Hatékony védekezés a kalászosok kórokozói ellen

búza betegség

Az idei év is meglepte a gazdákat, a januári hóhullás után bekövetkezett, amire senki nem számított, hogy gyakorlatilag három hónapig nem esett az eső. Voltak régiók Szlovákiában, ahol a februári, márciusi és áprilisi összcsapadék-mennyiség nem érte el az 50 mm/m2.

A szárazság jelei egyöntetűen jelen voltak az őszi vetésű növényeken, de talán leginkább a kora tavasszal vetett kultúrák sínylették meg a csapadékhiányt, mint pl. a tavaszi árpa, vagy a cukorrépa. A csapadék nem csak a termesztett növényeinknek hiányzott, hanem az őket károsító tényezőknek is, mint pl. a gyomoknak vagy akár a kórokozóknak. Ezek után megjött a várva várt csapadék és az átlagosnál alacsonyabb hőmérséklet. Májusban helyenként leesett 70 – 90 mm csapadék is, ez valószínű magával hozza a kalászosokban a patogén gombák fejlődését, felszaporodását, és természetesen a gyomosodást is. Ezért pár gondolatban szeretnénk a kalászosok főbb betegségeivel foglalkozni, valamint megosztani tapasztalatainkat, megoldásainkat.

 

Gabona lisztharmat (Erysiphe graminis)

A betegség tünetei már ősszel jelentkeznek a leveleken látható lisztes bevonat formájában. Tavasszal a fertőzés felfelé terjed, a levelek sárgulnak, elszáradnak. Jelentős kártétel akkor lép fel, ha a gomba megfelelő védelem hiányában megfertőzi a zászlós levelet és a kalászt. A fertőzött szemek aprók, töppedtek maradnak.
A járvány kialakulását elősegíti a fogékony fajták termesztése, a monokultúra, a túl sűrű állomány, a túlzott nitrogéntrágyázás. Fokozott fertőzési veszély esetén a tenyészidőszak folyamán két fungicides állománykezelésre is szükség lehet. Az első kezelést a tünetek megjelenéséhez kell időzíteni, a második permetezést, amennyiben szükséges, a kalászhányás vége – virágzás kezdete stádiumában kell elvégezni.

A mi megoldásunk:

  1. BUMPER 25 EC (propiconazole) 0,5 l/ha
  2. AM EXTRA (azoxystrobin, cyproconazole) 0,75 l/ha
  3. DUETT ULTRA (epoxiconazole, thiophanate-methyl) (0,6 l/ha)

 

A búza levélrozsdája vagy vörösrozsdája (Puccinia triticina, recondita)

Legelterjedtebb és évről évre rendszeresen megjelenő rozsdaféleségünk. Pár leveles kortól kezdve érésig egyaránt károsít. A rozsdavörös nyári spóratelepek gombostűfej nagyságúak, (1,5 mm) többé-kevésbé sűrűn állók, de külön-külön a levél mindkét oldalán, inkább azonban a felső részén. A fertőzés leginkább 15–18 °C-on következik be fényen vagy sötétben egyaránt. A hőmérséklet csökkenésével fokozódik a búza fogékonysága.
A fertőzés hatására a növényben igen megnő a transzspiráció, ami korai levélszáradáshoz, sokszor kényszeréréshez vezet. Az asszimiláció csökken. A kalászok kicsik, bennük kevesebb a mag, s az is rosszul fejlett, de nem aszott. Nitrogéntartalmuk csökken, a keményítő aránylag több bennük.

A mi megoldásunk:

  1. STARPRO 430 EC (tebuconazole) 0,6 l/ha
  2. AM EXTRA (azoxystrobin, cyproconazole) 0,75 l/ha
  3. DUETT ULTRA (epoxiconazole, thiophanate-methyl) 0,6 l/ha

 

Szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici)

Tavasszal az alsó leveleken klorotikus, majd barnuló foltok formájában fertőz. A foltok később megnagyobbodnak, összefolynak, végül a levél elszárad. A fertőzés elsődleges forrása a fertőzött tarlómaradványok.

Levél- és pelyvabarnulás (Septoria nodorum)

A betegség levélszáradást, szárfertőzést, pelyvabarnulást okoz. A megtámadott levelek alulról felfelé száradnak. A beteg pelyvalevélből a fertőzés a magra is átterjed. A kórokozó a fertőzött növénymaradványokkal, fertőzött vetőmaggal terjed.
A levélfoltosodást okozó betegségek ellen a fungicides állománykezelések adják a legjobb védelmet. A tenyészidőszak folyamán általában két védekezés indokolt. Az első permetezést az őszi búza 2–3 nóduszos állapotában, a második kezelést a zászlós levél kiterülésének stádiumában kell végrehajtani.

