Rovarkontroll csapdával

A növények károsítóit általában permetezéssel próbáljuk gyéríteni. Akkor szánjuk rá magunkat a munkára, ha már nekünk is feltünnek a nagy számban megjelenő kártevők. Sok rovarnak a rajzása több hétig is elhúzódhat.

A növények károsítóit általában permetezéssel próbáljuk gyéríteni. Akkor szánjuk rá magunkat a munkára, ha már nekünk is feltünnek a nagy számban megjelenő kártevők. Sok rovarnak a rajzása több hétig is elhúzódhat. Számos olyan rovart ismerünk, melyek az egyenletes meleg hőmérsékleten évente 8-12 nemzedéket is felnevelnek. A több centiméteres méretű cserebogarak mellett ismertek apró, 1 milliméteres vagy annál kisebb rovarok (liszteske, tripsz, levéltetű stb.), melyeket méretük és rejtőzködő életmódjuk miatt nehezen, vagy csak elkésve szokták észrevenni. Ezért az alkalmazott védekezés nem mindig sikeres. Vannak ugyan ismereteink arról, hogy a kártevők mikor szoktak megjelenni, de az egyes évek időjárása között, ezért a rovarok rajzása között, több hetes eltérés is gyakori. A csapda állítás tehát segít dönteni a permetezés időpontjának kiválasztásában. A hirtelen megnövekedett rovarszám rajzásra utal. A rovarok fellépését, megjelenését a gyakorlati növényvédelem csapdákkal ellenőrzi. A feromon anyagokat kibocsátó rovarok egyedszámát feromocsapdákkal vizsgálják. Ezek két részből állnak: az adott rovarfaj kis fiolában elhelyezett mesterségesen előállított feromonból, valamint azt körülvevő, az állatokat összegyűjtő csapdából. A fiolából folyamatosan párolog a csalogató illatanyag, és amíg ez tart, a hím állatokat odavonzza. A feromon körül különböző elven működő rovarfogó csapda van kialakítva: vagy csak belepotyog egy tartályba, és ott elpusztul, vagy ragacsos felületű lapra ragad, és azon leli halálát. A feromon csapdák használatával tehát a kártevők számának gyérítése is elérhető, és esetenként a permetezés is elkerülhető alacsony kártevőszám esetén. Azon rovaroknál, melyeknél szexferomonok nem előállíthatók, és a színre érzékenyek, színcsapdákkal ellenőrzik jelenlétüket. A sárga színű és ragacsos felületű csapdákkal a liszteskék, a tripszek és a levéltetvek egyedei folyamatosan figyelhetők. A sárga szín a nappal aktív rovarokat vonzza. Ha többségében hasznos rovarokat találunk a csapdában, hagyjunk fel az alkalmazásával. A színcsapdáknál és a feromoncsapdáknál is a felragadt állatok száma jelzi a kártevő rajzását. Ha gyorsan nő a számuk, megindult a rajzás, a rovarok párosodása, ezután a peték lerakása, amit néhány nap után a lárvák kikelése követ. A rovarölő szeres kezelést a tojásrakás idején, lárvák kelésének kezdetéig célszerű elvégezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?