A talajban rejlő kincs – ami nincs

palánta

Minden ember naponta tapossa, mégis vajmi keveset tud arról, milyen színes és gazdag mikrovilág terül el a lába alatt. Még a kutatók sincsenek tisztában annak mérhetetlen gazdagságával. Megélhetésünk forrása, mégis nagyon keveset teszünk védelmében.

A talaj megéhetésünk forrása, de nem csak ezért érdekes vele foglalkozni, hanem azért is, mert nagyon gazdag és színes annak világa. A talaj olyan, mint a föld bőre. És ahogy a mi bőrünk is érzékeny, úgy a talaj is nagyon sérülékeny lehet, ezért védeni és táplálni kell.

A koronavírus járvány miatt egyre többet kertészkedünk, és aki egyszer már valamit termelt a kertben, az tudja csak igazán, milyen sokat kell tenni manapság a zöldségek, gyümölcsök, vagy épp fáink védelmében, hogy azokat megóvjuk a kórokozókkal és kártevőkkel szemben. Ezeknek a kéretlen „vendégeknek“ élnek természetes ellenségei is a talajban, amelyek igazi kincsnek számítanak. Ezek a talajbaktériumok. A szerves trágya hiánya, illetve az alacsony humusztartalom miatt azonban azok nagyon kis mennyiségben találhatók itt meg. És mivel számuk redukálódott a talajban, természetszerűleg növekedett a kórokozók és kártevők száma, hiszen ezeknek nincs természetes ellensége.

A mezőgazdasági termelésben az elmúlt 50 évben intenzív műtrágyázás zajlott, amely komoly pusztítást végzett a talaj biológiai életében. Nincsenek sokkal jobb helyzetben a kertek sem. A talajok rohamosan romlanak, így nincs más lehetőség, mint visszaadni a talajnak azt, ami neki jár. Ha ezt a természetes megújulásra bíznánk, lehet, hogy meg sem élnénk, amikor ez a pillanat bekövetkezik. Hiszen egyes kutatások szerint már csak 60 évre elegendő termőtalajunk van. Léteznek azonban olyan biológiai készítmények, amelyekkel ennek a láthatatlan kincsnek (esetünkben a jótékony baktériumoknak a száma növelhető). A talajbaktériumok már 2-3 éves használata komoly előnyöket biztosít. Ezzel pedig a lehető legkörnyezetkímélőbb módon csökkenthető a kártékony elemek, a kórokozók és kártevők száma.

Látjuk tehát, hogy nem minden baktérium kártékony. Vannak olyan baktériumok, amelyek javítják a talaj minőségét. Ezzel pedig lehetővé teszik a növény számára, hogy egészséges környezetben kezdje meg a fejlődését, hiszen a növény számára az az alap, ha élő talajból táplálkozat, amely tele van jótékony mikroorganizmusokkal. Ilyenkor, tavasszal permet vagy biológiai trágya formájában tudjuk pótolni a hiányzó, baktériumokat. Ezek a hasznos szervezetek a növényvédő szerek, illetve a műtrágyák káros hatásait tompítják. Hiba lenne kikiáltani a vegyszereket, illetve a műtrágyát főbűnösnek a környezetterhelésben, hiszen ezeknek köszönhető a föld népességének az ellátása. Ha minden csak bio lenne, szakértők szerint nagy mértékben nőne az éhínség a Földön. A baktériumok tehát nem tudják a műtrányát, illetve a növényvédő szereket helyettesíteni, de azok negatív hatásának eliminálása mellett lehetővé teszik azt, hogy azok jobban hasznosulni tudjanak.

A talajbaktériumok nem csak a nitrogén megkötése, vagy például a tápanyagok jobb felvétele miatt van jelentősége, hanem azért is, mert javítják a talajszerkezetet, segítenek a kártevők és kórokozók elleni védelemben. Mivel épp most kezdődnek a kerti munkák, így még ezeket a baktériumokat bevethetjük az idén kezdődő szezonban. A talajba dolgozva aktivizáljuk őket, és ezek védhetnek a drótférgek, kukoricabogár, lótücsök, palyorok ellen. Ilyen készítmény a Righello.

Létezik még olyan készítmény is, amelyet permetezésre, és talajba dolgozásra is ajánlanak, ilyen az Effetto, amely véd az olyan kártevők, mint a tripszek, liszteskék, poloskák, hangyák, burgonyabogár, hernyók, atkák ellen.

A kártevők észlelése után lehet permetezni a Mirato készítménnyel, amely segít a legyek, lepkék tojásai és lárvái ellen, valamint a kukoricamoly és paradicsommoly ellen is.

A növények virágzása alatt ajánlatos használni a Calmati készítményt, amely véd a gyümölcsfák és a szőlő gombabetegségeivel szemben.

(A cikk szponzorált promóciót tartalmaz.)

(-r-)

www.postreky.sk

www.floraservis.sk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?