A zöldterület gondozásáról

A kert üde színfoltja a szép gyep, amelyről sokan fel sem tételezik, mennyi gondos munkát igényel. A múlt év őszén telepített fiatal fű – a bőséges téli csapadék és az enyhe kellemes téli időjárás hatására – hamar kizöldült. A gyepgondozás főbb munkái közül tavasszal a legfontosabb a gyomirtás és a tápanyag-utánpótlás.

Jóllehet gyepet, pázsitot csak gyommentes területre telepíthetünk (a telepítés előtt használhatunk totális gyomirtót, pl. Gramoxone, Glialka stb.), és a vetőmagnak is gyommentesnek kell lennie, mégis előfordul, hogy itt-ott gyom is megjelenik a fűben. Ilyenkor minél hamarább el kell távolítani a nem kívánatos idegen növényeket. Ajánlatos ezt késsel vagy más szúró szerszámmal végezni, éspedig úgy, hogy meglazítjuk a gyökerek körüli földet, hogy a növényt óvatosan el tudjuk távolítani. Ha ugyanis tépjük, a zsenge fűből is kiszakad egy rész.

Ne hagyjuk, hogy a gyomnövény megerősödjön, esetleg magot érleljen. Ha nagyobb területet vetettünk be fűvel, akkor a gyomok ellen használhatók a következő készítmények: Bofix (40–60 ml/100 m2), Lonstar (5–10 ml/25 m2). Az említett szerek a legtöbb széleslevelű gyomot irtják. Fontos azonban, hogy a fű a gyomirtó alkalmazásakor már 2–4 leveles fejlettségi állapotban legyen.

A másik fontos teendő a talajerő pótlása. Jó, ha tudatosítjuk: a tápanyagban szegény, sovány talajok gyepét a gyomok könnyebben felverik. Ezért kora tavasztól műtrágyázzunk. Legfontosabb a gyep számára a nitrogén – a tavaszi és a nyári időszakban ezt igényli a leginkább, hiszen az állandó nyírással a növény sok zöldfelületet veszít, amit pótolnia kell. A zöldfelület évi nitrogénigénye – a 25% nitrogént tartalmazó műtrágyából – négyzetméterenként 120 gramm. Ezt a mennyiséget természetesen nem egyszerre, hanem több részben kell kijuttatni. Ilyenkor tavasszal 25 grammot, a nyár folyamán 75 grammot 6-7 alkalommal, az ősz elején pedig a fennmaradó 25 grammot adjuk. Az utolsó adaghoz már foszfor- és káliumtartalmú műtrágyát is keverhetünk. A műtrágyát mindig száraz időben szórjuk ki, utána a gyepet öntözzük be.

Ha a gyomlálást, gyomirtást és a tápanyag-oldatozást gondosan elvégezzük, új gyepünk gyorsan megerősödik és a gyomok sem tudnak benne elhatalmasodni. Az első kaszálás is hamarosan időszerűvé válik. A zsenge füvet első alkalommal a leggyorsabb sebességre állított fűnyíróval vágjuk, így nem teszünk nagy kárt benne.

Az idősebb pázsit kezelése már nehezebb, különösen ha elhanyagolt, elgyomosodott. A nem megfelelő fűfajokból álló területet leginkább az évelő gyomok csúfítják. A természetes gyomflóra meglehetősen változatos lehet.

Már kora tavasszal feltűnik sárga virágával a gyermekláncfű. Ha a füvet későn kaszáljuk, a pitypang bóbitás magvait a szél szerteröpíti, s ha idejében nem irtjuk, ez képezi majd a „pázsitot”. A homoki keserűfű a sovány talajokon is gyorsan terjed, azonban vegyszeresen jól irtható. A folyondár szulákgyökere 2-3 méterre is lehatol, hosszú hajtásai az útjába eső növényekre tekerednek. Amint megjelenik, gyökeresen emeljük ki a talajból. A gyomirtó is jól irtja ezt a növényt. A sovány, kilúgozódott talajokon a gyepet díszítő százszorszép, ha túlszaporodik, gyomnövénnyé válik. A cickafark talajra simuló levélzete viszont – ha idejében lekaszáljuk – nem mindig minősül gyomnak. Ugyanis a nyári száraz időkben akkor is zöld, amikor sok fű szára már elsárgult. Az idősebb elgyomosodott gyepen a gyomok ellen a következő szerek használhatók: Bofix, Lonstar, Lontrel 300 vagy Starane 250 EC.

Az elsavanyosodott, öntözéstől kilúgozódott levegőtlen gyepek elmohásodnak. Erős gereblyézéssel vagy tüskés hengerezéssel a mohát fel kell szaggatni, összehúzni és eltávolítani. Nagyobb területen használható a Mogeton gyomirtó (150 gramm/100 m2-re 10 liter vízben feloldva). A permetezőre szereljünk terelő listát, vagy szélcsendes időben öntözzük be az elmohásodot helyeket. A frissen telepített pázsitnál ezt a készítményt ne használjunk.

A szerző növényvédelmi szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?