Pusztító kártevők a gyümölcsösben és a kertben

dió

Az utóbbi évtizedekben már Európában is óriási károkat okozott a dióburok-fúrólégy. A fúrólégy csökkentheti a dió méretét, a dió korai hullását, illetve a dióbél ráncosodását is kiválthatja. Itt a legfőbb ideje a védekezésnek, ami ha nem is lehet 100 százalékos, jelentősen gyérítheti a kártevőt.

Az undorító dióburok-fúrólégy az USA és Mexikó területéről származik, a 80-as évek elején jelent meg Európában. Az imágó július elejétől szeptember közepéig rajzik, amely időszak alatt folyamatos a tojásrakás. Repülési ideje a csalogató anyaggal ellátott sárga ragacsos lapokkal jól követhető, de ez a módszer a faj gyérítésére nem alkalmas.

Az első stádiumú lárvák augusztus elején jelennek meg. Az imágók átlagban 25-30, de akár 40 napig is élhetnek. A nőstények a megtermékenyítést követően tojásaikat a dió zöld burkába rakják. A tojásrakás időszaka száraz, meleg időjárás esetén két hónap is lehet. Egy nőstény pár száz petét rak. A tojásokból 5-7 nap alatt kelnek ki a nyüvek. Egy dióburokban egyidejűleg több nyű is növekedhet. Ezek aztán kirágják magukat a dió burkából, leesnek a földre, sekélyen beássák magukat a talajba és bebábozódnak. A talajban ez a báb telel át.

A dióburok-fúrólégy ellen nagyon nehéz a védekezés, ezért is terjed olyan gyorsan. Hatékony védelmet a Bora nyújthat ellene. A készítményben lévő gombák ősszel, október–november folyamán kipermetezve a fák alá, parazitálják a lárvákat, illetve a bábokat a földben. Ez 60–90% sikert biztosít be ellenük. Ha június folyamán megismételjük a kezelést, biztonságban tudhatjuk diónkat. Ha pontos az időzítés, a repülés kezdetén 7–10 napos intervallumokban kezelve 90% feletti eredményt hoz a kezelés.

De még ennél is nagyobb biztonságot nyújt, ha július folyamán megismételjük a permetezést. A készítményt a talajra kell alkalmazni, bőséges permetlé formájában, vagy beöntözéssel. Ügyelni kell arra, hogy a talaj megfelelően nedves legyen. A Bora készítmény azonban nem csak a dióburok-fúróléggyel szemben hatékony, hanem a cseresznyeléggyel szemben is bevethető.

Esetenként védelmet nyújthat ugyan, ha a talajt befedhetjük fehér, vagy fekete textíliával, hogy elzárjuk a lárvák útját, viszont arra ügyelni kell, hogy a textília végei a földbe legyenek ásva, illetve hogy a fa törzsénél is szorosan el legyen helyezve.

Alma varasodása

Az almatermésűek esetében a varasodás okozhat nagy kiesést, a levelek mellett a termést is megtámadja és teljesen elértékteleníti.

A betegség kórokozói enyhe tél esetén – mint amilyet idén is tapasztalhattunk - könnyen áttelelhetnek a lehullott leveleken. Csapadékos időben az askospórák áprilistól egészen júniusig fertőzhetnek, ezért ebben az időszakban a legfontosabb a védelem.

Az almafélék közül a betegségre érzékeny almafajták például a Golden Delicious, Starking, Starkrimson. Az első permetezést a virágzás előtt, a másodikat virágzás után kell végezni. Csapadékos időjárás esetén a következő kezeléseket 10-14 napos intervallumokban ajánlatos alkalmazni egészen júliusig. Az almafélék varasodása ellen ajánlott a Bellis. Hatása azért is jelentős, mert két hatóanyagú, felszívódó hatású gombaölőszerről van szó. Mivel ilyenkor a lisztharmat is erősen támad, ezért ezen betegség ellen is sikeresen bevethető.

Levéltetvek

A levéltetvekről már sok szó esett, viszont elég sok baj is van velük, mert nagyon sok problémát okoznak nem csak a gyümölcsfákon, hanem a dísznövényeken, és a kapás növényekben, zöldségféléken is. Nagyon gyorsan szaporodnak és nagyon sok utódot tudnak nemzeni a nyár folyamán. Sokféle fajuk ismert. Azért is nehéz ellenük a védekezés, mert nagyon sok hatóanyagot kivontak a piacról, különösképpen vonatkozik ez a felszívódó hatású készítményekre. A kontakt hatású készítmények pedig csak akkor lehetnek hatékonyak, ha a permetlével pontosan eltaláljuk a kártevőket. Ez pedig nagyon nehéz, főleg azért, mert a levéltetvek általában a levél alján telepednek meg, szívó hatásuknak köszönhetően pedig a levelek gyakran összecsavarodnak. És ha ehhez társul még a rezisztencia is, akkor nem csoda, hogy sok gazda inkább a füvesítés mellett dönt...

Épp ezért sokan megörültek annak, amikor a piacon megjelent egy teljesen új, felszívódó hatású készítmény, a Gondola. Ez egy teljesen új hatóanyagon alapszik, amely a rezisztencia kérdéskörét is oldja, de ügyelni kell arra, hogy egy szezonban legfeljebb 2 alkalommal használjuk. Ezért nagyon fontos a megfelelő időzítés. A rovarölő szer többféle zöldségfélébe is alkalmazható. Hatása 14-21 napig tart, a fertőzés mértékétől függöen.

Bővebb info: www.floraservis.sk

e-shop: www.postreky.sk

(Az írás szponzorált promóciót tartalmaz.)

-er

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?