Újra védekezni kell a monília ellen

Az időjárás kedvez a mezőgazdasági munkáknak, tennivaló pedig van bőven. Veszélyeztet a levéltetű, a cseresznyét és a meggyet a monília, az almát a lisztharmat, a varasodás és a tűzelhalás.

Gyorsan halad előre a tavasz. Ennek megfelelően a károsítók is korán megjelentek. Példának okáért éppen csak megjelentek a ribiszke kis levelei, máris megfigyelhetjük rajtuk a bíbor- vagy lilásszínű foltokat. Ez a levélpirosító levéltetűnek a jelenlétére utal. Érdemes már ilyen korai szakaszban megfékezni a fertőzését, mert gyorsan terjed, és az összes levelet megfertőzi. Ha pedig ez megtörténik, akkor nem alakul ki az asszimilációs felület, ami a növekedéshez, a virágzáshoz, a termés neveléséhez szükséges. A gyümölcsfákon és dísznövényeken, így például a rózsákon is megjelentek a levéltetvek. A sövényen is figyelni kell a levéltetvek jelenlétét, és ott is védekezni kell ellenük.

Virágzik a cseresznye és a meggy, melyet a monília veszélyeztet. Éppen ezért a védekezésre külön figyelmet kell fordítani a virágzás kezdeti szakaszában, és a fő virágzás időszakában (lásd a permetezési táblázatot). A betegség tünetei a meggy virágán, hajtásán, vesszőjén, ágán és a gyümölcsön észlelhetők. A fertőzés következtében először a virágok fonnyadnak és barnulnak, a körülöttük lévő levelekkel együtt. Később az egész hajtás elszárad. Az egészséges és a fertőzött hajtásrészek határán mézgacsepp jelenik meg. A fás részeken rákos sebek figyelhetők meg, melyeken mézgafolyás látható. A gyümölcsön a sebek körül egyre nagyobbodó barna színű rothadás figyelhető meg, amelyen szürke penészpárnák elszórtan alakulnak ki. A gyümölcs elszárad és a fán marad. A védekezést a tünetek megjelenése előtt kell megkezdeni. A vegyszeres védekezés mellett fontos még a mechanikai védekezés is, amely a fertőzött hajtások, ágrészek levágását, szellős lombozat kialakítását jelenti.

Az almát a varasodás és a lisztharmat is fertőzi. A lisztharmatnak az elsődleges tünetei a kis kifejlődött hajtásoknak a rövid voltában, a torzult levelekben, illetve a lisztes, piszkos, szürkés bevonatban jelennek meg. Ez lesz az a kiinduló pont, amely az újabb fertőzéseket elindítja, innen szóródnak azok a rajzos spórák, amelyek az újabb és újabb fertőzéseket kiváltják majd. Épp ezért a védekezését – amikor ezek a hajtások kialakultak, amikor megjelenik rajta ez a bevonat – meg kell kezdeni, hogy az újabb fertőzéseket megelőzzük, és ne tudjon elhatalmasodni a betegség az almafáinkon. Különösen indokolt ez a jonatán fajtakörnél, mert azok kimondottan érzékenyek a lisztharmat betegségre. (MR)

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?