A hegyekbe készülünk? Okvetlenül vigyünk hóláncot!

Egy dél-szlovákiai átlagautós akár egész életét leélheti anélkül, hogy hóláncot lásson – főleg ha olyan a tél, mint a tavalyi volt. Viszont vannak közöttünk, akik a szezonban legalább egyszer bepakolják a családot, és irány valamelyik hazai, netán külföldi síközpont.

Egy dél-szlovákiai átlagautós akár egész életét leélheti anélkül, hogy hóláncot lásson – főleg ha olyan a tél, mint a tavalyi volt. Viszont vannak közöttünk, akik a szezonban legalább egyszer bepakolják a családot, és irány valamelyik hazai, netán külföldi síközpont. Nem is beszélve a hivatásos gépkocsivezetőkről, akiket puszta kötelességük is nemegyszer zordabb éghajlatú tájakra szólíthat. Az ilyen autósoknak csak jól jöhet a csomagtartóban egy pár megfelelő méretű, minőségű és típusú hólánc. Természetesen nem mindegy, hogy milyen, és az is tévedés, hogy elég, ha pusztán a mérete megfelelő. Más-más típusok előnyösebbek például a blokkolásgátlóval (ABS) vagy elektronikus menetszabályozóval/kipörgésgátlóval (ESP, DSC, TCS, ASR) felszerelt autókhoz, mint a hagyományos fékrendszerűekhez, illetve a menetszabályozás nélküliekhez. A valamivel drágább önfeszülő láncok kocsitípustól függetlenül praktikusabbak, mivel felszerelésük után nem kell ellenőriznünk őket. A minőséget természetesen itt is viszonylag megbízhatóan jelzi az ár, ezért soha ne vásároljunk gyanúsan olcsó terméket, és lehetőleg a szaküzleteket részesítsük előnyben a szupermarketekkel szemben. Az alábbiakban még néhány hasznos tanács és tudnivaló a hóláncok helyes használatához:

A legmegfelelőbb típusú és a legjobb minőségű hólánc sem helyettesíti a téli gumiabroncsokat.

Hóláncot mindig a vele együtt használt gumi mérete alapján kell vásárolni, pusztán a tárcsaméret nem elég.

A hóláncot mindig a gépkocsi meghajtott kerekeire kell szerelni.

ABS fékrendszerű vagy elektronikus menetszabályozással felszerelt autókhoz rombuszmintás láncot érdemes vásárolni.

A hólánc felszerelését otthon, nyugodt helyen kell begyakorolni.

Ha az időjárás és az útviszonyok váratlan megromlása következtében „ad hoc” kell a láncot felszerelnünk, ezt soha ne az út szélén tegyük, de még az útpadkán sem. A lehető legóvatosabban hajtsunk el a legközelebbi pihenőig, esetleg valamilyen mezei út betorkollásáig.

Ilyen esettel is számolva feltétlenül tartsunk a kocsiban kesztyűt, lapátot, zseblámpát, pokrócot vagy vastagabb fóliadarabot, plusz egy megfelelő lábbelit.

Hólánccal valóban csak összefüggő hóréteggel borított úton szabad közlekedni. Minden más esetben haladéktalanul le kell szerelni, mert használata ekkor már szabályellenes, és a gumikat is károsítja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?