Most mivel permetezzük a gyümölcsfáinkat?

Az alma virágzása idején, főleg nedves, meleg időben, terjed az almatermésűek tűzelhalása. E karantén betegség ellen még nincs hatékony permetszer.

Az alma virágzása idején, főleg nedves, meleg időben, terjed az almatermésűek tűzelhalása. E karantén betegség ellen még nincs hatékony permetszer. Ha tüneteit észleljük – a virágok barnulnak majd elhalnak, a hajtások pásztorbotszerűen meggörbülnek és elszáradnak –, a tényt azonnal jelentsük a területileg illetékes növény-egészségügyi szakhatóságnak. A jelenlegi időjárás sajnos kedvez a kórokozó felszaporodásának. A fertőzés bekövetkezésének valószínűségét fokozza, hogy már a virágzás kezdetére kialakultak a megbetegedés terjedésének a feltételei.

Az alma gazdaságilag legveszélyesebb gombabetegsége a varasodás. A fertőzés már megindult, ugyanakkor tünetei még nem láthatók, mert a gomba lappangási ideje 2-3 hét. Csak a május végén megjelenő barnás bársonyos foltok láttán döbbenünk rá, hogy nem volt megfelelő a tavaszi védekezés. Ami a legrosszabb, a varasodás nemcsak a leveleket, de a most elvirágzott kis gyümölcsöket is fertőzi, és ennek nyomait a gyümölcs egész évben magán viseli. Még a virágzás alatt, de a sziromhullást követően haladéktalanul permetezzünk a varasodás és a monília ellen ható, méh- és beporzó rovarokat kímélő készítmények valamelyikével: Merpan 80 WDG (0,2%), Euparen Multi (0,25%) Baycor 25 WP (0,15%), Chorus 75 WG (0,02%). A permetezést összeköthetünk a most betelepedő levéltetvek, valamint a most rajzó aknázó- és sodrómolyok elleni kezeléssel: pl. Calypso 480 EC (0,02%). Esős időjárás esetén a permetlébe tapadószert is adagoljunk. A lisztharmatra érzékeny almafáinkat védjük olcsó, kontakt hatású kénkészítményekkel: Kumulus WG (0,5%), Thiovit (0,3%), Sulika 80 WP (0,4%). Ezek az atkákat is gyérítik.

Körtefáinkat a most kelő füstösszárnyú körtelevélbolha lárvái ellen védjük piretroid és kitingátló hatóanyagú szerek kombinációjával, pl. Karate (0,2%) + Rimon 10 EC (0,05%). A kezelést 7 nap után ismételjünk meg.

Az őszibarackfákat a betelepedő levéltetvek, valamint a rajzó keleti gyümölcsmolyok tojásai ellen kell védeni. Amíg a rajzás nem fejeződik be, használható pl. a Calypso 480 EC (0,02%) is. A levéllikacsosodás és monília ellen pedig hatásos a Merpan80 WDG (0,2%), Delan SC 750 (0,1%) stb.

A szilvafáinkat a monília és egyéb levélbetegségek ellen hasonló összetételű permetlével kezeljük. A kártevők közül a levéltetvek és a szilvadarázs ellen kell védekezni, erre használható pl. a Pyrinex 25 ME (0,4%), Zolone EC (0,2%) stb. A Komáromi járásban kihelyezett feromoncsapdák adatai szerint már elkezdődött a szilvamoly rajzása is. Védekezni ellene a közeljövőben kell majd.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?