percenként 3000-et pörögve eléri. Ennek, valamint a mindössze 1050 kg önsúlynak köszönhetően az autót erősebbnek érezzük, mint amilyen valójában, mivel alacsony fordulatszámon is kellemesen, sőt élvezetesen húz. Sportosabb vezetéshez sem igazán szükséges percenként 4500 fölé pörgetnünk a motort, így értelemszerűen az ötfokozatú kézi váltót is kevesebbet kell foglalkoztatnunk. A számok tükrében mindez 173 km/órás végsebességet és 12,4 másodperces százas sprintet jelent; mindkét mutató bőven elég ahhoz, hogy a kocsit még a legnagyobb rosszindulattal se lehessen lustának nevezni. A fogyasztás a teljesítmény és a dinamikai mutatók tükrében abszolút elfogadhatónak nevezhető: városban 8,2, országúton 5,1, vegyes forgalomban pedig 6,2 liter 100 kilométerenként. A menettulajdonságok egy mai korszerű személygépkocsi átlagát képviselik, de természetesen nem a sportosak vagy a „kékvérűek” átlagáét. Az autóhoz alapáron 185/60-as gumiabroncsok járnak, 14 hüvelykes keréktárcsákon.
ZÁRSZÓ HELYETT
A Hyundai Accent még Szlovákiában is viszonylag széles néprétegek számára elérhető univerzális, nagy rakodóterű, jól felszerelt és biztonságos családi személygépkocsi. Kissé zavaró, hogy a háromajtós sportos modellt kivéve valamennyi változata az Elegance megjelölést viseli, holott valójában két szereltségi fokozatban kapható. A „miénk” pontos neve Elegance Plus lehetett volna, amely ABS-szel, EBD-vel és oldallégzsákokkal gazdagabb az alapfoknál, s az ismertetett motorral 419 900 koronába kerül. Az ugyanilyen motorral felszerelt, ugyancsak ötajtós, „sima” Elegance alapmodellt 399 900 koronáért lehet megvásárolni. Vas Gyula
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.