Szlovákiában naponta 20 autót lopnak el, miközben a rendőrség a lopott kocsiknak a harmadát sem találja meg. A jelenlegi gazdasági helyzet mellett az autóvásárlás sokunknak még mindig egy életre szóló befektetés, ezért autónk biztonságáért a lehető legtöbbet kellene megtennünk.
Harc az autótolvajok ellen
Ezért az első és legfontosabb feladata egy gépkocsi-tulajdonosnak, hogy a nehezen megtakarított pénzből vett autóját bebiztosítsa. Ezt ugyan sokan felesleges pénzszórásnak tekintik, ám ha ellopják a kocsinkat, sok álmatlan éjszakától kímélhet meg bennünket a befektetés. Nem szabadna spórolnunk a biztonsági eszközökön sem. Nagy általánosságban elmondható, hogy minél többet építünk be a kocsinkba, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a tolvajok feladják a kocsinkért folytatott harcot.
KIS TRÜKKÖK, NAGY HASZON
Ha megnézzük a lopási statisztikákat, láthatjuk, milyen autók népszerűek a tolvajok körében. Már az autó kiválasztásánál vegyük figyelembe, mit nem szeretnek a tolvajok. Idősebb autóknál a ritka példányok vannak relatíve nagy veszélyben, újaknál viszont a könnyen értékesíthető, gyakori típusok.
Az autót célszerű ügyesen leparkolni: a sarki éjjel-nappali közért előtt valamivel nagyobb biztonságban van, de a rendőrség utcájában parkolni is ésszerű dolog. Akinek kertje, garázsa van, és ezek kapuja megfelelően zárható, az nyilván úgysem fogja az autót az utcán hagyni. Ugyan nem olcsó, de adott esetben célszerű lehet egy őrzött, fizető parkoló használata. Ravasz kis trükk az autó típusjelzésének eltávolítása. Mivel sok autólopást pontos megrendelésre követnek el, ha a tolvaj nem látja az autónk motorjára vagy felszereltségére utaló jelzést, inkább keres egy másik áldozatot, amivel biztosra mehet.
Ha a kocsi központi zárja távirányítóval működik, az amúgy sem használt ajtózárak ledugózása is jó ötlet: zártöréssel nem tudnak a kocsiba jutni, illetve zárkihúzással nem tudnak slusszkulcsot másolni. Apró kellemetlenség, hogy ha a távirányítónk elromlik, mi is csak a csomagtartón keresztül tudunk beszállni. Hatékonynak tűnik az a megoldás is, ha csak a gyújtáskapcsolót cseréljük ki egy másikra. ĺgy, ha egy ajtózárról vagy a tanksapka zárjáról készítenek is másolatot, az autót mégsem tudják elindítani. A megoldás hátránya, hogy így eggyel több kulcs kell az autónkhoz.
Főleg a régebbi autóknál valósítható meg az a trükk, hogy hazaérkezés után kinyitjuk a motorházat és magunkkal viszünk ezt-azt, mondjuk a gyújtáskábelt vagy magát az akkut. Ugyan bekoszoljuk a kezünket, de kevés tolvaj járkál tartalék akkumulátorral a zsebében.
A gépkocsi eltulajdonítását nem nehezíti meg, de ha a rendőrség megtalálja az autónkat az azonosító jelek (alvázszám, motorszám) nélkül, jó szolgálatot tehet az autó azonosításakor egy általunk kreált különös ismertetőjel. Ilyen lehet például az ülés aljába beleszúrt színes fejű gombostű, vagy egy kárpitelem belső oldalára felragasztott szigetelőszalag-darabka.
Az ingyenes módszerek közé tartozik az egészséges bizalmatlanság. Szervizlátogatás előtt iktassuk ki a riasztót, és a távirányítót ne adjuk ki a kezünkből. A sebességváltózár kulcsát se hagyjuk ilyenkor az autó kulcskarikáján. Az autó elrablását akadályozzuk meg azzal, ha járó motorú autót nem hagyunk magára, még egy pillanatra sem (pl. garázskapu bezárása). Benzinkútnál se hagyjuk a zárban a slusszkulcsot, amíg bemegyünk fizetni.
NE VEGYÜNK LOPOTT KOCSIT
Az autótolvajok azonban nem csak akkor okozhatnak nekünk kárt, ha ellopják a kocsinkat. Nem kevésbé veszélyes az sem, ha lopott autót vásárolunk. Használt kocsi vásárlása esetén ezért nem árt utánanézni annak is, nem lopott kocsit próbálnak-e ránk sózni. A belügyminisztérium ugyan máig nem hozott létre egy olyan, bárki számára hozzáférhető központi nyilvántartást, amivel sikerülne kiszűrnünk a lopott kocsikat, ilyen szolgáltatást azonban magántársaságok már nyújtanak.
