Álmatlanság, alvászavar kezelése meditációval

alvás

A Transzcendentális Meditáció hatásosságát kutatások bizonyítják az alvászavar kezelésében. Ez természetes, mégis tartós megoldást kínál álmatlanság ellen.

 

Az alvás nélkülözhetetlen alapszükségletünk, akár az evés vagy az ivás. Nélküle nem lehetséges a regeneráció, és ha a fáradtság felgyűlik bennünk, egyre frusztráltabbak leszünk, ami a teljesítményünkre is kihat. A gyógyszerek tüneti kezelést nyújtanak, de jó hír, hogy a mély meditáció a tudomány szerint is hatásos lehet az alvásproblémák kezelésében.

Meditációval a nyugodt éjszakákért

A Transzcendentális Meditáció egy olyan technika, amely az alvásproblémák gyökerére, vagyis a stresszre hat, és azt oldja intenzíven. Ez a mély meditációs módszer a mélyen gyökerező stresszeket is képes oldani, gyakorlása mégis egyszerű, hiszen nem igényel különösebb erőfeszítést vagy koncentrációt.

Amikor valaki elkezdi rendszeresen gyakorolni a TM technikát, sokszor számol be arról, hogy mélyebb és pihentetőbb lesz az alvása. Szó sincs azonban szerencsés véletlenről, hiszen több kutatás is igazolja a meditáció hatásosságát ezen a téren.

Csökkenő elalvási idő és több boldogsághormon 

A kanadai Alberta Egyetem kísérletében olyan krónikus alvásproblémákkal küzdő személyeket vizsgáltak, akiknek esténként megközelítőleg 1,5 órába telt, mire álomba tudtak merülni. Miután a résztvevők elsajátították a TM meditációt, ez az időtartam átlagosan 15 percre csökkent! Ezek az eredmények pedig nem csupán a kísérlet ideje alatt, hanem 1 évvel utána is fennálltak, tehát a meditáció tartós javulást hozott számukra az alvásminőségben.

Ahogy cikkünk elején is említettük, az alvászavarok leggyakoribb kiváltó oka a stressz. A Transzcendentális Meditáció pedig intenzív stresszoldó hatással bír, ezáltal mondhatni a probléma gyökerét orvosolja a tüneti kezelés helyett. 

A módszer gyakorlásával mintegy 50%-kal emelkedik a szervezetben a szerotonin, közismert nevén boldogsághormon szintje, míg a kortizol, azaz a stresszhormon szintje 30%-kal csökken. Ez vezet többek között a jobb alváshoz.

Mély meditáció, mély pihenés és stresszoldás

A pihenés mélységét az oxigénfelhasználás megfigyelésével lehet a legkönnyebben mérni. A szervezetnek nyugalmi állapotban ugyanis kevesebb oxigénre van szüksége, hiszen ilyenkor lelassul a légzés és más testi funkciók, például az emésztés is. 

Míg a mély alvás során a test oxigénfelhasználása átlagosan mintegy 8%-kal csökken, addig a TM gyakorlásával ez az arány 16% is lehet! Vagyis a meditáció lehetővé teszi, hogy akár kétszer olyan mélyen tudjunk pihenni, mint éjszaka.

A problémás alvás oka sokszor az, hogy a napközben felgyülemlett feszültséggel az agyunk általában este foglalkozik, hiszen ilyenkor már nem foglalják le a napi tennivalók. Csakhogy az aggasztó gondolatok miatt az elme nem tud kikapcsolni, így a pihenés is akadályokba ütközik.

A TM technika azonban lehetőséget ad arra, hogy oldjuk a mélyen gyökerező stresszt, és rendezhessük a gondolatainkat, így az elménknek nem este, elalvás előtt kell ezzel foglalkoznia. Ezáltal kevésbé “pörög fel” az agyunk, mire ágyba kerülünk, így az elalvás is könnyebben megy majd.

(PR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?