Aki nagyobb dinamikát akar, annak ezt a Dacia Dustert kell megvennie

Aki nagyobb dinamikát akar, annak ezt a Dacia Dustert kell megvennie

Nem ez az első alkalom, hogy Dacia Duster került a kezem ügyébe. A francia kézben levő román márka SUV-modellje olcsó, az aktuális generáció minősége is sokkal jobb, ráadásul terepen is jól teljesít. Próbáltam már alapfelszereléssel, négy- és kétkerék-meghajtással, hóban, sárban, erdei úton, s mégis mindig akad ok, miért kölcsönözzem ki egy újabb tesztútra. Most az egyszer az új motor erősebbik változatát tettem próbára.

Néhány hete az egyszerűbb, fapados Duster fordult meg szerkesztőségi garázsunkban az új, háromhengeres és 999 köbcentis turbós motorral. A városban meglepően jól teljesített, sztrádán viszont már voltak némi problémái, a nagyobb sebességet nem igazán bírta, az előzéshez is a vártnál nagyobb helyet kellett kihagyni.

A 4x4-hez több kell

Aki benzinmotort és összkerékhajtást akar rendelni a Dusterhez, annak az erősebb és értelemszerűen drágább négyhengeres 1,3 TCe erőforrást kell megvennie. A felvételeken látható tesztautóban a motor erősebb változata volt, 110 kW és 150 LE teljesítménnyel, valamint hatgangos manuális váltóval.
Bár évekkel ezelőtt az ember azt gondolta, ha valaki SUV-t vesz, az elsősorban terepezni akar a járgánnyal, manapság ezeket az autókat nagyrészt városokban használják. Ezért is töltöttem a tesztelés jelentősebb részét a városban.

Aki nagyobb dinamikát akar, annak ezt a Dacia Dustert kell megvennie

A járgánynak rendkívül rövidre van beállítva az első sebességfokozata, ami terepen ideális megoldás, városban viszont azt eredményezi, hogy az egyes után nagyon gyorsan át kell sorolni kettesbe. A motor viszont halk, s már az első kilométerek után evidens volt, hogy sokkal dinamikusabb és energikusabb, mint a háromhengeres kétkerék-meghajtású társa.

Jelentős különbség

A négyhengeres benzinmotorral ellátott Duster engem leginkább a sztrádán lepett meg. Sejteni lehetett, hogy nagyobb dinamikával fog rendelkezni, hiszen erősebb motorról van szó, amit viszont nem vártam, hogy ennyire csendes lesz.

Bár a technikusok a hangszigetelésből megpróbálták kihozni a maximumot, a háromhengeres motor jellegzetes hangja autópályán helyenként már zavaró volt. Mivel a járgányban csak ötgangos váltó volt, 130 km/órás sebességnél a motor 3300 fordulaton dolgozott.

Akinek nem felelnek meg a Dusterhez kínált felszereltségi csomagok, az rendkívül előnyös áron különböző extrákkal is kiegészítheti az autót

Ehhez képest az 1,3-as benzinmotorral ellátott Duster már teljesen más minőséget képviselt. Például 130 km/órás tempónál az autó a hatodik sebességfokozatnak köszönhetően 2600 környékén tartja a fordulatokat, s még ekkor is hajlandó gyorsulni. A motor pedig érezhetően halkabb. Nem mintha ebben a modellben teljesen más hangszigetelést használtak volna, az erőforrás egyszerűen nem olyan zajos, mint a háromhengeres változat. A fogyasztás hét liter környékén mozgott, ami érdemleges különbséget nem jelent a két erőforrás között.

Amit külön díjazok, hogy mindkét autóban volt teljes értékű pótkerék. Természetesen minden új autóhoz vehetnek pótkereket, a tesztautók többségében viszont már nincs. Sok járgányba már csak speciális defektjavító ragasztó kerül, amelynek használatával nincs mindenki tisztában. Én személy szerint mindenkinek pótkereket ajánlok. Bár ez sokat elvesz a csomagtérből, elhihetik, ha egyszer véletlenül defektet kapnak, hálásak lesznek azért, hogy öt perc alatt önállóan is ki tudják cserélni a kereket.

Érdekes

Műszaki adatok

  • Hengerűrtartalom: 1332 cm3
  • Teljesítmény: 110 kW/150 LE 5250 fordulatnál
  • Forgatónyomaték: 250 Nm/1700 fordulatnál
  • Váltó: 6-gangos manuális
  • Csomagtér térfogata: 411 l
  • Végsebesség: 196 km/ó
  • A tesztelt változat alapára: 18 490 euró
  • A tesztelt modell ára: 19 819 euró

Pénz kérdése

Kétség nem fér hozzá, hogy akinek nincs sok pénze, az inkább a háromhengeres motorral ellátott változatot fogja megvenni, ám ebben az esetben le kell mondani a dinamikáról a sztrádán. Másrészt, ha a Dustert nagyrészt városban fogja használni, akkor nem lesz vele gondja. Aki viszont hajlandó valamivel többet költeni az új autóra, annak határozottan a négyhengeres 1,3 TCE erőforrást ajánlom, amely azon túl, hogy halk és magasabb sebességeknél is hajlandó tovább gyorsulni, a legmodernebb technológiákkal rendelkezik.

A tesztelt változat nem volt a legolcsóbb, viszont olyan extrákat tartalmazott, mint az öt parkolókamera, fűtött elülső ülések, kulcs nélküli autónyitás és startolás, vagy automata klíma. Aki sokallja az autó árát, az a motor gyengébb változatát választhatja. Ez ugyancsak kombinálható az összkerékhajtással, a lapzártánkkor érvényes árjegyzék szerint a tesztelt autóhoz képest több mint kétezer euróval olcsóbb.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?