A megüresedett szabadföldi zöldségágyásokba ezekben a hetekben számtalan őszi, illetve tavaszi betakarítású zöldségfélét vethetünk, így például retket, áttelelő vöröshagymát, bokorbabot, céklát, spenótot vagy akár sóskát.
Zöldségfélék másodvetésben
Retek
Július végi, augusztus eleji vetéssel nyáron jól termeszthetők a nagytestű őszi és téli retekfajták. Mivel ezek nemcsak nagy gyökértestet, de terebélyes lombozatot is nevelnek, a sor- és tőtávolságot 35-40, illetve 10-20 cm között válasszuk meg. A vetésmélység 2,5 cm legyen. Az állományt kis vízadagokkal, rendszeresen öntözzük, és gyomláljuk. A 4-5. lomblevél kifejlődése után 2-3 hetenként tápoldatozzuk a növényeket, 1,5-2 dkg/m2 adagban. A termés októberben szedhető. Ekkor már ne öntözzünk, és ne műtrágyázzunk.
Bokorbab
Júliusi másodvetésre a bokorbab (zöldbab) javasolható. A szokásos sárga hüvelyű fajták mellett érdemes kipróbálni a zöldhüvelyű változatokat is. A vetőmagot 5 cm mélyre, 5-8 cm tőtávolságra ültessük. A sorok között 30-35 cm szélességű művelő utat hagyjunk. Fontos a rendszeres, 15-20 mm-es vízadagokkal történő öntözés. Jó vízellátottság mellett a zöldbab kevésbé szálkásodik. Virágzás után 2 dkg/m2 vízoldható műtrágyával fejtrágyázzunk.
Cékla
Július végi, augusztus eleji vetéssel másodnövényként is sikeresen termeszthető a cékla. Házikertben 30-35 centis sor-, és 15-20 tőtávolságra vessük, a vetésmélység 3-4 cm legyen. A vetőmagszükségletet a szokásosnál többre, 6-8 dkg/100 m2-re tervezzük. A kétnaponkénti öntözésen, valamint a kapáláson gyomláláson kívül különösebb ápolást nem igényel.
Spenót
A spenótból családi fogyasztásra a legcélszerűbb két-háromhetes időszakaszban többször keveset vetni. Szeptemberi szedésre, illetve átteleltetésre augusztus elején és közepén még elvethetjük a magját, jól eldolgozott, nedves talajba. A magot 30-35 centi sortávolságra és 2-2,5 cm mélyre vessük.
Vöröshagyma
Július végétől augusztus közepéig vethető az áttelelő vöröshagyma, amellyel a nyár eleji hagymahiányt pótolhatjuk. A vetésterületre komplex műtrágyát szórjunk, ősszel ne fejtrágyázzunk. Az áttelelő hagymát csakis öntözött körülmények között lehet termeszteni. A meleg talajon fenyegető fuzárium-veszély csökkentése érdekében csávázott vetőmagot vessünk.
A vetőmagot a tavaszi vetésnél mélyebbre, 3-4 cm-re vessük el, a sortávolság 25-30 cm legyen. A hagymamag nyáron rosszabbul csírázik, ezért nagyobb magmennyiséggel (8-10 dkg/100 m2) számoljunk. Az ősz folyamán rendszeres kapálással akadályozzuk meg az elgyomosodást.
Az áttelelő hagyma akkor hoz a következő évben nagy biztonsággal jó termést, ha a hideg beállta előtt ceruzavastagságúra megnő. A jobb termés érdekében tavaszszal fejtrágyázzuk. Március közepétől zöldhagymaként, május végén, június elején pedig főzőhagymaként szedhetjük.
Tépősaláta
Augusztusig elvethetjük a tépősaláta, a kínai kel és a kevésbé ismert bordás kel (Pak Choy) magját is. A sortávolságot 35-40 centi legyen. Az állományt palántakorban 30 centis tőtávolságra egyeljük ki.
Madárbegysaláta
Régen a szegények salátájának tartották, ma magas tápértéke miatt újra „fölkapott” lett a madár (mezei, madárbegy) saláta (Vallerianella locusta). Július végétől szeptember elejéig vethető, nagyon igénytelen növény, jól bírja a hideget. Magját legfeljebb 2 centi mélyre, sorba vessük, és kelés után 10-15 centire egyeljük ki. Rendszeres öntözés mellett egy másfél hónap alatt kifejlődik, 5-6 leveles állapotba, gyökerestől szedjük.
Édeskömény
A ritka zöldségfélék közé tartozik a gumós édeskömény is. A levélnyelek hagymaszerűen megvastagodott alsó részét (gumóját) fogyasztjuk. A gumóképződéshez a rövidnappalos körülmények kedveznek, így magját július közepétől lehet elvetni. A vetés mélysége 2-3 centiméter legyen. Az állományt kelés után, 4-5 lombleveles korban 15 centiméteres tőtávolságra egyeljük ki. Tenyészideje a vetéstől a betakarításig 90-110 nap.
Zöldborsó
Augusztus végéig megpróbálkozhatunk a zöldborsó vetésével, de csakis öntözött körülmények között. Erre a célra a korai fajták közül válasszunk: Debreceni korai, Rajnai törpe, Rapid, Debreceni világoszöld.
Sóska
A sóskát áttelelőnek vessük augusztus végén, szeptember elején. Ilyenkor a magvak a szokásosnál mélyebbre, 2 centire kerüljenek. Kiváló fajta erre a célra a Pallagi nagylevelű, amelyet áprilistól akár 2-3-szor is „megtéphetünk”. A magvetés mellett a sóskát tőosztással is szaporíthatjuk.
A szerző kertészmérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.