Gombás év volt a tavalyi. A csapadékos, hűvös tavasz kedvezett a varasodás kialakulásának az almásokban. Az őszibarackosokban a tafrina, a kajsziban a gnomónia, a meggyesekben pedig a monília pusztított. A szőlőben egyre gyakoribb a korai tőkepusztulás és kordonkar-elhalás, és mind többször alakul ki erős lisztharmatfertőzés is a gomba áttelelő ivaros alakjából kiindulva.
A lemosás legyen az első lépés
Milyen kultúrában mivel permetezzünk?
Röviden úgy fogalmazhatnánk, hogy valamennyi álló kultúrában a réz- és a kéntartalmú szerek segítségével szinte valamennyi baktériumos és gombás megbetegedés megelőzhető. Bővebben, de a teljesség igénye nélkül a fontosabb kultúrákban a következő készítmények ajánlottak a következő kórokozók ellen: A rézhidroxid hatóanyagú Champion és a hárombázisú rézszulfátot tartalmazó Cuproxat használható a baktériumos betegségek ellen. ĺgy az almástermésűekben a tűzelhalás (Erwinia amylovora), csonthéjasokban az ágelhalás (Pseudomonas syringae), héjasokban a diófélék bakteriózisa (Xanthomonas juglandis) ellen. Alkalmazható továbbá gombás fertőzések megakadályozására – almástermésűekben a varasodás (Venturia inaequalis), meggyben a monília (Monília laxa), kajsziban a gnomónia (Gnomonia erythrostoma), őszibarackban a levélfodrosodás (Taphrina deformans), szőlőben a tőke és kordonkar elhalások ellen.
A mikronizált elemi kéntartalmú Cosavet használható gombabetegségek megelőzésére – almástermésűekben a lisztharmat (Podosphaera leucotricha), cseresznyében, meggyben a levéllikacsosodás (Stigmina carpophila), szilvában a vörösfoltosság (Polystigma rubrum), szőlőben a lisztharmat (Uncinula necator) ellen, továbbá gyümölcsben és szőlőben atkák gyérítésére egyaránt felhasználható.
Hogyan alkalmazzuk?
Az a legfontosabb, hogy a permetlé elérje a kórokozókat és a kártevőket, tehát borítsa be teljes egészében a törzset, az ágakat és a fiatal vesszőket egyaránt, de jusson belőle a kéregrepedésekbe, a rügyalapokra, a sérülésekre és a metszési sebekre is. Ezt úgy tudjuk elérni, ha nagy vízmennyiséget használunk, azaz bogyósokban 500–700 l/ha, szőlőben 1000–1200 l/ha, és gyümölcsfák esetében akár 1500 litert hektáronként. A permetezést alacsonyabb nyomással végezzük, azaz a permetlé ne ködöljön, inkább folyjon meg a növényeken! A kijuttatásra fagymentes és szélcsendes időben kerüljön sor, hogy a vegyszer biztosan az ágakra kerüljön, és ott tapadjon is meg.
Mikor mivel kezeljünk?
Most különösen fontos, hogy a télvégi és a kora tavaszi kezelést elvégezzük. A hosszú ősz és a fagymentes november kedvezett ugyan az őszi munkáknak, ám a lombozat sok helyen november végéig megmaradt, ami akadályozta a lemosást, viszont ideális körülményeket teremtett a kórokozóknak és kártevőknek.
Első alkalommal tél végén a fák nyugalmi állapotában végezzünk rezes lemosó permetezést (például Champion felhasználásával). Feltétlenül nagy vízmennyiséget használjunk a törzs és az ágak tökéletes borítása érdekében, de jusson a permetléből a lehullott lombozatra is, hogy megakadályozzuk az innen kiinduló fertőzéseket. Ezt a kezelést – főként, ha az őszi védekezés megtörtént – a rügypattanásig elcsúsztathatjuk.
A második rezes permetezés a tavaszi metszés, tisztítás és ápolási munkák elvégzése után következzen, például Cuproxat kijuttatásával. E beavatkozás előnye a metszési sebek fertőtlenítése, az éledő kórokozók elpusztítása, és a kezdődő fertőzések blokkolása. Ezt az időszakot lehetőleg addig toljuk ki, amíg az adott kultúrában a perzselés veszélye nélkül be lehet avatkozni (alma esetében a zöldbimbó, kajszinál a pirosbimbó, meggynél a fehérbimbó, őszibaracknál a rügypattanás állapota). A Cuproxat FW ilyenkor is nagy biztonsággal alkalmazható, mert nem tartalmaz töltéssel rendelkező rézionokat, ezért nem öregíti a növényi sejteket, és nem perzsel. Semleges kémhatása lehetővé teszi, hogy más szerekkel, akár olajokkal, vagy rovarölő szerekkel együtt juttassuk ki. A második (tavaszi) kezelést egészítsük ki 5–7 kg/ha gombaölő szerrel a lisztharmat és levéllyukacsosodás elleni védelem érdekében. A Cosavet DF elemi kéntartalma jelentős atkagyérítést is eredményez, „DF” formulációja pedig gyors és tökéletes elkeveredést biztosít.
A növényvédő szer márkaneve mellett minden esetben található egy szám és/vagy egy-két betűs jelölés (pl. Fundazol 50 WP). A szám azt mutatja, hogy hány százalékban tartalmazza a készítmény a hatóanyagot (a Fundazol esetében 50% benomyl). A betűjelölés a szer formulájára utal, amely az angol elnevezés rövidítése. Ezek a következők:
E – emulzió,
EC – emulzió koncentrátum,
S – szuszpenzió,
SC – szuszpenzió koncentrátum,
CS – szuszpenzió koncentrátum,
SP – vízoldható por,
L – folyadék,
WP – vízben diszpergált por,
WSC – vízben oldott koncentrátum,
D – porozószer,
DP – por alakú permetezőszer,
G – granulátum.
Fagymentes és szélcsendes időben permetezzünk, hogy a vegyszer biztosan az ágakra kerüljön, és ott tapadjon is meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.