Az őszibarack tafrinás levélfodrosodásos fertőzésének veszélye nagyban csökkenthető a rügypattanás előtti vagy az ún. rózsabimbós állapotig végzett permetezéssel, amelyet rézhatóanyagú készítményekkel végzünk.
Mit mivel permetezzünk?
Az almatermésűek tűzelhalása ellen most, tehát rügyfakadástól a pirosbimbós állapotig lemosásszerű permetezéssel kell védekezni az őszibaracknál felsorolt rézkészítmények valamelyikével. Pirosbimbós állapottól kezdődően e készítmények – a perzselés veszélye miatt – már nem használhatók.
Szamócaültetvényekben most kell védekezni a szamóca levélatka ellen. A rügyfakadástól a virágbimbók megjelenéséig használjunk Basudin 600 EW, Diazol 60 EC (0,2%) vagy Sumithion (0,1%) készítményeket, melyek a többi korai károsítókra pl. a korán megjelenő szamócaeszelényre vagy a bimbólikasztó bogárra is hatásosak.
Szőlőben a korai lemosó permetezések általában nem megfelelően hatnak a levélatkák ellen, mivel azok már az előző év nyarának végén behúzódtak a rügyekbe és ott már vagy még nem érhetők el vegyszerrel. Az első permetezést tehát legjobb metszés után a szőlőrügy jól fejlett „gyapotosodásában”, az első levelek megjelenése előtt elvégeznünk. Gyengébb fertőzéskor a nagyobb töménységű nedvesíthető kénkészítmények – Kumulus WG (2%), Sulikol K (3%), Thiovit (2%), Nevikén (3,5%), Sulex 20 (4%), Sulka (5%) és Sulika (3%) – is hatásosak. Ha csapadékosra fordul az idő, úgy ajánlatos a permetszerbe tapadóanyagot is (pl. Agrovitalt 0,025 %) keverni. ĺgy az eső nem mossa le a hatóanyagot a szőlőveszőről, ezzel a permetezés hatását növeljük.
A palántanevelésben fontosak az állománykezelések vagyis a vegyszeres permetezések, melyeket hetenként ismételjünk meg. Használjunk a felsorolt szerek valamelyikét: Merpan 80 WDG (0,2%), Fundazol 50 WP (0,1%), Dithane DG (0,3%), Previcur 607 SL (0,15%) és Topsin 70 WP (0,1%). A kezelt állományt legalább egy napig ne öntözzük, megakadályozzuk ezzel a szer lemosódását.
A fokhagymát és a dughagymát az ültetés előtt csávázzuk. Erre használjunk Sulex–20 (4%) vagy Sulka (5%) csávázóoldatot. Az ültésre szánt anyagot 6–12 óráig áztassuk benne. Miután a kezelt hagyma megszáradt, gombabetegségek ellen is védhetjük Fundazol (0,2%), Merpan 50 WP (0,2%), Orthocid 50 WP, Topsin M 70 WP (0,1%) vagy Rovral Flo (0,1%) oldatban. Az áztatás tartson 20 percig. Tartsuk be a kezelés sorrendjét.
A hajtatott saláta fehér- és szürkepenész ellen most használjunk Rovral Flo (0,2%) vagy Teldor 500 Sc (0,1%) készítményeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.