Gyümölcsfatelepítési tanácsok biokertészeknek

A gyümölcsfákat ősszel kell ültetni, ám tavasszal is jobb, mint soha. Sőt, például az őszibarack ültetését ajánlatos inkább tavaszra halasztani.
A biokertész – ha körültekintően jár el – , szintetikusan előállított műtrágyák és növényvédő szerek nélkül is szép, egészséges és elegendő gyümölcsöt termelhet.

A gyümölcsfákat ősszel kell ültetni, ám tavasszal is jobb, mint soha. Sőt, például az őszibarack ültetését ajánlatos inkább tavaszra halasztani.

A biokertész – ha körültekintően jár el – , szintetikusan előállított műtrágyák és növényvédő szerek nélkül is szép, egészséges és elegendő gyümölcsöt termelhet. A megoldás kulcsa a megfelelő fajtaválasztásban és a harmonikus tápanyagellátásban rejlik. Ezt már a gyümölcsfa ültetése előtt úgy alapozzuk meg, hogy a legalább 0,6 x 0,6 x 0,6 m méretű gödörből rétegenként három kupacba kiásott földet érett biokomposzttal összekeverjük. ĺgy elérjük azt, hogy a megmozgatott föld egészében felújuljon a talajélet.

Az almatermesztés nagy problémája a biokertben a varasodás. Annak ellenére, hogy az almafák alatt termesztett metélőhagyma gátolja a varasodás előfordulását. A biokertészkedőknek tudniuk kell azonban arról is, hogy a világon már sok varasodásnak ellenálló almafajtát nemesítettek ki. Ezért a csemeték beszerzésekor ezeket a fajtákat keressék. A német nemesítésből a legismertebbek a Remo, Rewena, Renda és Rene. A francia nemesítésű varasodásnak ellenálló fajták a következők: Florina, Gudelina és Judacice. Amerikai nemesítés a Príma, Melodo, Angold, Jolana és a Produkta.

A kajszibarack termesztésénél jelentős gondot okoz a fagy. Ez részint az ágak elfagyásával nyilvánul meg, részint a késő tavaszi fagyok a virágzatot károsítják és ennek következtében elmarad a termés. A szlovákiai nemesítőknek sikerült ún. faggyal szemben ellenálló kajszit kinemesíteniük. Ezt Vs jelzéssel és egy számnal, pl. Vs–12 jelölik. Részben fagyálló a Vesna korai kajszifajta, valamint a kicsit később érő Vekarta, Vegama, Velbora és Velcot.

A szilvatermesztés buktatója a biokertben is a vírus okozta szilvahimlő. Az eddig nagyon elterjedt és kedvelt besztercei szilvafát jóformán nem érdemes a kertben megtűrni, mert jóízű gyümölcsöt alig szedünk róla. Csak fertőző góc a kertben. Ha jóízű szilvát akarunk termelni, kénytelenek vagyunk az új, a szilvahimlővel szemben rezisztens, vagy legalább toleráns szilvacsemetéket ültetni. Ilyenek pl. a csacsajszká lapotica, Csacsajszká najbolája, a Stanley.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?