Az amarillisz kedvelt szobai dísznövényünk, hatalmas virágaival színt visz a lakásba. Általában télen virágoztatjuk, amikor más egyszerűen tartható virágos növényünk nem nyílik.
Télen virágoztatott dísznövények
Virágoztatás előtt
két-három hónap nyugalmi állapotot, ezután megközelítőleg 3 hónapig tápoldatozást és rendszeres öntözést igényel. Bálint gazda szerint attól a növénytől várható virág, amely az előző évben legalább 5 levelet hozott. Elvirágzás után a termést távolítsuk el, és tartsuk a növényt napos, kissé hűvösebb helyen, amíg a jó idő be nem köszönt. Nyárra a növényt érdemes frissen trágyázott, mélyen felásott földbe, a kert napos részébe kiültetni. Ilyenkor öntözésre és tápoldatozásra van szüksége, hogy minél nagyobb leveleket hozhasson. Körülbelül szeptemberben szüntessük meg az öntözést és hagyjuk a növényt elszáradni, így életciklusát újra kezdi. Általában, ha előbb hoz levelet, mint dárda alakú virágbimbót, akkor már nem virágzik. Néha sikerül becsapni a virágot azzal, hogy letakarjuk a már levelet hozó hagymát pl. egy papírzacskóval. Ilyenkor még előfordul, hogy „kitolja” a virágszárat. A kezdő kertész akkor jár a legjobban, ha eleve már bimbós hagymát vásárol. Ezt már csak cserépbe kell ültetni, és locsolgatni. Fontos, hogy a hagyma felső harmada kint legyen a földből.
Az amarillisz szaporítása
az anyanövény mellett fejlődő fiókhagymák különültetésével, vagy magvetéssel lehetséges. A magokat a kifejlődés után szinte azonnal el kell vetni, mert csíraképességüket hamar elvesztik. A vetéshez lényegében bármely virágföld megfelel. Mégis, a magvetést csak türelmes embereknek ajánlom, mert legalább 3 év szükséges ahhoz, hogy a magból növő hagymák virágozzanak. Ezeket a növénykéket télen sem kell pihentetni, az első pihentetést a virágoztatás előtti évben kell elvégezni, vagyis amikor a kis növényünk 3-4 éves lesz.
Én a virágokat egy puha kis ecsettel szoktam beporozni. Ilyenkor mag fejlődik. Érdekes lehet összeporozni különböző színű egyedeket, és megfigyelni, hogy az utódok milyen színűek lesznek. Gyakorlatban viszont ez még nekem sajnos nem sikerült, mert a növényeim sosem virágoztak egyszerre.
Az amarilliszek leggyakoribb károsítója a vörösfoltosság. A zinebes kezelés hatékony ellene, csak az a baj, hogy lakásban nem ajánlatos permetezni. Egészségesebb megoldás a beteg részek eltávolítása. (dudibá)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.