Már a négyajtós szedán megjelenésekor tudni lehetett, hogy a Renault által kifejlesztett új Daciának más karosszéria-változatai is lesznek. Tavaly év végén be is mutatkozott a kombi, amely februártól nálunk is kapható – méghozzá öt- vagy hétszemélyes verzióban.
Dacia Logan MCV 1.5 dCi Lauréate: Térhódító
Külalak, besorolás
Elég egy pillantást veti az autóra, hogy rájöjjünk: nem szépségdíjasnak tervezték. A cél egyértelműen az elérhető maximális szállítókapacitás volt, mégpedig utasban és poggyászban egyaránt. A külső ezért inkább a Renault Kangoo/Citroe#n Berlingo-féle egyterűeket idézi, mint a klasszikus kombit. A másságra utal a kocsi MCV (Multi Convivial Vehicle) „utóneve” is. Ormótlannak minősíteni viszont igazságtalanság lenne a Logan MCV-t: sokkal inkább maszszívnak, robusztus építésűnek tűnik. Sőt, az érdekes formájú hátsó oldalablakok és a fekete csúcsban végződő hátsó lámpák még némi izgalmat is visznek az összképbe. Ami pedig a konkurenseket illeti, az óriási csomagtérnek és a hétszemélyes verziónak köszönhetően az autó sokkal inkább az alsó középkategóriás egyterűekkel mérhető össze, mint bármelyik hagyományos kombival.
Komfort, szereltség, térkínálat
A közepesen kényelmes elülső ülések közül a vezetőé függőleges síkban is állítható, deréktámasza is van. A hátsók szintén a középmezőnybe tartoznak, de egy ötödik utas is viszonylag kényelmesen ülhet a tagolatlan ülőlap közepén. A támlák itt 2:3 arányban osztottak, és előredöntésükkel több mint két és egyharmad köbméterre növelhető az alapméretben is óriási rakodókapacitás. A haszonjárművekkel való rokonság további bizonyítéka, hogy a csomagtér függőleges tengelyű ajtókon keresztül közelíthető meg, és az aszimmetrikus szárnyak 40, 90 vagy 180 fokos szögben nyithatók. Belül is szép számmal találunk pakolóhelyet, de ez inkább az elöl ülőkre vonatkozik. Itt viszonylag tágasak az osztott ajtórekeszek (hátul sem osztottak, sem osztatlanok nincsenek), és a kesztyűtartó felett is van egy praktikus polc. A vezető előtti műszeregység, de főleg a középkonzol híven tükrözi az autó árkategóriáját, a (feláras) klímaberendezés kezelését ráadásul jócskán megnehezíti a sebességváltó kar. A szereltségben viszont alaptartozékká vált az ABS, éspedig fokozattól függetlenül; érdekesség, hogy az autó, 6000 koronával olcsóbban enélkül is megrendelhető. A légzsáok közül még ezen a szinten is csak a vezetőé standard, oldal- és függönylufik 2 x 9900 koronáért rendelhetők. Szervokormány a két magasabb fokozatban jár, a fedélzeti számítógép, a távirányítású központi zár, az elektromos elülső ablakemelők, az ugyancsak elektromosan állítható/fűthető külső tükrök, a ködfényszórók és a tetősínek viszont csak a Lauréate kiváltságai. Rádió egyik szinten sincs; a gyártótól CD-lejátszós, 4 x 15 wattos rendelhető, 11 900 koronáért.
Motor, meghajtás, menettulajdonságok
A másfél literes dízelmotort annak idején – különböző teljesítményre hangolva – a Clióban ismertük meg. Leggyengébb változata akkor 65 lóerős volt; most öttel több, de nyomatéka változatlan maradt. Ezt választották a Logan MCV dízelverziójának erőforrásául, és pontosan azt nyújtja, amit várni lehet tőle. Huszáros sprintekre, kicentizett előzésekre tehát itt nem számítson senki, de ez már a kocsi külalakjából is következik. Imponálóan alacsony viszont a kis olajkályha fogyasztása: vegyes forgalomban még jól megpakolva is 6 liter alatt tartható. Ez azért bravúr, mert az ötfokozatú kézi váltó a benzines modellekből származik, így a dízelmotor teljesítményét és nyomatékát ha nem is kifejezetten rosszul, de nem is a legoptimálisabban osztja be. A menettulajdonságok megint csak az autó külsejéből és küldetéséből eredeztethetők: vagánykodást nem tesznek lehetővé, viszont aligha lesz ember, aki ezzel az autóval vagánykodni akarna. A potenciális tulajdonosok számára sokkal fontosabb lehet, hogy az alváz, de maga az egész autó is ugyanolyan strapabírónak készült, mint a négyajtós.
Zárszó helyett
Ötszemélyes változatban a Dacia Logan MCV elsősorban a kis- és középvállalkozók ideális autója lehet. Nagycsaládoké is – ha a 20 ezer koronával drágább hétszemélyes verziót választják. Sőt – ők még variálhatnak is, mivel a két leghátsó ülés néhány egyszerű mozdulattal kiemelhető… Vas Gyula
Hengerűrtartalom: 1461 cm3
Legnagyobb teljesítmény: 50 kW (70 LE)/4000min-1
Legnagyobb forgatónyomaték: 160 Nm/1700min-1
Sebességváltó: ötfokozatú kézi
Legnagyobb sebesség: 150 km/óra
Gyorsulás 0–100 km/óra: 17,7 s
Menetkész tömeg: 1281 kg
Méretek (h/sz/m): 4450x1740x1636 mm
A csomagtér űrtartalma: 700–2350 l
Fogyasztás (városi/országúti/vegyes): 6,2/4,8/5,3 l/100 km
Az üzemanyagtartály űrtartalma: 50 l
Ár: 420 900 korona
Az alapmodell ára: 299 900 korona
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.