A Sierrát leváltó Mondeo első nemzedékét az 1994. év autójává választották, és a harmadik generáció 14 év után a 3. helyet szerezte meg ugyanebben a versenyben. Akárhonnan nézzük, szép teljesítmény. Az új család a hagyományoknak megfelelően négyajtós, ötajtós és kombi karosszériával egyszerre került piacra; mi ezek közül a legerősebb dízelmotorral felszerelt kombi verziót teszteltük.
Ford Mondeo Ghia 2.0 TDCi Wagon: Sportosra szabva
Hosszú lámpatestek, bordázással tagolt oldalfelületekA szerző felvételeA Fordnál egy szép napon kitalálták, hogy a Ka és Focus I fémjelezte New Edge Designt le kell váltani. Mégpedig a kinetic dizájnnal, vagyis hogy már állva is repesszen az az autó. Nos, ha ezt a KOMBIT nézzük – tökéletesen sikerült! Mert puttonyosból ilyen dinamikusat, ráadásul ekkora méretben összefusizni tényleg nem kis bravúr. Elöl 75 centis lámpák indítanak, majd jön a bordákkal-peremekkel karcsúsított oldalpáncél, fölötte a majdhogynem csúcsban végződő, kétharmadrészt sötétített oldalüvegezéssel. Még egy emelettel feljebb ezüstös sínek futnak végig a hosszú tetőn, a szélvédő fölé pedig akkora spoilert ragasztottak, hogy napellenzőnek is beillene. S akkor még nem is szóltunk a dinamikusan formázott – és ugyancsak kihívó hosszúságú – hátsó lámpákról, vagy a New Edge-korszakból átmentett kerékszoknyákról. Mindent egybevetve az egyik legattraktívabb, de főleg legsportosabb fazonú középkategóriás kombi áll előttünk, amely a VW Passat Variant, a Peugeot 407 SW, az Opel Vectra Caravan, a Citroe#n C5 Break, a Mazda 6 Wagon, a Renault Laguna Grandtour és még vagy 5-6 közvetlen konkurens piaci mutatóit hivatott rontani.
Komfort, szereltség, térkínálat
Tesztautónk nem „árjegyzéki” szereltségű volt, de azok közül a középső Ghia fokozathoz állt a legközelebb. Ez az értékesebb szériatartozékok közül oldal- és függönylégzsákokat, vezetői térdlégzsákot, ESP-t, tempomatot, kétzónás automata légkondit és nyolchangszórós, CD-táras rádiót, az opciók közül pedig kanyarfényszórókat, elektromos motor-előmelegítést, elülső/hátsó parkolószenzorokat, guminyomás-ellenőrző automatikát és fűthető elülső üléseket jelentett. A már említett légterelő, tetősínek és sötét hátsó ablakok szintén felárasak voltak. A kocsi utastere egészében véve esztétikus és minőségérzetet sugall, bár a terjedelmes fafelületen nagyon látszik, hogy nem igazi. Van fedélzeti számítógép is; menüjét logikusan építették fel, de néhány alapművelet (pl. az adatok kinullázása) csak külön-külön, és egyenként is több lépésben oldható meg. A vastag, bőrbevonatú volán rendkívül kellemes fogású, az ülések elöl-hátul szélesek és kényelmesek, a vezetőé elektromosan állítható. A hátsó sort a „kardánalagút” és a középső kartámla inkább 2 személyre predesztinálja, de ők fejedelmi kényelemben utazhatnak. A belső pakolóhelyek közül a kesztyűtartó döbbenetesen szűk, de a két ülés közötti kartámla tágas bokszot rejt, és az ajtózsebek is nagyok. A fő csomagtartót szükségpótkerékkel igyekeztek maximalizálni, így jött össze a jóval fél köbméter feletti alapméret.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
Az új Mondeo motorskálája 3-3 benzines és dízel erőforrásból áll, tesztkocsinkat a legerősebb gázolajos mozgatta. Egyébként a középső is ugyanez a kétliteres, csak 10 lóerővel gyengébb kiszerelésben. Nos, ahhoz tényleg kell egy ilyen erős és nyomatékos motor, hogy megtapasztalhassuk az autó sportos vezethetőségét. Mert az a bizonyos kinetic dizájn ilyesmit ígér, még kombi kivitelben is. Felelősségteljesen jelenthetjük: tényleg van neki! Egyebek közt azért, mert 1. a váltó kézi, méghozzá jól eltalált fokozatokkal, 2. a futóműveket az S-MAX-ból vették át, tehát a többlengőkaros hátsó segédkeretre épül, ami kitolja a sodródáshatárt. Ezen kívül a menetzajt és az ütéseket is tompítja, tehát a komforthoz is hozzáteszi a maga részét. A kormánymű abszolút érzi az utat, a rásegítés pont annyi, amennyi kell, a 215/55-ös gumik iránytartásban és kanyartűrésben egyaránt kiemelkedőt nyújtanak. Ami pedig a fogyasztást illeti, ha csak hajszálnyival is, de alulmúlja a kategória átlagát (VW Passat Variant 2.0 TDI/Mazda 6 MZR-CD Wagon: 6,l/6,1 l/100 km, Renault Laguna Grandtour 2.0 dCi 130/150 LE: 6,0/6,0 l/100 km).
Zárszó helyett
Az új Mondeo három karosszériatípusa közül a kombi szakított leglátványosabban a Ford hagyományos konzervativizmusával, és öltött a felismerhetetlenségig dinamikus külsőt. S mivel a technika egy hangyányit se marad le az alaki változások mögött (a kocsi legerősebb benzinmotoros változata 220 lóerős), tulajdonképpen egy telivér sportkombit köszönthetünk a piacon. Tapsoljuk meg, mert nincs túl sok belőlük! Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1997 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 103 kW (140 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 320/340* Nm/1750–2400min-1
Sebességváltó: hatfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 205 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 9,8 s
Méretek (h/sz/m): 4830x1886x1548 mm
A csomagtér űrtartalma: 542–1733 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 7,6/4,9/5,9 l/100 km
CO2-kibocsátás: 156 g/km
Ár: 979 000 korona
A tesztelt kocsi ára: 1 166 600 korona
A négyajtós alapmodell ára: 799 000 korona
*rövid idejű túltöltéssel
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.