MTI-HÍRJelentős károkat okozott, és főként a csonthéjasgyümölcs-ültetvényeket károsította a fagy, és az őszi vetésű szántóföldi növények fejlődését is hátráltatja az utóbbi hetek zord időjárása.A hideg márciusi időjárás a kajszi- és az őszibarack-ültetvényeket károsította több helyen.
Főleg a csonthéjasokat károsította a fagy
MTI-HÍR
Jelentős károkat okozott, és főként a csonthéjasgyümölcs-ültetvényeket károsította a fagy, és az őszi vetésű szántóföldi növények fejlődését is hátráltatja az utóbbi hetek zord időjárása.
A hideg márciusi időjárás a kajszi- és az őszibarack-ültetvényeket károsította több helyen. A fűtött hajtatásos termesztés esetében jelenleg a fényhiány jelent gondot a növényeknél.
A március közepi mínusz 10 és mínusz 17 fok közötti fagy a gazdák jelzései alapján kárt okozott, de ennek mértékét biztosan csak a virágzás és terméskötődés után lehet megállapítani. A szőlő még nyugalmi állapotban van, így fagykár a rügyeket nem érte.
Ilyen szélsőséges időjárásra még nem volt példa, hogy az év 10 hetében a szőlő nedvkeringésének megindulásával egy időben mínusz 11 Celsius-fok alá csökkent a hőmérséklet Bács-Kiskun megye egyes területein – mondta Szőke Sándor, a Duna Borrégió Szőlészeti és Borászati Egyesületének az elnöke. A korai fajtáknál – Irsai Olivér, Csabagyöngye – bizonyosan elindult a nedvkeringés, ezért ezeknél a fagy miatti károsodás valószínű. A kiskunhalasi borász szerint nagyon fontos a talajszerkezet, mert kötöttebb talajon – ahol nehezebben fagy át a felső réteg – kevésbé éri kár a szőlőt. A borászok tapasztalata szerint májusban, a fakadásnál lehet majd következtetni arra, hogy mekkora a tényleges veszteség.
A növénytermesztésben az okoz gondot, hogy a tavaszi vetés heteket csúszhat, mivel az átázott földeken nem lehet dolgozni.
A csonthéjasoknál a korai érésű és érzékeny kajszibarack-ültetvények egyes helyein 60–70 százalékos is lehet a kár. A hideg 170–180 méteres tengerszint feletti magasságon 50 százalékban károsította a rügyeket, az érzékenyebb fajták elfagytak. Ezek közé tartozik a Ceglédi bíbor, amely valószínűleg egyáltalán nem hoz termést. Termésbecsléseket a virágzás után lehet tenni, s csak ez alapján számítható ki a kár összege is.
Az olvadás és a sok csapadék az úgynevezett víznyomásos területeken okozhat gondot a későbbiekben. A mostoha időjárási körülmények miatt a tavaszi munkák várhatóan összetorlódnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.