A téli időszakban is nagy hangsúly kell fektetni a prevencióra, vagyis a megelőzésre, ami elsősorban premixek – koncentrált hatóanyag-tartalmú keverékek –, vitaminok, ásványi anyagok, teljes értékű takarmánykeverékek etetésével biztosítható.
Az állatok egészségvédelme télen
Az állatok csoportosításakor és vásárlásakor vakcinázással, karanténozással kivédhetők a megbetegedések. A paraziták elleni védekezés, a csülök és a pata ápolása a téli időszakban is elkerülhetetlen feladat.
A gazdasági udvar közlekedési útjainak csúszásmentességét is meg kell oldani. Erre a célra ideális a homok, a fűrészpor, a szalmaszecska vagy pl. az apró kavics alkalmazása. A vegyszeres kezelést és a sózást a paták, körmök és a talpfekélyek kialakulásának veszélye miatt nem ajánlom.
A téli időszakban a gazdaságban a gazdának sem könnyű a dolga! Megnövekednek az üzemeltetési költségek, drágább a gépek téli működtetése (az üzemanyag dermedésének gátlására, fagyállóra stb. kell költeni), a nagyobb gazdaságokban a szabadban dolgozók részére biztosítani kell ebédszünetben a fűtött helyiséget és a meleg italt, s indokolt esetben a munkahelyre való utaztatást is meg kell szervezni.
Gáspár Julianna állattenyésztő mérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.