Az idei enyhe tél és a jelenlegi időjárás kedvez a gombafonál alakjában áttelelt tafrinás kórokozónak, amely már most is képes megfertőzni az őszibarackfák rügyeit. A levélfodrosodás fertőzésének veszélye nagyban csökkenthető a rügypattanás előtti vagy a rügypattanáskor (az ún.
Aktuális növényvédelmi szaktanácsadó
Az almatermésűek tűzelhalása ellen is most kell védekezni. E kórokozó ellen a rügyfakadástól a pirosbimbós állapotig permetezzünk az őszibaracknál felsorolt rézkészítmények valamelyikével. Később a készítmények már nem használhatók, mert perzselnek.
A szamócaültetvényekben most kell védekezni a szamóca levélatka ellen. A rügyfakadástól a virágbimbók megjelenéséig használható például az Omite 30 W /21/. Az Actelic 50 EC (0,25%) és a Zolone EC (0,3%) a szamócaeszelény, a bimbólikasztó bogár ellen hat, ám gyéríti a levélatkákat is.
A szőlőben a korai lemosó permetezések általában kevéssé hatásosak, főleg a levélatkák ellen, mivel azok már az előző évben behúzódtak a rügyekbe, így most nem érhetők el vegyszerrel. Az első permetezést tehát legjobb a szőlőrügy jól fejlett ún. „gyapotosodásában”, az első levelek megjelenése előtt elvégezni, természetesen metszés után. Gyengébb fertőzés esetén a nagyobb töménységű nedvesíthető kénkészítmények is hatásosak lehetnek, ilyen például a Kumulus WG (2%), Sulikol K (3%), Thiovit Jet (2%), Sulka (5%) és Sulika (3%). Ha csapadékosra fordul az idő, úgy ajánlatos a permetszerbe tapadást fokozó adalékanyagot is keverni, mert így az eső nem tudja lemosni a hatóanyagot a vesszőről. Ezzel a permetezés hatékonysága is növelhető.
A négy évnél idősebb gyümölcsösben és szőlőben ajánlatos elvégezni a gyomirtást. A még tiszta, gyommentes talajra egyenletesen szórjunk szét Casoron G gyomirtót (0,6–1,2 kg/100 m2), a talajba való bedolgozás nélkül. A gyomirtó hatása 3–4 hónapig tart. Azonban az évelő gyomokat nem irtja. A glyfosát hatóanyagú gyomirtókat (ilyen például a Roundup, Gliakla, Glyfogan 480 SL, Fondo, Jetstar, Kapazin, Kaput, Roundup Bioaktiv, Šogun, Touchdown – 20–60 ml/100 m2) csak nagyobb, 7–15 cm-es gyomnövényre használjuk. Vigyázzunk, hogy a vegyszer a kultúrnövényt ne érje.
A palántanevelésben fontosak az állománykezelések, vagyis a vegyszeres permetezések, melyeket hetenként ismételjünk meg például Previcur 607 SL (0,25%) készítménnyel. A kezelt állományt legalább egy napig ne öntözzük.
A fokhagymát és a dughagymát az ültetés előtt csávázzuk. Erre használjunk Sulka (5%) csávázóoldatot, amelyben az ültetőanyagot 6–12 óráig áztatjuk. Ha gombabetegségek ellen is védeni akarjuk a hagymát, akkor Rovral Flo (0,8%) oldatban további 20 percig áztatjuk. A sorrendet ne cseréljük fel.
A saláta fehér- és szürkepenész kórokozója ellen most használjunk Rovral Flo (0,2%) /3/ vagy Teldor 500 Sc (0,1%) /3/ készítményt. A kezelés után 5 napig ne munkáljuk a talajt.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.