A mi megoldásunk:

  1. AM EXTRA (azoxystrobin, cyproconazole) 0,5 l/ha + CLORIL (chlorothalonil) 1 l/ha
  2. STARPRO 430 EC (tebuconazole) 0,4 l/ha + CLORIL (chlorothalonil) 1,0 l/ha

 

Fahéjbarna levélfoltosság Pyrenophora (Dreschlera) tritici-repentis - DTR

Tünetek: Az alsó leveleken világosbarna, sárga szegéllyel körülvett, kissé kihegyesedő végű foltok képződnek. A folt közepe sötétebb barna. A betegség az alsó levelekről halad felfelé. Az erősen fertőzött levelek leszáradnak. A foltokon rövid idő alatt új konídiumok képződnek, melyek újabb leveleket fertőznek. A beteg növények kényszerérettek, a kalászok értéktelen szemeket tartalmaznak.

Hazánkban az őszi búzán rendkívül súlyos károkat okoz, nagyobb veszteségeket idéz elő, mint az árpában. Csapadékos, szeles időjárás szükséges a betegség kialakulásához.

A mi megoldásunk:

  1. AM EXTRA (azoxystrobin, cyproconazole) 0,5 l/ha + CLORIL (chlorothalonil) 1 l/ha
  2. STARPRO 430 EC (tebuconazole) 0,4 l/ha + CLORIL (chlorothalonil) 1,0 l/ha

 

Kalász fuzárium (Fusarium spp.)

A fuzárium gombák a búzát minden fejlődési állapotában képesek fertőzni. A kórokozók a kalászt fertőzik, kalászkifehéredést okozva, a fertőzött szemek zsugorodottak, fehéres rózsaszín színűek. A fuzárium gombák súlyos minőségromlást okoznak, amelyek a sütőipari értékmérők csökkenéséből és a gombamérgek képzéséből tevődnek össze.
A védekezés egyik fontos láncszeme az egészséges, csávázott vetőmag használata, és törekedni kell a növényi maradványoktól mentes vetőágy készítésére. A gombaölő szeres kezelést a virágzáskor célszerű elvégezni, a túl korai, valamint a megkésett védekezések hatása csökken. A védekezés technikai kivitelezésénél törekedni kell a kalász tökéletes permetlé-borítottságára.

A mi megoldásunk:

  1. AM EXTRA (azoxystrobin, cyproconazole) 0,5 l/ha + CLORIL (chlorothalonil) 1 l/ha
  2. STARPRO 430 EC (tebuconazole) 0,4 l/ha + CLORIL (chlorothalonil) 1,0 l/ha
  3. STARPRO 430 EC (tebuconazole) 0,6 l/ha

 

Az árpa hálózatos levélfoltossága (Helminthosporium,syn., Pyrenophora teres)

A levélen apró foltok, sávok jelennek meg. A levéllemezen, a levélhüvely környékén és toklászon világos barna foltok, tisztán elkülönülő, sötétbarna, hálózatos mintázattal. A legfontosabb, hogy a zászlós levelet megvédjük a kései fertőzéstől, ezért a preventív kezelés fontosságát hangsúlyozzuk mindenekelőtt.

A mi megoldásunk:

  1. STARPRO 430 EC (tebuconazole) 0,4 l/ha + CLORIL (chlorothalonil) 1,0 l/ha
  2. AM EXTRA (azoxystrobin, cyproconazole) 0,75 l/ha

 

Az árpa rinhospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis)

Bárhol előfordulhat az országban, de nagymértékű fertőzésével elsősorban a melegebb területeken okoz fertőzést. A nagy, sokszor trapéz alakú vagy szabálytalan foltok sötét kékesszürke, máskor barna színűek. Súlyos fertőzésnél nagymérvű levélpusztulást okoznak. A kórokozó több nemzedéket produkáló konídiumos gomba.

A mi megoldásunk:

1. BUMPER 25 EC (propiconazole) 0,5 l/ha

2. AM EXTRA (azoxystrobin, cyproconazole) 0,75 l/ha

 

Amennyiben az intenzív gabonatermesztést részesítjük előnyben, úgy mindenképpen védekeznünk kell a kórokozókkal szemben. Már a gombaölőszerek preventív használata is egyértelmű eredménnyel járhat. A fungicides kezeléseknek manapság már nélkülözhetetlen befolyásoló hatása van a minőség, valamint az elvárt mennyiség elérésében. Ezért nyitott szemmel járjunk a határban és amennyiben észrevesszük a kórokozót, azonnal lépjünk közbe.

Svoren Pál, AM - AGRO, 0915 378 591, [email protected], www.am-agro.com

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?