Ha nincs saját autónk

Ha autóval szeretnénk nekivágni a nyári kirándulásnak, ám nincs saját kocsink, akkor ma már ez sem jelent problémát. Az autókölcsönzők ebben az esetben is kiszolgálnak bennünket. Egyre többen bérelnek kocsit azonban közvetlenül a kirándulás helyszínén is.

Még mielőtt ráharapnánk az első kedvező ajánlatra, érdemes szétnézni a piaconTASR-felvételHa Görögországba, Olaszországba vagy Horvátországba tervezett utunkra szeretnénk igénybe venni a bérkocsit valamelyik hazai kölcsönzőtől, ezt ugyanolyan feltételek mellett tehetjük meg, mint ha csak valamelyik szomszédos városba utaznánk. Mindez érvényes az árakra is, kivéve persze az autópályadíjakat, hiszen ezeknél a kölcsönző csak a Szlovákia területére érvényes matricákat ragasztja fel. A belföldi kocsihasználattól különbözhet a külföldi nyaralás során igénybe vett bérkocsizás abban is, hogy az autót néhány kölcsönzőnél be kell biztosítani. Egy hétre ez többnyire 200-300 koronánkba kerül.

Még mielőtt azonban elkezdenénk álmodozni a nyári utunkról, érdemes tudni, hogy nem minden országba utazhatunk ki bérelt kocsival. A tiltás a legtöbbször azokra az országokra vonatkozik, amelyekben nem érvényes a zöldkártya, vagyis Oroszországra, Ukrajnára, Romániára, Bulgáriára, Szerbiára, Boszniára és Macedóniára. Megéri azonban körülnézni a kölcsönzők részletes ajánlataiban, hiszen az említett lista kölcsönzőről kölcsönőre változhat. A kölcsönzők a döntéskor figyelembe veszik azt is, hogy az illető országban milyen arányú a gépkocsilopások száma, néhány országba pedig csak az alacsonyabb kategóriájú gépkocsikat engedik ki.

Ne dőljünk be az első ajánlatnak

Hogy melyik autókölcsönző szolgáltatásait vesszük igénybe, arról a többség a felkínált árak alapján dönt. Még mielőtt azonban ráharapnánk az első kedvező ajánlatra, érdemes szétnézni a piacon. Oda kellene figyelnünk arra is, hogy az alapbérlet milyen járulékos szolgáltatásokat tartalmaz. Alapfeltételnek számít, hogy a díjban már benne legyen a kötelező- és a járulékos gépjármű-biztosítás. Nem mindig természetes az sem, hogy egy esetleges baleset során mekkora önrészt kell vállalnunk a kár kifizetésénél. Ez többnyire a kár 10 százaléka vagy 2 ezer korona, de vannak olyan kölcsönzők is, amelyek 10 ezer koronás előleget kérnek, amelyből a baleset költségeit térítik. Ha mi okozunk kisebb vagy nagyobb kárt a kocsin, és az autót javítóba kell vinni, akkor a kölcsönző azért is kérhet napi akár 400 koronát is.

Ha balesetet okozunk

Ha balesetet szenvedünk a bérelt autóval, nem szabadna pánikba esnünk, hiszen az eljárás gyakorlatilag megegyezik azzal, mint ha a saját kocsinkkal karamboloznánk. Ha az autót ellopják, összetörjük vagy más hajt belénk, azonnal ki kell hívnunk a rendőrséget, amely kivizsgálja a baleset részleteit. A vizsgálat eredményéről igazolást ad ki. Az okozott kárt be kell jelentenünk a biztosítónál is. Minden bérelt kocsi mellé kapunk egy űrlapot arra az esetre, ha valami történne a kocsival. Ezt is ki kell töltenünk. Minden további ügyintézés ezt követően már a biztosító és a kölcsönző között folyik. A kölcsönzővel szemben is vannak kötelezettségeink. Ha karambolt szenvedünk, ezt azonnal kell jelentenünk a kocsit bérbeadó társaságnak, akinek leadjuk a kocsi kulcsait és az iratokat.

Mit tartalmaz az alapár?

A biztosításon kívül a kölcsönzők többségénél az alapárban benne van a szlovákiai autópálya-matrica ára és a szezonális kerékcsere is. Alapfelszerelésnek számít többnyire az autóriasztó is, a légkondicionálás azonban már nem minden kölcsönzőnél van benne az alapszolgáltatásban. Néhány társaság természetesnek veszi, hogy egy adott városon belül ki sem kell mozdulnunk otthonról, hiszen a kocsit elhozzák a házunkig. Vannak azonban olyan kölcsönzők is, amelyek látszólag olcsóbbak, ám a járulékos szolgáltatásokért külön kell fizetni. Ha például azt szeretnénk, hogy a kocsit házhoz hozzák, nem egy társaság ezért 200 koronát is elkér.

Az elmúlt években egyre többen bérelnek autót közvetlenül abban az országban, ahová nyaralni mennek. Az európai uniós országokban alapszolgáltatásnak számít a biztosítás, ami az arab országokról már nem mondható el. Még mielőtt így ráharapnánk egy olcsóbb ajánlatra, mindenképp kérdezzünk rá erre is, hiszen ezzel később sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat.

Szlovákiához hasonlóan, külföldön is általában csak annak kölcsönöznek autót, aki már elmúlt 21 éves, vannak azonban olyan kölcsönzők is, ahol az alsó korhatár 23-25 év. Az árak nemcsak az autó típusától, de a kölcsönző székhelyétől is függnek. A fővárosokban vagy a nyugat-európai turisták által sűrűn látogatott tengerparti üdülővárosokban magasabb árral kell számolnunk. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?