Egyikük, a Car Detect Slovakia Kft. a rendőrséggel is együttműködik. A társaság egy bizonyos összegért többfokozatú biztonsági tesztet végez el, amivel ki tudják szűrni a lopott kocsikat. Nemcsak a motorszámot ellenőrzik, hanem utánanéznek a gépkocsigyártók adatbázisaiban és ellenőrzik a kocsi papírjait is. Egy-egy ilyen ellenőrzés 1560 és 5990 korona közötti összegbe kerül. Egyeseknek ez soknak tűnhet. Hogy megéri-e elvégeztetni ezt a tesztet, azt olyasvalakitől kellene megkérdeznünk, aki lopott kocsit vásárolt, és egy határátlépésnél elkobozták tőle.
A lopott kocsik nagy részét azonban nem Szlovákiában értékesítik, hanem Jugoszláviában, Romániában és Ukrajnában. Az itthon maradóknak új papírokat állítanak elő, és autóbazárokon vagy roncstelepeken végzik. Korábban jó üzletnek számított a nyugati országokban lopott kocsik szlovákiai értékesítése is, ez azonban mára, a törvényi változásoknak köszönhetően már kevésbé kifizetődő. Ha ugyanis egyénileg hozunk be az országba öt évnél idősebb kocsit, a műszaki igazolványáért 50 ezer koronát kérnek.
KI A HIBÁS A LOPÁSOKÉRT?
Hogyan tudnánk a minimálisra csökkenteni az autólopások számát? Sokan egyedül a rendőrséget okolják az autólopások növekvő számáért, arra hivatkozva, hogy az alacsony felderítési arány nem riasztja el a tolvajokat. Ezúttal azonban igazságtalan lenne a felelősséget a rendőrségre hárítani, hiszen elsősorban a törvények azok, amelyek Szlovákiát az autótolvajok számára vonzóvá tették. 1994-ig a rendőrség még le sem foglalhatta a gyanúsnak vélt autót, hogy leellenőrizzék, nem lopott-e véletlenül. Jelenleg ugyan már 48 órára őrizetbe vehetik a gyanús gépkocsit vezetőt, a kocsit pedig 90 napra lefoglalhatják, a helyzet azonban még mindig nem a legrózsásabb. A rendőrségnek a legnagyobb fejfájást a „fuvarosok” jelentik, akik a lopott kocsit az egyik helyről a másikra szállítják. Ezeket, ha el is kapják, nem tudják büntetni, hiszen lehetetlen bebizonyítani, hogy tudatosan vezeti a lopott kocsit. Többnyire arra hivatkoznak, hogy egy ismeretlen személy arra kérte meg őket, egy bizonyos összegért vigyék el a kocsit az egyik helyről a másikra. Az esetet így a rendőrség csak idegen tárgy jogosulatlan használataként tudja azonosítani, ami csak szabálysértésnek minősül.
Büntetőeljárást csak akkor indíthatnak valaki ellen, ha rajtakapják a lopáson. Ez azonban szinte lehetetlen vállalkozásnak számít. Nagyot téved ugyanis, aki arra számít, hogy az autótolvaj fekete símaszkban és feszítővassal végzi a munkáját. A valódi profik már a legmodernebb elektronikai eszközöket használják. Gyakran olyan számítógépekkel és dekóderekkel vannak felszerelve, amiket az autógyártók használnak. Ráadásul a valódi autótolvajok csak az egyik láncszemnek számítanak az autólopással foglalkozó bűnbandák szervezetében. Naiv elképzelés az is, hogy a lopás után a rendőrség azonnal átfogó keresésbe kezd. Ha csak nem adunk konkrét fogódzót a rendőrségnek, ami alapján megtalálják a kocsinkat, azt csak akkor láthatjuk viszont, ha egy ellenőrzésen véletlenül fennakad. Ha kocsink egy roncstelepen vagy az ukrán határ túloldalán végzi, csak egy szép emlék marad utána. (mi, Tc, ú)
Gépkocsi-lopások felderítése
Állam Felderítés
Szlovákia 24,8%
Csehország 16,4%
Magyarország 13%
Lengyelország 18%
Ausztria 20%
EU-országok 10-30%
Mit lopnak
leginkább
1. Škoda együtt 766
Škoda Felicia 223
Škoda Octavia 117
Škoda Favorit 96
Škoda Fabia 722. Volkswagen együtt 264
VW Passat 119
VW Golf 91
VW Polo 33
VW Bora 133. Audi 91
4. Fiat 56
5. Peugeot 47
6. Renault 43
7. Lada 37
8. Seat 34
9. Opel 27
10. Citroen 22
11. Mercedes-Benz 21
12. Daewoo 17
13. BMW 16
14. Mazda 11
15. Nissan 7
16. Ford 5
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.