A szamóca az egyik legkorábbi és legkedveltebb gyümölcsünk. Az alábbiakban a termesztése során fellépő növényvédelmi problémákra, a legjelentősebb kártevőkre és a leggyakoribb gombabetegségekre szeretném felhívni a figyelmet.
A szamóca növényvédelméről
A szamóca egyik legfontosabb kártevője a szamócaeszelény (Coenorrhinus germanicus), amely egyes években rendkívüli károkat szokott okozni. Az ormányos bogár ugyanis a tojásrakás közben a virágzati tengelyt és a levélnyelet furkálja. A rágás feletti rész elfonnyad, elszárad, eltörik, így a száron levő virágok és bimbók elpusztulnak. A kártevő elsősorban a legkorábban fejlődő virágokat károsítja. A bogarak ellen zöldbimbós állapotban, a virágzás előtt egy héttel kell védekezni a következő készítmények valamelyikével: Diazol 60 EW (0,1%), Calypso 480 SC (0,02%), Zolone EC (0,3%) stb.
Érzékeny károkat okoz a szamóca-bimbólikasztó (Anthonomus rubi) is. A sötét színű, 3 mm hosszú ormányos bogár a tojásokat egyenként a bimbókra helyezi, majd átrágja a kocsányt, és ezáltal az letörik. Védekezni ellene a fent említett szerekkel lehet, a permetezést a virágzás előtti időszakra időzítsük. A telelőre vonuló, érési táplálkozást folytató bogarak ellen a szüret után is védekezhetünk a rajzáscsúcs idején végzett permetezéssel. Jó eredményt érhetünk el az őszi talajműveléssel is, amely gyéríti a kártevő egyedsűrűségét.
A szamócaatka (Tarsonemus pallidus) veszélyes kártevő, szívogatása nyomán a fiatal levelek, hajtások torzulnak, zsugorodnak, elszíneződnek. Száraz időben a szívlevelek elszáradnak, nedves körülmények között pedig elrothadnak. Ilyenkor elmarad a terméskötődés, a virágzat és a termés elkorcsosodik, a termés érzékeny mennyiségi és minőségi kárt szenved. A fertőzött töveket a baj észlelése után azonnal el kell távolítani, és el kell égetni. Nagyon fontos, hogy időben védekezzünk e kártevő ellen. A virágzás előtt használható az Omite 30 W (0,1%) /a várakozási idő 21 nap/. A betakarítás utáni védekezés is indokolt lehet, erős fertőzés esetén a kezelést 3-4 alkalommal meg kell ismételni. Ilyenkor már használhatunk hosszabb várakozási idejű speciális permetszereket is. Ilyen például Talstar 10 EC /60 nap/, Sanmite 20 WP (0,1%) vagy a Nissouron 10 WP (0,07%).
A szamócásban is gyakran károsítanak a meztelen csigák. A búvóhelyeik felszámolásán kívül csalogató vízelvonó anyagokat és speciális csigaölő készítményeket is használhatunk ellenük. Ilyen például a kis kiszerelésben is kapható Mesurol Schneckenkorn (0,5,gr/m2). A csalogatásra használható nedves rongy vagy fekete fólia, amely alatt a csigák előszeretettel meghúzódnak.
Leggyakoribb gombabetegségek
A szamóca mikoszferellás levélfoltossága a szamóca egyik legelterjedtebb betegsége. Főleg a levélen jelenik meg, de a levélnyélen és az indákon is károsít. A leveleken kezdetben apró, vörös foltokat láthatunk, amelyeket később lilás szegély övez. A foltok közepe kifehéredik, majd ki is lyukadhat. A betegség első tünetei már májusban jelentkezhetnek. A tavaszi és a kora őszi csapadékos időjárás, valamint az öntözéses termesztés kedvez a fertőzés gyors terjedésének. Gombaölő szeres védekezést virágzás előtt alkalmazzunk, majd terméskötődés és szüret után a következő készítmények valamelyikével permetezzünk: Funguran (0,5%), Dithane DG (0,2%), Novozir MN 80 (0,2%), Kuprikol 50 (0,5%), Champion 50 WP (0,5%).
A szamóca egyes fajtái lisztharmatra érzékenyek. A beteg levelek fonákján lisztes bevonat, a levelek színén szabálytalan kárminvörös foltok láthatók. A fertőzött levelek sodródnak, kanalasodnak. A fertőzés július végétől szeptember közepéig a legerősebb. Ha a lisztharmatot a virágzás kezdetén észleljük, rögtön védekezzünk. A továbbiakban a szamócát július végén, majd augusztusban és szeptemberben permetezzük. A levélváltást követő erőteljes levél- és indaképződés időszakában jó hatással van a növényre a Karathane LC (0,05%), Topsin M 70 WP (0,08%), a kénkészítmények közül például a Sulika 80 WP, Thiovit, Kumulus (0,5%).
A szamóca szürkerothadása a növény legveszedelmesebb gombás betegsége. A kórokozó a leveleket, a virágokat és a termést egyaránt megtámadja. A közvetlen kár a zöld vagy érőfélben levő bogyókon a legszembetűnőbb. A gyümölcsön kezdetben a nedvesrothadásra jellemző tünet észlelhető, amely gyorsan növekszik, végül az egész bogyó elrothad. Az ilyen bogyó felületét vastag szürkepenész borítja. A szamócát a gombának kedvező csapadékos időjárás kezdetén, a fővirágzásban és az elvirágzásban kell permetezni a következő permetszerek valamelyikével: Rovral Flo (0,15%) /7/, Sumiliex 50 WP (0,1%), Euparen Multi (0,2%) /14/, Teldor 500 SC (0,075%) /3/. A tört zárójelben az élelmezésügyi és várakozási időt tüntettük fel.
A szerző növényvédelmi szaktanácsadó
Előnyös a talajtakarásos termesztés
A szamóca napos, védett helyet és tápanyagdús, humuszos, agyagos talajt szeret. Hagymával, retekkel, kaporral köztes termesztésre is alkalmas. Nem megfelelő helyen termesztve a virágokat érő hideghatás következtében terméscsökkenéssel kell számolni. Kedvező, ha a talajt fekete fóliával takarjuk. Előnye, hogy nem kell kapálni, a gyomok nem fejlődnek, a talajnedvességet és a talajérettséget megőrzi. Az esővíz a fólia nyílásain keresztül a talajba szivárog, a talaj felmelegedése csökken, a termések tiszták maradnak, és nem hullanak le. Botrítisz és más betegségek fóliás termesztéskor alig észlelhetők. Hátránya a mezeipocok-veszély. (Kerti Lexikon)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.