A zeller nem tartozik sem a világon, sem Szlovákiában a „vezető” zöldségfajták közé, ennek egyik oka az iránta való keresletben keresendő, mivel ebből a háziasszonyok kevesebbet használnak, a másik abban, hogy nehéz a termesztése.
A zeller nehéz éve
Az a kevés termesztő, aki Szlovákiában még foglalkozik a zellerrel, nehéz évet tudhat maga mögött. Tavaly az év elején rosszul indult a szezon, erre az időszakra az egyik zellervetőmag-forgalmazó vállalat szlovákiai képviselője, Hájas László a következőképpen emlékszik vissza: „A gazdák január 15-én kezdik a zeller vetését. A vetéstől számítva 4-6 hét telik el a kelésig, és további 4-5 hét a palánta nevelésének időszaka. Március közepén kezdik a palántákat kiültetni. Tavaly azzal volt a gond, hogy nagyon sokáig elhúzódott a hideg időszak, majd jött a hosszantartó szárazság. Ahhoz, hogy a zeller erőre kapjon, folyamatosan öntöznie kellett a gazdáknak, amely növelte a termelési költségeket.”
Hájas László elmondta, nálunk a gazdák legkorábban a gyökérzöldséget a levelével takarítják be, majd később a mosott zellert, végül pedig a tárolásra alkalmas gumókat. „A gazdák a zellert értékesítik még úgynevezett levescsomagokban is. Mindegyik értékesítési mód másfajta küllemet ír elő, a levescsomagba például az olyan zeller ajánlott, amely fehér húsú, mint például a Markíz F1. Koraisága, gyors növekedése és egészséges lombozata miatt a Princino F1 leveles zöldségként ajánlott, a Codex F1 pedig olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek alkalmassá teszik a mosásra és csomagolásra, mert nagyon sima felületű, és nincsenek kinövései.
Hájas László elmondta, Szlovákiában a legnagyobb termőterület sem nagyobb 50 hektárnál, ennek az az oka, hogy nagyon nehéz termelni. „A pillírozott vetőmag segít a kelésnél. De vigyázni kell, hogy a zeller ne legyen nagyon besűrítve, hiszen ez egy nagy lombozatú zöldségfajta, helyet igényel, hogy levegőzni tudjon. Az egyik gondot tavaly épp a gombabetegségek jelentették, ősszel ugyanis sok csapadék hullott, és ott, ahol sűrűbben ültették a zellert, és a levelek összeértek, bizony felütötte a fejét a gomba. A másik gondot általában a tripszek jelentik. Több gazda a megelőzésben hibát követ el, mert a kártevőket a leveleken keresik, pedig az nem a növényen, hanem a növény mellett, vagy például a gyomokban található meg” – figyelmeztetett a szakember.
-er
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.