Az állatgondozókat, tejtermelőket és a tejfeldolgozó üzemek munkatársait folyamatosan tesztelik, hogy biztosítani tudják az ellátást. Ez óriási anyagi ráfordítást igényel, amelyet az állam nem, vagy csak részben térít.
A tejfeldolgozók munkásait is folyamatosan tesztelik
A tejtermékek őstermelői és feldolgozói több mint tíz hónapja állják a sarat a koronavírus-járvány és annak következményeivel szemben. A tej, vaj, joghurt vagy túró ellátása az üzletekbe nem állt le, és a fogyasztók továbbra is elérhetik a hazai tejtermékeket. A tejtermelők és -feldolgozók ezekben a nehéz időkben is elegendő jó minőségű terméket biztosítanak a fogyasztóknak. „Ennek érdekében üzemeikben hosszú távon magasabb szintű higiéniai színvonalat, valamint védőeszközöket is biztosítanak alkalmazottaik számára. Ezen magától értetődő intézkedések mellé az elmúlt időszakban még egy, a dolgozók rendszeres tesztelése társult" - mondta Alexander Pastorek, a szlovákiai őstermelők szövetségének elnöke.
A vírus terjedésének megakadályozása, valamint a tejtermelés fenntartása, a tehénistállók és állatok folyamatos gondozása érdekében a rendszeres, heti tesztelést az Agrocoop Imeľ is biztosítja, amely 60 embert foglalkoztat. "Minden héten jönnek hozzánk a községben is tesztelő egészségügyi dolgozók, és tesztelik alkalmazottjainkat. Mi magunk vásároltuk meg a teszteket, valamint a tesztelés folyamatát is saját zsebből finanszírozzuk. A cégnek ez hetente körülbelül ezer euróba kerül. Tavaly december közepétől rendszeresen végezzük a tesztelést. Mivel alkalmazottaink nem tartoznak az elsőbbségi oltás folyamatába, ilyen megoldást választottunk, amíg nem kerül rájuk a sor” - mondta Alexander Pastorek.
Ugyanígy járnak el a tejfeldolgozó üzemek is. "Rendszeresen, hetente háromszor teszteljük az alkalmazottakat. Októbertől január közepéig elvégeztük saját tesztjeinket, a tesztelés havi ötezer euróba kerül. Az alkalmazottak tesztelésének teljes költsége eddig megközelítette a 20 000 eurót "- mondta Peter Novoroľník, a Rajo tejüzem termelési igazgatója.
2021 januárjában a pozsonyi tejüzem mobil tesztelési pont státuszt kapott, és így az állam vállalta, hogy megtéríti a tesztelés költségeinek egy részét. A legtöbb tejgazdaság és más tejipari vállalat azonban nincs ilyen helyzetben. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az állam egyáltalán nem téríti meg nekik a teszteket.
Az állam csak akkor téríti meg a tesztelést, ha egyszeri országos tesztelést hajt végre, vagy ha az a COVID Automata részét képezi, és csakis azoknál a vállalatoknál, ahol 250 főnél több az alkalmazott. A hazai tejgazdaságok és tejüzemek általában nem felelnek meg ennek a feltételnek.
"Ezt bizonyos igazságtalanságként érzékeljük, bár megértjük, hogy nem lehet minden öt alkalmazottal rendelkező vállalatnál mobil tesztelési pont. Nálunk azonban minden ugyanúgy működik, mint az önkormányzatoknál végzett tesztelésnél, azzal a különbséggel, hogy nem tudjuk megszerezni az akkreditációt és nekünk nem térítik a költségeket. Úgy tűnik, mintha a kezdeményezésünk az állam számára haszontalan lenne. De folytatjuk, bár nem vagyunk akkreditált tesztelési pontok, „csak” felelősségteljes munkáltatók" - tette hozzá Alexander Pastorek.
A költségek megtérítésére azoknál a vállalatoknál is szükség van, amelyek mobil tesztelési pont státuszt szereztek. Jelenleg ugyanis csak 3,50 eurót kapnak egy tesztért. "Örömmel fogadnánk a teszteléssel járó általános költségek megtérítését ugyanolyan összegben, mint amennyit az önkormányzati tesztelésekért fizetnek, tesztenként 5 euró értékben, hogy minden rezsiköltségünket fedezni tudjunk" - tette hozzá Peter Novoroľník.
-er
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.