Az utóbbi években egyre nagyobb gondot jelent az atkák okozta károk kivédése. A dél-szlovákiai régióban sajnos ismét felszaporodóban van e kártevő.
Parányi kártevő, tetemes károk
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus telarius) az eddigi, szokatlan mérvű felszaporodásához minden bizonnyal hozzájárult az utóbbi évek rendkívüli meleg időjárása. A kártevő elszaporodásához nagy mértékben hozzájárult, hogy a fertőzést csak későn veszszük észre, így későn is kezdjük el a védekezést ellene.
A piros gyümölcs-takácsatka (Panonychus ulmi) áprilisban tömegesen kelő lárvái, imágói főleg a vegetáció első felében okoznak érzékeny veszteséget. Később a kár a nagyobb lombozaton már nem igen látható. A takácsatka elszaporodásában szerepet játszik, hogy a nagyüzemeknél is a permetezéseket csak a gombabetegségek elleni védekezéskor kezdik meg. Az év közben lisztharmat ellen használt kéntartalmú permetszerek – például Kumulus WG (0,6%), Sulika 80 WP (0,3%), Thiovit (0,6%) –, valamint a molykártevők ellen alkalmazott mélyhatású felszívódó rovarölő szerek az atkák nyári nemzedékét is gyérítették.
A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Vegyszeres védekezés
Az atkák ellen a mostani időszakban már speciális atkaölő szereket kell alkalmazni: pl. Apollo 50 SC (0,04%), Cascade 5 EC (0,15%), Magus 200 SC (0,05%), Nissorun 10 WP (0,07%), Omite 30 W (0,2%), Ortus (0,125%), Sanmite 20 WP (0,75%). A permetszereket a jobb hatásfok érdekében 0,03% Agrovital tapadószerrel juttassuk ki. Ott, ahol az Agrovitalt rendszeresen használják, az atkák a tenyészidőszak alatt nem tudnak felszaporodni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.