A gumiabroncsok sűrítésének is vannak szabályai

Egy motor- vagy fékhibával szemben, amelyet lehetetlenség elnézni, számos autós hetekig zavartalanul furikázik rosszul sűrített gumiabroncson, anélkül, hogy tudna róla. Pedig ez még a jobbik esetben is káros, rosszabb esetben pedig kimondottan veszélyes.

Egy motor- vagy fékhibával szemben, amelyet lehetetlenség elnézni, számos autós hetekig zavartalanul furikázik rosszul sűrített gumiabroncson, anélkül, hogy tudna róla. Pedig ez még a jobbik esetben is káros, rosszabb esetben pedig kimondottan veszélyes. Káros azért, mert a rendszeresen alulsűrített gumiabroncs élettartama jelentősen lerövidül, veszélyesnek pedig azért veszélyes, mert a túl puha abroncs egy élesebben vett kanyarban egyszerűen akár a keréktárcsából is kifordulhat. Ennek következményeit pedig aligha szükséges ecsetelni. Rendszeresen ellenőrizzük tehát az abroncsok sűrítését, és közben ne feledkezzünk meg arról, hogy magának a sűrítésnek is van egy-két írott-íratlan szabálya.

A legfontosabb: a légnyomást mindig hideg gumiabroncsokon mérjük. Hosszabb utat követően ugyanis az abroncsokban lévő levegő felmelegszik és kitágul, aminek következtében mérőnk a valóságosnál magasabb értékeket fog mutatni.

A kerekek általában az autó legpiszkosabb részei közé tartoznak. Számolnunk kell tehát azzal – főleg ha már régen volt az utolsó kocsimosás –, hogy a gumicső végével a szelep felé közelítve jókora porfelhő csap ki a tárcsák vagy a küllők alól. Célszerű tehát előbb a kerekektől minél messzebb állva megtisztítani a levegőárammal a szelep környékét.

Ha mögöttünk is várakoznak néhányan, bizonyára nem néznék jó szemmel, ha a sűrítést kétmásodpercenként megszakítva négyszer-ötször megmérnénk a nyomást, mielőtt végzünk egy-egy kerékkel. Ehelyett inkább egyszerre nyomjunk az abroncsba annyi levegőt, amennyivel biztos, hogy túlsűrítjük valamelyest. A fölösleget már sokkal egyszerűbb kiengedni, s a szelepen tartott manométerrel a pontos érték beállítása is jóval gyorsabb.

Ha valamelyik kerék gyakran leereszt, először a szelepet vizsgáljuk meg; erre a legegyszerűbb módszer a mindenki által ismert „nyálteszt”. Ha megjelenik a buborék, próbáljuk utánahúzni vagy kicserélni a szelep betétjét (a fém szelepsapkák hegyével csavarozható). Ha ez nem segít, minél előbb keressünk fel egy gumiszerelő műhelyt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?