Mzuri Pro-Til 6 T Szelepcsényben

mzuri

A nedvesség megtartása a talajban, valamint a jelentős üzemanyag- és műtrágya-megtakarítás arra vezette a G-Progres mezőgazdasági vállalkozást, hogy áttérjenek az egymenetes sávművelésre (strip-till) mindenhol, ahol ezt megtehetik. Már csak az erre alkalmas gépet kellett kiválasztani, és miután a Mzurit kipróbálták, azonnal döntöttek.

A szelepcsényi G-Progres mezőgazdasági vállalat mindig is figyelemmel kísérte az aktuális trendeket a mezőgazdaságban. Így nem hagyhatták ki azt a lehetőséget sem, hogy kipróbálják a strip-till technológiát. Minderre az késztette őket, hogy megtartsák a vizet a talajban, illetve hogy csökkentsék a bemenetek számát.

A mezőgazdasági vállalat egyébként 3000 hektáron gazdálkodik Verebély és Aranyosmarót között. Búzát, kukoricát, repcét, napraforgót, borsót, mákot és cukorrépát termeszt. A jól fejlődő vállalkozások közé azért tudott felsorakozni, mert mindig is szem előtt tartotta az innovatív hozzáállást az agrotechnikához, valamint helyesen állt hozzá az intenzív termeléshez.

A minimális talajmegmunkálás technológiáját először a repce esetében próbálták ki még 2018-ban, amikor azt a búza utáni mulcsba vetették. „Nagyon száraz körülmények közt vetettünk, de amikor a repce kezdett kikelni, az eredmény meggyőző volt számomra. Három nappal a kelés után összehasonlítottam azzal, amelyet hagyományos módszerrel vetettünk. Rögtön tudtam, hogy az új módszer működni fog” – mondta Ľudovít Grúner mérnök, a G-Progres igazgatója.

Mivel a próbavetés meggyőzte a cégigazgatót, úgy döntöttek, keresnek a gépparkjukba egy megfelelő gépet, amellyel nagyobb területen is vethetnek a kipróbált technológiával. Három különféle márkát is kipróbáltak, de mindegyiknek voltak az előnyei mellett a hátrányai is. Az egyiknél a talajfelszín kopírozás nem működött megfelelően, a másiknál megrepedt a váz… Mígnem kipróbálták a Mzuri Pro-Til 6 T gépet, amely gond nélkül elvetette a búzát azon a helyen, ahol azelőtt cukorrépa-lerakat volt. „Elsősorban az győzött meg, hogy a talajmegművelő szakaszok nagyon jól vannak kivitelezve, a kések szöge szabadalmaztatott, a vetőszekcióra stabil nyomás nehezedik, kiváló a vetőgép átjárhatósága. Végezetül az is meggyőző volt, hogy hogyan nézett ki a növényzet a későbbi fejlődési szakaszban” – magyarázta az igazgató.

Ezek után már nem sajnálták az anyagiakat még egy drágább gép vásárlására sem. Tavalyelőtt a szelepcsényi vállalatnál a Mzuri Pro-Til 6 T a repce és a gabonafélék felét is elvetette, tavaly pedig már 1700 hektárt vetettek be vele. „A legjobb munkát a megfelelően tömörödött talaj esetében végzi. Nagyon jól teljesít a kevésbé jól mulcsozott, illetve nagy mennyiségű növényi maradvány esetében is, mint amilyet a szemes kukorica hagyott maga mögött. A következő szezonban azt fontolgatjuk, hogy a kukoricánál is bevetjük az új technológiát, amit eddig még hagyományos módon termesztettünk” – magyarázta Ľudovít Grúner.

Nem elhanyagolható az sem, hogy a műtrágya pontos elhelyezésének köszönhetően 30%-ot voltak képesek megtakarítani, illetve a gázolajon is sikerült hektáronként 50 litert spórolni, ami százezer litert tesz ki az elmúlt évben a korábbi évekhez viszonyítva.

A Mzuri Pro-Til előnyei közé tartozik, hogy egy menetben végzi a talajművelést, a trágyázást és a vetést. A talajt előbb egy speciális vágótárcsa nyitja meg, majd a csoroszlyák 30 cm mélységben művelik meg a talajt, és egy menetben elhelyezik a műtrágyát is. Ezt követően a gumiabroncsos kerekek visszatömörítik a földet, hogy a magágyat ideálisan előkészítsék. Így kerül az átlevegőzött, nedves, porhanyós földbe a mag. A független magnyomó kerekek biztosítják a tökéletes kapcsolatot a mag és a táptalaj közt, mégpedig annak köszönhetően, hogy a vetőcsoroszlyák követik a műtrágyázókapák vonalát még nem párhuzamos mozgások esetén is. A vetés sávokban történik, melyek között a kihagyott terület érintetlen marad. Ez biztosítja a mikrobiális élet kedvezőbb fejlődését, amelynek köszönhetően több szerves anyag jut vissza a talajba, javítja a talajszerkezetet, védelmet nyújt a kiszáradás ellen, illetve garantálja a tápanyagok megtartását. A vetési szekció a sűrűn vetett növények esetében cserélhető a precíz magelhelyezésre alkalmas technológiára is.

A gyártó ugyanis a kukorica precíz vetéséhez a meglévő Pro-Til 6 T gépre egyszerűen csatlakoztatható felépítményt kínál, amely bővítené a cég lehetőségeit, hogy a kukorica vetésénél is alkalmazhassák a sávművelési technológiát. A gépet azért is szeretnék kipróbálni még szélesebb körben, mert a befektetett összeg nagyon hamar megtérült. „A tapasztalataink ellenére sokan még mindig óvnak a technológia szélesebb körben való alkalmazásától, mondván, hogy megnő a gond a rágcsálókkal, vagy a herbicidek hatékonyságával. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy tegye félre a gátlásait, és próbálja ki ezt a művelési technológiát, ami minket már meggyőzött” – tette hozzá végezetül az igazgató.

(-er)

 

M1
M2
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?