Már hatékonyabban lehet védekezni a dióburok–fúrólégy ellen.
Nem kell kivágni a diófákat!
Egész Európában óriási problémát jelentenek a nyugati dióburok–fúrólégy, a pettyesszárnyú muslica (Szuzuki) és a cseresznyelégy fajok. Most már hatékonyabban lehet védekezni ellenük!
A kifejlődött nyüvek báb alakban telelnek át a föld alatt, majd tavasszal innen rajzanak ki. A BORA készítményt a fák lombja alá kifújva májusban augusztusban és szeptember első hetében kell alkalmazni. A földbe lehúzódó bábokat a BORA-ban lévő gomba elpusztítja, így lehetetlenné téve a fák alóli kelést. A nyugati dióburok–fúrólégy kártétele következtében ugyanis a dió héja megbarnul-megfeketedik, nyálkássá válik. A védekezés szempontjából kiemelten fontos, hogy a repülés kezdetétől folyamatosan a földet kezeljük BORA-val azaz meg kell semmisíteni a leereszkedett, bebábozódni kívánó dióburokfúró lárvákat.
A legnagyobb gond a magas fák növényvédelménél, hogy nem lehet bepermetezni az óriási koronát. Ezért fondorlatos módszerekhez nyúlva nem az egész fát permetezzük, hanem a kártevőt csalogatjuk oda a méreghez. Hazánkban is kapható a hatalmas károkat okozó nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezést kiegészítő, hatásjavító készítményként ismert Combi Protec-t. Szabadföldi, növényházi gyümölcs- és zöldségkultúrák esetében alkalmazható. A rovarölőszer hatásjavítása céljából végzett permetezés során a segédanyag 1,0 l/ha-os dózisát az adott kultúrában engedélyezett rovarölő szer előírt dózisával tankkeverékben, az előírt permetlémennyiség felhasználásával kell kipermetezni a rajzás időszakában. A cseresnyelégy, és hasonlóan a nyugati dióburok fúrólégy ellen is még "röptében", azelőtt kell védekeznünk, hogy beszúrja a petéjét.
Az engedélyezett rovarölő szerek közül a kontakt hatásúakkal nyártól-őszig többször kellene permetezni a nagyméretű fákat, a felszívódó készítmények pedig nehezen jutnak el a zöld terméshéjba. A jelenleg engedélyezett növényvédőszeres kezelések önmagukban tehát nem kellően hatékonyak e kártevők ellen. A házilégyhez hasonlóan a gyümölcslegyeink is vonzódnak a bomló fehérjék szagához. A Combi-Protec hatásjavító segédanyag táplálkozási attraktáns, amely vonzó hatású a kártevő légy-, muslica- és poloskafajok imágóira, növelve a felhasznált rovarölő szer biológiai hatékonyságát. A permetlé készítése során a készítményt meleg, 40°C-os vízben előzetesen feloldva kell a permetlé tartályban lévő vízhez hozzá önteni és folyamatosan elkeverni.
A permetlevet a rovarölő szerrel együtt a dióburok–fúrólégy szárnyas, repülő imágói eszik fel a levelekről. Nagy előnye lehet az is, hogy nem kell tökéletesen lepermetezni a nagyméretű fákat, sőt elegendő csupán durva cseppekkel a levelek egy részét lefedni. Amilyen magasra felér a permetező 5-6 pontban egy-egy gócpontot kialakítani és egy hetes intervalumokben szeptember közepéig kezelni. A Combi-Protec nyugati dióburok-fúrólégy mellett alkalmazhatjuk a cseresznyelégy fajok, pettyesszárnyú muslica, homoktövis-fúrólégy, ázsiai márványos-poloska ellen is.
(Az írás szponzorált promóciót tartalmaz.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.