„Hetest hoztál, ez már igen!” fütytyentett elismerően az egyik barátom, amikor meglátta az esedékes tesztkocsimat. Egészen addig nem hitte el, hogy ez „csak” az új 5-ös, amíg oda nem vezettem a kocsi farához, és el nem olvastattam vele az „530i” feliratot.
BMW 530i: Ez biz’ már majdnem hetes!
ALAKTAN
Hanem arról, hogy 1. a BMW új 5-ös sorozata tényleg nagyon hasonlít a 7-esre; 2. a kocsi annyira új – legalábbis tájainkon –, hogy az eltérések bevésésében még szinte senkinek nem volt alkalma eljutni a reflexszerű megkülönböztetés szintjéig. Annyi azonban az első rápillantásra látszik, hogy a müncheni formatervezők szabad kezet kaptak, és az eredmény egy csodaszép, dinamikus, elegáns autó lett. Megmaradt a márka valamennyi lényeges stílusjegye (vese alakú hűtőmaszk, páros kerek fényszórók), de az összkép mégis összehasonlíthatatlanul fiatalosabb lett. A kocsiszekrény már-már kupészerűen ereszkedik, szebb hátsó lámpatesteket egyszerűen kitalálni sem lehetett volna, a hatalmas, tagolatlan oldalfelületek méltóságot sugároznak. Mit mondhatnánk még, ami ne látnánk valamennyien? Talán csak annyit, hogy a hátsó szélvédő feletti „repülőgépszárny” is hozzátesz valamit a kocsi kivételes külalakjához…
KOMFORT, SZERELTSÉG, TÉRKĺNÁLAT
E fejezetben ezúttal vegyesen soroljuk fel a standard és az opciós kellékeket, mivel tesztkocsink az utóbbiakkal is bőségesen fel volt szerelve. Kezdjük azzal, hogy a minden irányban elektromosan állítható, memóriahelyekkel is ellátott elülső ülések nemcsak fűthetőek voltak, hanem szellőző- és masszírozóberendezéssel is el voltak látva, ahol a fűtés intenzitását, illetve a testet körüláramló levegő hőmérsékletét egyaránt 3-3 fokozatban lehetett megválasztani. Folytassuk a két fokozatban fűthető hátsó ülésekkel, és térjünk rá a 7-esből már ismert iDrive rendszerre, amellyel gyakorlatilag a kocsi egész kommersz elektronikája (rádiókészülék, klímaberendezés, navigációs rendszer, fedélzeti számítógép stb.) egyetlen tárcsa segítségével vezérelhető. Ezt a kézifék karja mögött, a vezető és a mellette ülő utas keze ügyében helyezték el. Nyomógombként, „joystick”-ként, illetve körkapcsolóként működik, s e három funkció tökéletesen elég a hagyományos felépítésű menüsorokban történő lépegetéshez. Aztán volt még sebességkorlátozóval és követésitávolság-ellenőrzővel kiegészített Tempomat, a volánról kezelhető beépített telefon, elöl-hátul fény- és hangjelzésekkel figyelmeztető „parkolóőr”, automata klímaberendezés, guminyomás-ellenőrző rendszer és még hosszan sorolhatnánk… A bi-xenonégős fényszórók forduláskor bevilágítanak a kanyarba, a kormánymű pedig – a világon elsőként – automatikusan változó áttételű. Ez azt jelenti, hogy kis sebességnél ugyanakkora kormánymozdulatra a kerekek jóval nagyobb ívben fordulnak el, mint például autópályán, bőven százas tempó felett. A hátulsó ablakok belülről befüggönyözhetők, a napfénytető elektromosan nyílik – mit mondhatnánk még, ha minden úgysem fér bele? Legfeljebb annyit, hogy a csomagtér 520 literes, tehát 60 literrel tágasabb, mint a régi 5-ösé volt.
MOTOR, MEGHAJTÁS, MENETTULAJDONSÁGOK
A bevezetőben már említett 530i típusjelzés az avatottabbak számára bizonyára elárulja, hogy tesztkocsink háromliteres benzinmotorral volt felszerelve. A kultiváltan járó, soros elrendezésű aggregát legnagyobb teljesítménye 170 kW (231 LE), forgatónyomatéka pedig a bi-Vanos szelepvezérlő technikának köszönhetően percenként 1500 és 6000 motorfordulat között megtartja 300 Nm-es csúcsértékének 90%-át. A sebességváltó feláras automata volt, de a hat fokozatot kézi üzemmódban is lehetett kapcsolni. A motor a márka hagyományainak megfelelően a hátsó kerekeket hajtja, de mivel a futóművek közötti súlyelosztás a részben alumíniumból épült karosszériának köszönhetően 50:50%, a gyakorlatban ezt nem érezni. Az alumínium tette lehetővé a 4841 mm hosszú kocsi menetkész tömegének elfogadható értéken tartását is (1580 kg), ezért senkit nem lephetnek meg a lélegzetelállító dinamikai mutatók (gyorsulás álló helyzetből 100 kilométeres óránkénti sebességre 7,1 – kézi váltóval 6,9 – másodperc, legnagyobb sebesség 245/250 km/óra). Félelmetes és lenyűgöző érzés egyszerre, amint keményebb gázadásra a hatalmas limuzin szinte teljesen zajtalanul nekilódul, és falni kezdi maga előtt az utat. Az aszfaltcsíkok egykettőre folytonos fehér vonallá olvadnak össze, a sebességmérő mutatója néhány másodperc alatt eléri a kétszázat, belül pedig még mindig meghallanánk a légy zümmögését is…
ZÁRSZÓ HELYETT
A világ egyik leghíresebb autógyárának második legreprezentatívabb limuzinja – a legtömörebben talán így jellemezhetnénk a BMW új 5-ös modellcsaládját. Ebben benne van a rang, a kategória, és benne van az is, kiknek szánták az autót. Aligha olyanoknak, akik számára az egyébként messzemenően elfogadható 14,2/7,5/9,9 literes átlagfogyasztás játszaná a főszerepet a választásnál. Sokkal inkább olyanoknak akik az 1 693 000 koronás alapárat szinte biztos, hogy felkerekítik legalább kétmillióra. Mert az opciós listán tényleg a csillagos ég a felső határ … Vas Gyula
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.