Időszerű védekezés a kártevők és kórokozók ellen

Nagyot változott az időjárásunk. Március első felében a napos, kissé szeles idő szinte kiszippantotta a talajok felső rétegéből a nedvességtartalmat. A mostani csapadékosabb idő pótolta az elveszített nedvességet, ami megkönnyíti a talajmunkát, elősegíti az elvetett magvak kelését.

Nagyot változott az időjárásunk. Március első felében a napos, kissé szeles idő szinte kiszippantotta a talajok felső rétegéből a nedvességtartalmat. A mostani csapadékosabb idő pótolta az elveszített nedvességet, ami megkönnyíti a talajmunkát, elősegíti az elvetett magvak kelését. Azonban a múlt hétvégi hirtelen lehűlésnek negatív hatása is lesz: a csonthéjasok esetében a csapadékos idő miatt elhúzódó virágzásra számíthatunk. Ez azt is jelenti, hogy a méhek kevésbé látogatják fáinkat. Lehetséges, hogy a megtermékenyülés nem lesz tökéletes, a gyümölcs kötődése a vártnál rosszabb lesz. De a nagyobb veszélyt az hordozza, hogy az időjárás kimondottan kedvez a monília kórokozójának, és várhatóan súlyos kártételek is kialakulhatnak. Különösen azokon a fákon nagy a fertőzés kialakulásának a veszélye, amelyeket nem védtünk kellőképpen, azaz elmaradt a lemosó permetezés és a monília elleni célzott kezelés a virágzás kezdetén. A mostanihoz hasonló időjárási körülmények között a kezelést a fő virágzás időszakában is ismételni kell. A csapadékos időjárásban ugyan nehéz megválasztani a kezelés kellő időpontját, de amikor eláll az eső és néhány órányi esőmentes időszakot élünk, akkor érdemes megpermetezni a fáinkat. Ilyenkor alkalmazhatjuk a tebukozol és a penkonazol hatóanyagú készítményeket. Bizonyos kontakt készítményeket, például kaptántartalmúakat is érdemes a permetlébe keverni, hogy a kettős hatás érvényesüljön, jobb legyen a védelem.

Sajnos, beigazolódni látszanak a korábbi jóslatok, hogy a kártevők várhatóan tömegesen jelennek meg. Ha valaki figyeli a rózsabokrait, láthatja, hogy a kártevők az ősanyákon és a hajtáskezdeményeken is ott vannak, szívogatnak. Ha nem akarjuk, hogy nagyon felszaporodjanak, és a hajtások tönkremenjenek, korán kell ellenük védekezni. Egyéb kártevők is megjelentek (például az almafákon a vértetvek, pajzstetvek, a körtefákon a körtelevélmoly stb.) és megkezdték szívogatásukat, szaporodásukat. A kártételi veszélyhelyzet tehát korán kezdődött. Az elmúlt két hét időjárása sokakat arra késztetett, hogy például lépcsőházban teleltetett leandereket, kitegyék a szabadba. Jól tették, ezeket a virágokat már nem kell visszavinni a házba. Aki viszont még nem tette ezt meg, várja meg, amíg ismételten kellemesebb, napos, melegedő időszak következik, és akkor szoktassa a bent teleltetett növényeit a külső körülményekhez. (MR)

A szerző növényvédelmi tanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?