Rajzanak a gyümölcsmolyok

A házikertekben a termés jelentős részét minden évben a gyümölcsmolyok pusztítják el. A kártétel ugyancsak jelentős lehet azokban a nagyüzemi gyümölcsösökben is, ahol a védekezéseket nem megfelelően időzítik, vagy elhanyagolják.

Rajzik az almamoly

A hideg és változékony időjárás ellenére május elején megkezdődött az almamoly lepkéinek rajzása. Egy-két napos érési táplálkozás után megkezdik a párzást és a tojásrakást. Egyetlen nőstény lepke 10–12 napos élettartama alatt 50–250 tojást tojik egyesével, elsősorban gyümölcsökre, de elvétve a levelekre és a fiatal hajtásokra is. A tojásrakás szinte kizárólag az alkonyati órákban, kellemes, meleg és szélcsendes időben történik, 15 fok C alatt azonban szünetel. A kis lárva viszonylag hoszszú ideig a gyümölcs felületén, a leveleken és a hajtásokon vándorol, alkalmas helyet keresve a befurakodásra.

A lárva fejlődése a gyümölcsben 20–25 napig tart, ez idő alatt több termést is károsít. Ott, ahol rendszeresen károsít, a tavaszi fertőzés is sokkal erősebb, tehát a védekezésre is nagyobb gondot kell fordítani.

A szilvamoly gyümölcshullást idéz elő

A kártevő április végétől, május elejétől június közepéig elhúzódóan rajzik. A kirepült lepkék rövid érési táplálkozás után megkezdik a párzást. A tojásokat 3–4 nap múlva az alkonyati órákban rakják. A nőstény 10–17 napig él, 40–150 tojást rakva kizárólag a gyümölcs felületére. Az első nemzedéke 8–15, nyáron 4–6 nap alatt kel ki. A pici, 1 mm nagyságú lárva kirágja magát a tojásból és azonnal befúrja magát a gyümölcsbe. A szabadban mindössze 1–1,5 órát tölt, ezért ellene csak a tömeges tojásrakás idején védekezhetünk eredményesen. A lárva a teljes kifejlődéséig a gyümölcsben marad, így csak egy gyümölcsöt károsít.

A szilvamoly első nemzedéke hernyóinak károsítása következtében az éretlen, zöld gyümölcs lehull a fáról. A lárva a hullott gyümölcsben fejlődik ki, majd az éjszakai órákban kirágja magát és a talaj apró rögöcskéiből szőtt gubóban 1–2 cm-re a föld felszíne alatt bebábozódik. Ezért van óriási jelentősége a hullott gyümölcs összeszedésének, megsemmisítésének és a talajmunkának.

Molykártevők a szőlőben

A szárazabb, melegebb években várható a tarka szőlőmoly tömeges elszaporodása, amely báb alakban a tőke és a támberendezések repedéseiben telelt át. Idén május elején kezdődött a lepke rajzása. A lepkék főleg az esti és a hajnali órákban repülnek, pároznak. Párzás után tojásaikat a szőlőlevél színére és a virágokra rakják. A kikelő kis hernyók a virágbimbókat vagy a fiatal bogyókat károsítják. Fejlődésük egy hónapig is eltart. A hernyók 10–14 nap múlva bábozódnak. A következő nemzedék már a kifejlődött zöld bogyóban károsít. A harmadik nemzedék általában augusztusban már az érő bogyókat károsítja. Az első nemzedék elleni eredményes védekezés tehát nélkülözhetetlen.

A nyerges szőlőmoly tömeges elszaporodásának a hűvösebb, csapadékosabb időjárás kedvez. Két nemzedéke fejlődik ki. Az első májusban, a második augusztusban károsít. A szölőkocsányok átrágásával a hernyó jelentős bogyóhullást okoz.

A Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Fajtaminősítési Intézet (ÚKSUP) komáromi növényvédelmi kirendeltsége a molyok fejlődését, a lepkék rajzását már évek óta szintetikus feromon csapdák segítségével figyeli. A befogott egyedszámok alapján arra lehet következtetni, hogy idén a nyerges szőlőmoly a járásban csak nagyon kis számban fordult elő. Viszont a szilva- és a szőlőmoly esetében már kelnek a lárvák. Ellenük az alábbi permetszerekkel lehet sikeresen védekezni.

Mivel permetezzünk?

A vegyszeres védekezés esetében legfontosabb az első tavaszi hernyókártétel megakadályozása. Valamennyi molykártevő ellen a tojásrakás és a lárvakelés idején védekezhetünk a legeredményesebben. Ezt nem szabad elhalasztanunk, mert a megkésett permetezések már nem nyújtanak kellő védelmet. A permetezésekhez a következő permetszerek ajánlottak. A molylepkék csúcsrajzásától, a maximális tojásrakástól a tojáskelés kezdetéig ún. kitinszintézist gátló környezetkímélő permetszereket használjunk. Ilyen például a Dimilin 48 SC (0,04%), Match 050 (0,1%), Nomolt 15 SC (0,1%), Integro (0,04%), Rimon 10 EC (0,05%) és Biobit FC (0,2%) + tapadást elősegítő szer, pl. Agrovital (0,05%) vagy Silwet L 77 (0,01%). Az almamolyok esetében a lepkerajzás csökkenése idején (ez a Komáromi járásban várhatóan a 22. hétre esik) használjuk a kitinszintézist gátló permetszereket.

A lárvakelés idején a következő permetszereket ajánljuk: Actelic 50 EC (0,15%), Basudin 600 EW (0,1%), Diazol 60 EC (0,1%), Dursban 480 EC (0,2%), Calypso 480 EC (0,02%), Cyper 10 EM (0,01%), Komplet (0,06%), Metanoin 48 EM (0,2%), Nurelle D (0,06%), Reldan 40 EC (0,125%), Ultracid 40WP (0,075-0,1%), Sumithion Super (0,1%), Talstar 10 EC (0,02%), Pyrinex 48 EC (0,2%), Pyrinex 25 ME (0,4%), Zolone EC (0,2%), Vaztak 10 EC (0,02%). Ajánlatos a tapadószer adagolása a permetlébe, mert a permetszer csak így tud megmaradni a termés viaszos bevonatú felületén. A készítmények többsége már kis kiszerelésben is kapható a gazdaboltokban.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?