Az ősszel és tavasszal ültetett facsemetéket ismételten öntözzük be. A tavaszi ültetésűek meggyökeresedését és fakadását elősegíthetjük, ha a törzs körül a talajt beárnyékoljuk, ez ugyanis megakadályozza a talaj gyors felmelegedését és kiszikkadását.
Április a házikertben
A gyümölcsfák körül felásott talajt gereblyézzük el, hogy megakadályozzuk a télen tárolt nedvesség elpárolgását. Gyomos talajokon megkezdhetjük a kapálást, de ezt is haladéktalanul kövesse gereblyézés.
Az új ültetésű fácskák tövétől a földkupacot fokozatosan lekoptatjuk, és a fák alját enyhén kitányérozzuk. Amennyire lehetőségünk van, öntözzünk. Ajánlatos inkább ritkábban, de nagyobb vízmennyiséggel.
Csonthéjas gyümölcsfáink virágzása előtt okvetlenül védekezzünk a kora tavaszi kártevők ellen. A kajszit, a cseresznyét és a meggyet fehérbimbós állapotban a monília, a levéllyukacsosodás, a levélfoltosságok, a barackmoly, a sodrómoly és az araszoló hernyók ellen permetezzük. Az őszibarackot pirosbimbós állapotban a tafrinás levélfoltosodás, a levéllyukacsosodás, sőt már a lisztharmat ellen is védeni kell. Figyeljük a növekvő korban lévő gyümölcsfák hajtásfejlődését, és a korona belseje felé törekvő, valamint ikerhajtásokat tőből metsszük ki.
A fóliasátor alatt hajtatott szamócát szellőztessük. Ezzel erősödik, ellenállóbbá válik a lombja, megakadályozzuk a szürkepenész megtelepedését, és elősegítjük az első virágok megtermékenyülését. Ha a szamócaágyás talaja kiszáradt, a reggeli órákban öntözzük meg, éjszakára viszont a fóliasátort csukjuk vissza, nehogy a talaj túlságosan lehűljön.
A szerző agrármérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.