A hackerek távolról irányíthatják az autót

Minden kétséget kizáróan borzasztó érzés, amikor szeretett és értékes autónkat nem találjuk azon a helyen, ahol hagytuk.

Minden kétséget kizáróan borzasztó érzés, amikor szeretett és értékes autónkat nem találjuk azon a helyen, ahol hagytuk. Évekkel ezelőtt a rablóknak még a mechani- kával kellett megküzdeniük, ma már a szoftverek és hackerek állnak a lopások középpontjában – az elektronikus fedélzeti rendszerek fejlődését követően akár érintés nélkül is eltulajdoníthatók a legújabb modellek

A rádiós és egyéb vezeték nélküli technológiák alapvetően a mindennapi kényelmet szolgálják, hiszen például a kulcs nélküli nyitás és indítás abszolút ötletes és okos módon könnyít a sofőr teendőin. Emellett diagnosztikai és járműfelügyeleti céllal is kerülhet vezetékes kapcsolatot mellőző technológia az autókba, amely már a motorvezérléssel vagy egyéb rendszerekkel is kommunikálhat. Mivel a parkolóautomatikák még több hozzáférést igényelnek, legyen szó akár a gázpedál, a fék vagy a kormányzás kezeléséről, felvetődik a kérdés, hogy behatolva az autó elektromos agyába nem vezérelhető-e mindez például egy laptopról. Mindennek csak a hackerek képességei és fantáziája szabhatárt, hiszen a központi hálózatról minden működtető elérhetővé válik, legyen szó a rádióról vagy az ablaktörlőkről, a fényszórókról vagy épp a motorindításról.

Nemrég például 2,2 millió BMW- tulajdonosnak kellett aggódnia, amikor elterjedt a bajorok Connected Drive rendszerrel szerelt autói sebezhetőségének híre. Ezek a modellek már internetes kapcsolatot is kezelnek, hogy a tulajdonos a Facebook vagy a Twitter legfrissebb eseményeiről se maradjon le, azonban félő volt, hogy a hackerek könnyedén képesek ezt a kommunikációt feltörni, s belépve az autó rendszerébe nyitni, indítani. Az ADAC figyelmeztetésére azonban nyugalommal reagáltak a német márka illetékesei, mondván, a titkosított HTTPS séma és a BMW szerver közötti kapcsolat immár biztonságos, így megfelelő védelmet kapnak.

Még év elején arról kaphattunk hírt, hogy egy angol bandát tartóztatott le a Scotland Yard, amelynek tagjai egyetlen nap alatt 17 autót loptak el London utcáiról csupán elektronikus eszközök használatával. A módszereik megismerése félelmetes statisztikáról árulkodik: ők kizárólag elektronikai eszközökkel loptak el nagy értékű Range Rover és BMW modelleket. Ráadásul a statisztikák nem túl biztatók, hiszen Angliában mintegy 6000 autót tulajdonítottak el ezzel a módszerrel, ami az összes lopás 42%-a.

Maga a nyitás folyamata nem bonyolult. Az világhálóról könnyedén beszerezhető eszközökkel jellemzően a kulcs nélküli rendszerek manipulálása lehetséges, amikor is az eszközök rádiós kommunikációját zavarják meg. Ekkor a távirányító jelére sem tudja az autó bezárni az ajtókat, sőt, még a riasztó és az indításgátló működésének blokkolása is lehetséges, ami tovább könnyíti a tolvajok dolgát. A kinyitott autó így már adott, a következő lépésként pedig annak motorvezérlését cserélve saját lábon, esetleg valamiféle szállító járművön viszik el a kiszemelt példányokat.

Eközben a gyártók megpróbálnak harcolni a jelenség ellen, nyilvánvalóan olyan mértékű kódolással vagy egyéb megoldással, amely képes megakadályozni az előbb felvázolt vagy egyéb trükkös, a szoftver és a vezeték nélküli kapcsolat sebezhetőségét kihasználó módszereket. Több kutatócsoport is folyamatosan vizsgálja az autókba épített eszközöket, természetesen a jó célt szolgálva. Ha résre bukkannak a pajzson, a gyártót figyelmeztetve a mérnökök hatékonyabb védelmet dolgozhatnak ki.

Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a tolvajok fantáziája és eszközeik sora nem ismer határokat. Az évek során nagyot változott a világ ezen szeglete is, hiszen az illetéktelenek immár nem feltétlen fizikai szempontból való ügyességükről, mindinkább a programozás terén szerzett roppant mélyreható tudásukról ismertek. Hiszen egyre kevesebbszer hajlik a lemez, törik az ablak vagy fordul ki a zár, ma már a laptop és vezeték nélküli kapcsolat, a bitek hada a tolvajok legfontosabb fegyvere.

Mindez csak a jéghegy csúcsa, hiszen az autók meghackelését nem csak lopásra lehet használni, hanem gyakorlatilag bármire. Egy elszánt támadó a gépjármű agyát feltörve balesetet is képes előidézni, elég csak egy autópályán nyugalmasan suhanó autó dudáját vagy ablaktörlőjét működtetve megzavarni annak sofőrjét, arról nem is beszélve, hogy az elektromos szervokormány vagy a gáz- és fékpedál rendszerébe behatolva még durvább következményeket vizionálhatunk.

A vezeték nélküli technológiák, az autó és az internet kapcsolatának kiterjedése, a teljesen elektronikus technikával működő kormányzás új távlatot nyit az illetéktelenek számára, akik immár mindenféle mechanikus kapcsolat nélkül, akár egy tabletről vagy laptopról képesek átvenni az irányítást az autó bizonyos rendszerei felett. Bármennyire furcsának tűnik is mindez, napjainkra valósággá vált a hackerek támadása, akik az okos eszközök révén az élet egyre több területén képesek behatolni a privát szféránkba – valós és komoly veszélyt jelentenek, ráadásul a programozás gonosz zsenijei tudásuknak köszönhetően könnyedén okozhatnak anyagi kárt és személyi sérülést. (autopult.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?