Reggel méreg, délben étek, este...

<p>Orvosság. Orvosság és étek lehet persze reggel is, csak ne éhgyomorra vagy egymagában fogyasszuk.</p>

ÚJ SZÓ-TIPP

Amit, mármint a fekete retek önmagában való rágcsálásának elkerülését nem is olyan könnyű megszívlelni, annyira finom az íze. Javallott tehát például vajas kenyérre szeletelni. Kerüli némely epeoprerált és gyomorbeteg is (általában azok, akik a fokhagymát sem szenvedik), pedig főként számukra orvosság: segíti az epekiválasztást, képes felmorzsolni az epekövet, és serkenti a gyomornedveket. Egyébként meg nincs is nála jobb étvágygerjesztő és emésztést segítő zöldségünk. A fokhagymához abban is hasonlít, hogy a fekete retek elsőrendű immunerősítő, baktérium- és vírusölő. Ismert megfázásgyógyító szer is: köhögés, rekedtség, légúti betegségek esetén fogyasztjuk – mindig nyersen. Kisgyerekeknek vagy érzékenyebb influenzásoknak kivájjuk a gumó közepét, s az üreget, a lefelé szűkülő kúpot megtöltjük cukorral vagy mézzel. A gumót, melynek alját finoman kilyukasztjuk, pohárra vagy bögrére helyezzük: a gyengélkedővel megitatjuk az edénybe csorgó levet. (A kivájt retek többször is felhasználható, a végén persze megesszük.) Amit kevesen tudnak: nagyszerű C-vitamin-forrás, több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom (a kerti vitaminforrások tabelláján egyedül a petrezselyemlevél veri, toronymagasan).

A fekete retket másodnövényként vetjük, szabadföldbe, sorokba, sekélyen, augusztusban. Tenyészideje hosszabb, mint hónapos (tavaszi vagy nyári) rokonáé, a vetéstől számítva nagyjából tíz hét vagy három hónap. Különösebb gondozást nem igényel, szereti a humuszos, laza földet, de másutt is bőven megterem. Kelés után ritkítjuk, mert bár a gumók képesek volnának egymás sűrű szomszédságában is szépen fejlődni, a nagyobb lombozatuk ebben megakadályozza őket. Hogy ne galibázzon, ültessük a veteményes szélére vagy kerítés mellé. Mivel káposztaféle, a tetvek és a liszteske meglepheti levelét és lágy szárát, a gumót fonálféreg támadhatja meg – a kártétel azonban sosem jelentős, a fekete retek meg tudja védeni magát. Mivel a gumó nagyobb része a föld felett nő, túl laza talajon a gyengébb gyökerű egyedek kifordulhatnak, kis fölkupacolásuk tehát sosem árt.

Térjünk vissza még egyszer a vitamintartalmára. Mint minden C-vitamint tartalmazó zöldség és gyümölcs esetében, itt is lényegesek a termesztés, a szállítás és a tárolás körülményei. A kertünkben nőtt fekete retekben több a C-vitamin, mint a piacon vettben, abban pedig sokkal több, mint az üzletiben. A tegnap szedett retek tegnap tartalmazta a legtöbb vitamint, de még holnapra is sokat megőriz magában. A hűtőben vagy pincében, sötétben és hidegen tárolt retek tízszer annyi napig őrzi meg C-vitamin-tartalmát, mint az, amelyiket folyamatosan fény éri. Az üzleti retekben (és egyéb, messziről érkezett zöldségben vagy gyümölcsben) elenyésző a C-vitamin. (b)

(Következik: a fokhagyma)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?