A kertészeti kultúrákban a víz a leginkább meghatározó tényező, még ilyenkor ősszel is fontos szerepe van megváltozott éghajlati viszonyaink következtében.
A klímaváltozás hatása zöldségeinkre
Nyáron hosszabb hőhullámok jelentkeztek, s a hőség napjaiban növekedett a besugárzás is. De nincs annyival több csapadék, mint amennyivel melegszik az éghajlat. Hosszabb távon is száraz időszakokra és légköri aszályokra kell felkészülnünk. A besugárzás erőssége napégéssel jár, pl. a fűszerpaprikán csúcsszáradás, a paprikán napégés jelentkezhet, sőt, ez utóbbi a paradicsomot is veszélyezteti – tünete a beszáradt, világos színű külső szövetelhalás a bogyó nap felőli oldalán. Napégést tapasztalhatunk a babon, dinnyén, káposztán, uborkán, padlizsánon, tökön is.
Bizonyos fejlődési rendellenességek is összefüggésben vannak a klímaváltozással. A termések színesedését, a színanyagok képződését a fényviszonyok mellett a hőmérséklet határozza meg, de némelyik tápelem is fokozza vagy akadályozza kialakulásukat. A kálium elősegíti a paradicsom és a paprika piros színanyagának a képződését. Ha ez hiányos marad, a bogyók zöldtalpassága vagy zöldfoltosodása jelentkezhet. A nagy melegben nem alakulnak ki a színanyagok a paradicsomon, a tápanyagfelvétel is akadályozott, romlik a kötődés, eltolódnak a fejlődési szakaszok is.
A klímaváltozás hatásai ellen többféleképpen védekezhetünk. Leginkább a termőhely helyes megválasztásával, öntözéssel, árnyékolással, talajtakarással, szárazságtűrő és ellenálló fajták nemesítésével. A fedett termesztő berendezésekben az öntözés, párásítás jelenthet megoldást. Manapság léteznek aszálytűrést javító készítmények is.
Fucsek Margit kertészmérnök
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.